Pomiędzy fanatyzmami

Coraz trudniej rozmawiać w sieci i przy stole. Coraz więcej ludzi należy do polityczno – ideologicznych plemion. Coraz trudniej przyjaźnić się z osobą o innym światopoglądzie i nie być wyzwanym od zdrajców przez swój klan. Nie można już rozbić postawy przeciwnika na składowe – on cały, łącznie ze sposobem w jaki siedzi i trzyma widelec musi być faszystą albo komunistą. Ci co chcą Europy bez granic coraz trudniej znoszą najbliższych sąsiadów. Ci co wielbią naród ponad wszystko coraz trudniej znoszą to, że narodowy język służy do wyrażania bardzo różnych idei i posługują się nim różni ludzie. Obiektywny artykuł staje się coraz bardziej nielegalnym towarem, który trzeba przemycać ostrożnie, schowany na dnie czerwonego bądź brunatnego plecaka. Ci co nie chcą murów coraz więcej ich budują, a ci co chcą murów coraz mniej dbają o to, czego miałyby te mury chronić. Demokraci coraz częściej są autorytarni, a tradycjonaliści coraz częściej gardzą własną tradycją. Więcej na vlogu:

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

39 Odpowiedź na “Pomiędzy fanatyzmami”

    1. Dwa pierwsze z brzegu:

     1. Jakiś czas temu jeden z Was pisał o Polsce, że to g… kraj a drugi, że nie należy "kalać swego gniazda". Który się starał, a który był obiektywny ?

     2. Twoja "Trumpoobsesja". Wystarczyło to podważyć i już nazwałeś mnie demokratą i wrzuciłeś do jednego worka z wszystkimi demokratami. Gdzie ten obiektywizm ?

     1. w sprawie Trumpa mówiłeś jak demokrata, gdybyś miał trochę inne podejście uniknałbyś worka. Broniłe Trumpa bo inni go nakręceni demokratyzmem atakowali bez sensu. A Polska jest dość gówniana, ale może faktycznie nie należy tego mówić 🙂

      prawda, prawda, prawda. 

     2. Jeśli o mnie chodzi, krytykuję często Polskę. Raz napisałem, że chyba czasem przesadzasz z krytyką. Nadal uważam, że idealizujesz trochę Amerykanów (których ja również lubię i cenię i bronię przed zarzutami lewicy) i zbyt ostro krytykujesz Polaków. Jeśli chodzi o kalanie gniazda, to rozumiem osoby, którym – na przykład – obok filmów o Polakach gnębiących Żydów  brakuje filmów o Polakach ratujących Żydów. Albo Hartman, który przedstawia w swoich esejach Polskę jak jakiegoś pariasa, którego na drodze ogromnej łaski przyjęto do UE i który ugryzł „rękę pana”. Lubię Europę, jestem za UE, ale nadmierna idealizacja Francuzów czy Belgów i poniżanie Polaków niczemu nie służy. Francuzi i Belgowie (oni dla przykładu) też popełniają masę głupot. We Francji mogą dojść do władzy znacznie gorsze siły niź w Polsce. Belgia nie panuje nad swoim państwem, stała się matecznikiem terroryzmu islamskiego. 

     3. Piotr: w sprawie Trumpa często mówisz jak idiota, ale ja nigdy za idiotę Cię nie uważam, zatem nie mów, że "mi się należało" bo nie na tym obiektywizm polega, żeby rozdawać klapsy według własnego widzimisię.

     4. Jacek:  Jak długo są podstawy do tej krytyki to powinniśmy rozmawiać o nich a nie oceniać "czego jest za dużo" według własnego widzimisię. Na tym polega obiektywizm jak i otwartość, zadeklarowana w misji RTV.

     5. obecna partia demokratyczna to synonim rasizmu antybialego cenzury poprawności politycznej i proislamizmu. To wy jesteście nienajmądrzejsi teraz. Przykro mi przy was Trump to geniusz.

