Przedmieścia czar

 

Etnografia kojarzy się zwykle ze wsią, badaniem ludowych obyczajów, pieśni i obrzędów. Tymczasem w jej ramach są też opowieści miejskie. Wskazuje na to najnowsza inicjatywa wrocławskiego Muzeum Etnograficznego „Słuchaj Przedmieścia”.

 

Jest to dokumentacja wspomnień mieszkańców mieszczącego się w okolicy Przedmieścia Oławskiego, czyli okolic ulic Traugutta i Kościuszki. Żyje już może mało pionierów, którzy tu przyjechali zaraz po wojnie. Ale jest sporo osób, które w tej okolicy dorastały, chodziły do szkół, bawiły się potem w lokalach czy na piknikach w plenerze.  

Akcja zbierania wspomnień i zdjęć wpisuje się w coraz bardziej rozpowszechniony nurt archiwistyki społecznej. Jest to działanie oparte na wspomnieniach żywych świadków historii, oraz kronikach wszelkich organizacji i stowarzyszeń i dzieł artystów amatorów. W pewnym czasie były popularne konkursy pamiętnikarskie, które też są obecnie bardzo dobrym źródłem badań nad przeszłością.   

Głównymi założeniami archiwistyki społecznej są nurty oddolnych inicjatyw, obywatelskiego zaangażowania z udziałem wolontariuszy oraz tworzenie niepaństwowego zbioru zasobów archiwalnych.

 

W ostatnich latach pojawiło się dużo przepisów dotyczących archiwistyki społecznej. Dotyczą one głównie spraw związanych z pozyskiwaniem zbiorów, badaniami, wywiadami ze świadkami historii. Coraz bardziej archiwistyka społeczna zbliża się też z tą „oficjalną”, reprezentowaną w formalnych placówkach. Obie inicjatywy mogą się od siebie wiele nauczyć. Badacze prywatnych archiwów mogą uzyskać państwowe dotacje z różnych instytucji. Jedną z nich jest Narodowa Dyrekcja Archiwów Państwowych robiąca konkursy przeważnie dwa razy do roku. Ministerstwo Kultury przeprowadza też raz w roku konkurs na kulturę cyfrową. Jest on organizowany na początku roku, warto jednak zainteresować się warunkami już od jesieni. Działa tez system OSA (Otwarty System Archiwizacji) pomagający profesjonalnie podzielić zbiory na zespoły i podzespoły. W wielu miejscach można więc szukać fachowej pomocy.

Wystawa „Słuchaj Przedmieścia” jest otwarta do 8 września.   

Ewa Mastalska

O autorze wpisu:

Dziennikarka, publicystka, feministka (pisze między innymi do Zadry). Członkini redakcji RacjonalistaTV. Należy do Kongresu Kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dwa =