Polskie machanie szabelką

Polacy nadal przejawiają romantyczną tendencję, by wierzyć, że mogą sobie wybierać kogo zaatakowac najpierw; Niemcy czy Rosję, chociaż pierwszy kraj ma 12 razy większą gospodarkę od nas, drugi zaś 3 razy większą i bomby atomowe. Romantycy na serio wierzyli, iż zwyciężą ponieważ … racja jest po ich stronie.

Nie byli oni pewni, czy bóg jest po ich stronie, bo ich hasełm było: „z bogiem lub mimo boga”, ale racji swych pewni byli. Podobnie myśli jeszcze kilka narodków w Europie, np. Grecy – jak donosi mi znajomy – szczerze wierzą, ze w razie wojny pokonaliby Turcję, choć ich kraj posiada jedynie symboliczne siły zbrojne, Turcja zaś – ósmą najsilniejszą armię świata (wg. Globalfirepower.com, Turcja jest ósma po USA, Rosji, Chinach, Indiach, UK, Francji i Niemczech, zaś przed Koreą Płd, Japonią i Izraelem). Pisowskie machanie szabelką postanowiliśmy wykpić w naszym małym political fiction, w którym przedstawiamy atak pisopodobnego rządu na Rosję w roku np. 2016:

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + szesnaście =