 1. pod miłością do zwierząt często maskowana jest nienawiść do ludzi, ja zostałem już wyzwany Hitlerem Stalinem i Husajnem że nie kocham futrzaków namientnom miłościom i pisząc, ze ich prawa są mniej istotne niż ludzkie. /W Indonezji cudzoziemiec moze tylko dzierżawić ziemię nie może jej kupić

 2. "Nie , skąd taki dziwaczny wniosek " 

  W przypadku Pani Wilk z powiedzenia " uderzyć w stół a nożyce się odezwą " Trochę też być może z chęci odwrócenia uwagi od siebie ,na zasadzie -Skoro podejmuje się dyskusji na równych prawach z innymi forumowiczami o fanatyzmie ,to być może nikt nie zauważy że omawiany problem dotyczy mnie bezpośrednio . 😉 Pozdrawiam. 🙂

 3. To co mamy teraz, czyli panoszenie się lewactwa to efekt narracji, która sączy się z kina, radia i telewizji od dziesięcioleci. To powoli przemija, bo mamy na szczęście internet i każdy "kowboj" może otworzyc własną telewizję, by gonic "czerwonych" 🙂

  Teraz kilka słów o tym, do czego doprowadziło lewactwo spod znaku Bogusławskiego, Ali Wilk etc.

  Kilka dni temu zamieściłem wpis szwedzkiego policjanta, który przechodzi na emeryturę i który z w związku  z tym zdecydował sie napisać prawdę o swojej pracy i ojczyźnie. Pisał oczywiście o tym, ze 99% przestępców to imigranci islamscy, ale polityczna poprawność w Szwecji nie pozwala o tym mówić.

  Oto profil tego człowieka, bohatera narodowego Szwecji: https://www.facebook.com/peter.springare

  Co się stało, po tym pierwszym wpisie pełnym prawdy o życiu w Szwecji? Otóż człowiek ten został zalany tysiącami maili, smsów, wiadomości, listów, w których ludzie dziękuja mu za słowa prawdy!!! Policjant dostaje tysiące prezentów, bukiety kwiatów, co widac na zdjęciu, które zrobił: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208327486733323&set=pcb.10208327487213335&type=3&theater

  Do tego doprowadziliście lewacy!!!! Nie ulega dla mnie wątpliwości, że Europę czeka wojna domowa. Śledzę też to, co dzieje się w środowiskach prawicowych w Niemczech i tam również  coraz ostrzej ludzie się wypowiadają. Nie uwierzylibyście, co potrafią pisać. To tenat na inna dyskusję.

  1. Srodowiska prawicowe w Niemczech uważają Polaków za podludzi bezprawnie okupujących Wrocław, Szczecin, Gdańsk i Poznań. 

   Dlatego jestem lewaczką. 

 4. Najlepiej podsumował to pan ROBERT: "…

  To co mamy teraz, czyli panoszenie się lewactwa to efekt narracji, która sączy się z kina, radia i telewizji od dziesięcioleci. To powoli przemija, bo mamy na szczęście internet i każdy "kowboj" może otworzyc własną telewizję, by gonic "czerwonych" 

  Teraz kilka słów o tym, do czego doprowadziło lewactwo spod znaku Bogusławskiego, Ali Wilk etc.

  Kilka dni temu zamieściłem wpis szwedzkiego policjanta, który przechodzi na emeryturę i który z w związku  z tym zdecydował sie napisać prawdę o swojej pracy i ojczyźnie. Pisał oczywiście o tym, ze 99% przestępców to imigranci islamscy, ale polityczna poprawność w Szwecji nie pozwala o tym mówić.

