Ślub humanistyczny w Pałacu Krasiczyn. Humanist wedding in Krasiczyn Castle

Reportaż ze ślubu humanistycznego, którego udzieliła Kaja Bryx w pięknym Zamku Krasiczyn. Śluby humanistyczne są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cieszą się życiem i zachwycają pięknem wszechświata, i dla których człowiek jest wartością samą w sobie. Organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Video from a humanist wedding conducted by Kaja Bryx in the beautiful Krasiczyn Castle. Humanist weddings are a perfect choice for all those who enjoy life and celebrate the beauty of the world, and who treasure the human being as a value in itself. Organized by Polish Rationalist Association.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Ślub humanistyczny w Pałacu Krasiczyn. Humanist wedding in Krasiczyn Castle”

  1. Super! Gratulacje dla Młodej Pary.
    Bardzo astronomiczny ten ślub – gwiazdy podwójne z własnymi układami planetarnymi to bardzo trafna metafora. Świetna mowa. Szkoda, że nie mogłem tak zorganizować swojego ślubu.

  2. Bardzo fajnie, ale to tylko ceremonia. Z tego co wiem to wg obecnego prawa pary i tak musza zawrzec slub w USC (przed osoba uprawnina do dawania slubow) albo slub a la Watykan. Na zachodzie w wielu panstwach istotna jest obecnosc osoby uprawnionej do dawania slubu (aby nie powtarzac procesu). Sam slub moze byc a ala Watykan, a la swieckosc, czy a la Harry Potter, na szczycie Himalajow, albo na dnie morze w strojach pletwonurkow. Czy na taki slub humanistyczny (jak na video) mozna wynajac mistrza ceremoni tak aby sie nie powtarzac?
    Poza tym w Polsce jest nieporozumienie na temat budynkow koscielnych. W Polsce budunki te zawlaszczyli watykanczycy. Na zachodzie, gdzie religia byla bardzo zwiazana z panstwem, mozna spokojnie zawrzec slub w kosciele BEZ ksiedza, albo z ksiedzem ktory jest niejako urzednikiem panstwowym, i wybrac sobie formulki przysieg malzenskich bez odwolywania sie do mitow. Po prostu mozna miec slub w kosciele (jak ktos lubi np. architekture czy powiew historii) bez odwolywania sie do religii.
    Ktos powie, ale po co? Wlasnie dlatego, ze watykanczycy zawlaszczyli bydynki koscilne, a Ty nawet niewierzacy tez placisz na ich utrzymanie, a jestes pozbawiony z mozliwosci korzystania z nich (np. piekna muzyka organowa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =