Średniowiecze wg Theatrum Illuminatum

Przedstawiamy kilka naszych filmów o wiekach średnich tak często idealizowanych jako rzekomy czas chrześcijańskiej jedności i wspaniałości. Tu mamy odpowiednik resocjalizacji współczesnej w średniowieczu:

 

 

Tutaj mamy o wpływie chrystianizmu na moralność – film jest bardzo wczesny i schematyczny, będziemy zapewne robić niedługo lepszą nową wersję:

 

 

Teraz kilka naszych megaprodukcji (jak na chałupnicze warunki): krucjata, Jeanne d’Arc i Grunwald, w których kładziemy nacisk na interesowność krzyżowców, ustalanie dziewictwa Joanny i na polską niezdolność do wykorzystania zwycięstw:

 

 

 

 

Teraz dwa klasyczne tematy brytyjskie: Makbet i William Wallace – oczywiście są to parodie:

 

 

 

Na koniec dwa skecze; jeden na podstawie pomysłu autora Tytusa, Romka i Atomka, drugi własnego pomysłu Piotra Maćkowiaka

 

 

 

Na koniec niech kusznik sobie strzeli. Kuszy nie wolno było od XI-XII wieku stosować przeciw chrześcijanom, a i tak to robiono : )

 

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + seventeen =