  Oto profil tego człowieka, bohatera narodowego Szwecji: https://www.facebook.com/peter.springare

  Co się stało, po tym pierwszym wpisie pełnym prawdy o życiu w Szwecji? Otóż człowiek ten został zalany tysiącami maili, smsów, wiadomości, listów, w których ludzie dziękuja mu za słowa prawdy!!! Policjant dostaje tysiące prezentów, bukiety kwiatów, co widac na zdjęciu, które zrobił: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208327486733323&set=pcb.10208327487213335&type=3&theater

  Do tego doprowadziliście lewacy!!!! Nie ulega dla mnie wątpliwości, że Europę czeka wojna domowa. Śledzę też to, co dzieje się w środowiskach prawicowych w Niemczech i tam również  coraz ostrzej ludzie się wypowiadają. Nie uwierzylibyście, co potrafią pisać. To tenat na inna dyskusję…."

 5. Zgadzam się z panem ROBERTEM – fanatyzm ogarnął prawie wyłącznie lewicę, na prawicy poza może PiS i ZŁotym Świtem widać tylko odruch zdrowego rozsądku – że są granice że trzeba je respektować, że uchodźcy nie pracują itd

 6. Zaraz zaraz autorze szanowny. Zwróć uwagę jak nieuczciwy jest zabieg retoryczny w aspekcie wypychania argumentów na pozycje skrajne (czyli rzeczonej radykalizacji) w swojej wypowiedzi. Mówisz o tym że nie można powiedzieć, że są granice"  bo są tacy i owacy "lewacy" co to chcą dawać socjal biednym itp. Czyli sam deomonizujesz i celowo zniekształcasz argumenty grupy ludzi którzy w emigracji nie widzą wielkiego zagrożenia imputując im bardzo skrajne stanowisko że nie chcą żadnych granic etc. To nie odpowiada rzeczywistszym argumentom tych ludzi. Ale jest tzw "straw man argument". Jednocześnie stawisz się sam w pozycji dyskryminowanej rzekomo "nie można powiedzieć" bo przecież na własne uszy słyszymy że można powiedzieć. Cały ten wywód jest więc bardzo nieuczciwą i widoczną z daleka figurą retoryczną którą można przejrzeć na wylot. Widocznie wynika on z potrzeby robienia sobie miejsca w środku, nawet przy pomocy łokci tak by pokazać swoją postawę wynikającą z "umiarkowanego środka". Taką pozycję preferują ludzie uważający się sami za umiarkowanych i racjonalnych. Taka postawa "mędrca środka" wykopana swoimi własnymi kopniakami jest z daleka widziana jako fałszywa.

  Wszystkim zdarza się w gorączce dyskusji puścić naładowanego symboliką gniota tylko po to by uszczypnąć przeciwnika. Tylko, że epitety można łatwo oddzielić od całości argumentu. A w argumentacji ważniejsza jest składność i logiczność niż ładunek emocjonalny. Dyskutowanie poprzez zabieg  "straw man argument" jest więc próbą wyciągnięcia gówna z przerębla przy pomocy kija. Obiektywniejsza jest wierność metodzie polegającej na spójności i logiczności, nawet jeśli emocjonalnie naładowana niż pełna egzaltacji ale logicznie wadliwa retoryka.

 7. Co podsumował? Jaka jest teza tego podumowania? Gdzie tutaj jest podstawowa logika do której można się odnieść? 

 8. socjal tak ale nie taki by zachęcał imigrantów z połowy swiata – a wiec tylko dla obywateli, i NISKI by nie zachęcał do tkwienia na bezrobociu PROSTE, tylko lewica tego nie rozumie, dlatego wszędzie przegrywa z kretesem. Ostatni lewicowiec który to rozumiał to był Blair i może jeszcze Schroeder, teraz lewica znowu dziczeje i sama sie wrzuca na margines

 9. @ Robert: skutki lewackiego podejścia do człowieka, macie, czytajcie! To się w głowie nie mieści, co się dzieje!!!
  ————–

  Tak, dzięki internetowi każdy może pisać co mu ślina na język przyniesie. Sędziów mamy w Polsce 10 tysięcy i gdyby nawet w tym zbiorze trafił się jakiś patologiczny seryjny morderca to jeszcze w żadnym przypadku nie dyskredytowało by całego środowiska. Prawa socjologiczne tu mówią, iż 10% z nich to sędziowie wspaniali najwyższej sędziowskiej próby i 10% to ludzie, którzy nie powinni takiej funkcji pełnić. 10% to tu 1 000 osób, a to sporo. Media mają się czym zajmować.

