Smoleński o sceptycyzmie religijnym w Polsce XVIII wieku

Polecam Waszej uwadze arcyciekawy artykuł o religijnych sceptykach, deistach i ateistach w XVIII-wiecznej Polsce; o tym, skąd czerpali inspiracje i jak swoje poglądy wyrażali, ale także o tym, jak byli krytykowani przez duchowieństwo. Na marginesie warto zwróicić uwagę, o czym i jak pisały ówczesne gazety i periodyki przeznaczone dla szerokiej czytającej publiczności. Pozazdrościć!

 

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

WŁADYSŁAW SMOLEŃSKI : Sceptycyzm religijny w Polsce XVIII wieku (Rozdział z książki pt. Przewrót umysowy w Polsce wieku XVIII, Warszawa 1890) 

Przeczytaj cały artykuł w pdf – kliknij tutaj

O autorze wpisu:

Aktywny działacz ateistyczny, humanistyczny, feministyczny i prolaicki. Prezes Towarzystwa Humanistycznego, z wykształcenia psycholog. Wydawca książek o tematyce ateistycznej, humanistycznej i filozoficznej. Publicysta aktywny w wielu polskich gazetach i magazynach. Redaktor RacjonalistaTV.

One Reply to “Smoleński o sceptycyzmie religijnym w Polsce XVIII wieku”

  1. Swietne, ale co bedą przyszłe  pokolena (za 200 lat) czytac o obecnej Polsce? jak to mozliwe, ze takie zacofanie, a kler sie panoszy i rządzi, w  czasach internetu i powszechnego dostepu do ksiązek? czy mozna wszysto zwalic na efekt JP2?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − ten =