  ***

   

  1. Jak sędzia ukradł coś w sklepie – wszyscy sędziowie źli.

   Jak facet pobił żonę – kobiety są złe, feminazistki, dostała bo zasłużyła.

   Jak ksiądz molestował dziecko – to jednostkowy przypadek, 99% księży nie jest pedofilami.

   Taka jest logika polskiej prawicy. 

   1. @ Ala Wilk: Jak sędzia ukradł coś w sklepie – wszyscy sędziowie źli. Jak facet pobił żonę – kobiety są złe, feminazistki, dostała bo zasłużyła. Jak ksiądz molestował dziecko – to jednostkowy przypadek, 99% księży nie jest pedofilami. Taka jest logika polskiej prawicy.

    ———————

     Tu nie dzielił bym ludzi według poglądów politycznych, a według głębokości wiary w jedynosłuszność własnych poglądów. I dlatego uważam, iż społecznym obowiązkiem racjonalistów jest taką logikę wykazywać i wykpiwać. Każda wiara ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie – usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu. Im wiara jest głębszą, bardziej fundamentalistyczną tym jest groźniejszą, a wierzyć można prawie we wszystko. Nawet w to, iż się jest racjonalistycznym humanistą, ateistą, choć zdawałoby się to niemożliwością.

    ***

 10. -Nie wiem coś takiego to lewicowy fanatyzm, ale na pewno nie prawicowy, w każdym razie jakaś orwellowska wizja ziszcza się w Kanadzie. 

  School of Social Work jest liderem krytycznej edukacji, badań i praktyki z kulturowo i społecznie zróżnicowanymi studentami i społecznościami w rozwijaniu antyopresji/antyrasizmu, antyczarnego rasizmu, antykolonializmy/dekolonizacji, pojednania z Aborygenami, feminizmu, antykapitalizmu, walk o wyzwolenie gejów i trans, kwestii niepełnosprawności i szaleństwa, wśród innych walk o sprawiedliwość społeczną.

  Tak więc, aby szerzyć równość ekonomiczna, progresiści głoszą redystrybucję bogactwa, zabierając pieniądze tym, którzy je mają, i rozdając je innym. („Problem z socjalizmem – jak powiedziała nieżyjąca już premier Margaret Thatcher – polega na tym, że prędzej lub później kończą ci się pieniądze innych ludzi”.)

  Progresiści rozumieją także, że równość wyników jest sprzeczna z wolnością indywidualną i że wolność indywidualna trzeba zdławić na rzecz rzekomego dobra wspólnego. Przymus jest niezbędny, by wymusić cele sprawiedliwości społecznej.

  http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/witajcie-na-uniwersytecie-sprawiedliwosci-spolecznej

   

  1. I jak Pan myśli? Czy gdyby w III Rzeszy walczono z rasizmem  i jednano się z Aborygenami zamiast zabijać Polaków i Żydów to byłoby lepiej czy gorzej? 

 11. Ja bym nazwal to co opisuje Jacek nie fanatyzmem lecz  brakiem tolerancji i niedocenianiem swobod jakie mamy w wiekszosci zachodnich panstw.Pod koniec PRLu Polacy zjednoczyli sie popierajac Solidarnosc ktora odniosla wielki sukces. ale po pokonaniu komunizmu nastapil rozlam Solidarnosci ,klotnie i nieuczciwa prywata. Opozycja jest latwiejsza niz rzadzenie bo niszczyc i krytykowac jest latwiej niz budowac i rzadzic.

   

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =