Ważna, najmniej czytana książka świata

 

 

Książka, o której jest ten esej była tłumaczona na wszystkie jeżyki świata i publikowana w milionach egzemplarzy. Kilkanaście tomów tego dzielą stanowi fundament największej religii świata. Książka była pisana pod natchnieniem boga lub bożym palcem. Jest to jedyna książka zawierająca informacje o stwórcy i jego postepowaniu.  Pomimo tych olbrzymich zalet książka ta jest najmniej czytaną publikacją świata (jeśli chodzi o stosunek będących w obiegu egzemplarzy do tych przeczytanych). Oczywiście mowa tu o Starym Testamencie. Dlaczego prawie nikt prócz teologów i fanatycznych ewangelicznych protestantów tej książki nie czyta? Odpowiedz na to pytanie jest prosta.  Ta książka jest totalnie głupia i bezużyteczna. Zawiera fałszywą wiedzę o świecie i ocieka krwią mordowanych niewinnych ludzi. Tylko człowiek mentalnie chory może czytać Stary Testament z uczuciem przyjemności.  Aby nie być gołosłownym opiszę centralny fragment drugiego tomu ksiąg Mojżesza zatytułowanego Exodus, czyli Księga Wyjścia.

 

Centralny fragment księgi Exodus

 

Exodus zawiera opis wyjścia Izraelitów z Egiptu gdzie byli niewolnikami 430 lat.

 

Exodus zawiera też dekalog otrzymany od boga przez Mojżesza na górze Synaju. Historycy nie znaleźli żadnego dowodu niewolnictwa Izraelitów w Egipcie, ale Exodus opisuje szczegółowo proces uwolnienia Izraelitów. Głównymi bohaterami Exodus są Mojżesz, jego brat Aaron, faraon i oczywiście sam bóg Jehowa. Początkowo Jehowa wspólnie z Mojżeszem i Aaronem starają się zmusić faraona do wypuszczenia Izraelitów z Egiptu zsyłając różne plagi na cały kraj. Oto kilka plag: zamiana wszystkich wód Egiptu w krew; olbrzymia ilość żab, komarów, much i szarańczy. Plagi były dotkliwe, ale faraon nie pozwalał na wypuszczenie Izraelitów z Egiptu. Równocześnie z plagami Jehowa uczynił serce faraona nieczułym na los Izraelitów.  Logiczny bezsens sprzecznych poczynań Jehowy jest przykładem wielu absurdów świętej księgi. Po nieudanych próbach z plagami przyszedł do głowy Jehowie wręcz genialny pomysł zabicia pierworodnych synów wszystkich Egipcjan. Pomysł godny wszechmocnego boga, ideału sprawiedliwości i moralności.

 

 

Masowy mord niewinnych ludzi

 

Bóg ignoruje fakt ze oprócz faraona Egipcjanie nie decydowali o losie Izraelitów.

 

Jak podaje Stary Testament “podniósł się wielki krzyk w Egipcie, bo nie było domu Egipcjan bez umarłego. Ten brutalny czyn Jehowy okazał się skuteczny. Faraon wypuścił Izraelitów, którzy rozpoczęli 40letni marsz z Egiptu do ziemi obiecanej ich przodkom.

 

Epilog

 

Jaki morał wynika z makabrycznej opowieści o wyjściu Izraelitów z ziemi egipskiej? Można założyć, że cala opowieść jest bajką a nie historycznym faktem. Ale każda dobra bajka ma morał, który czegoś nas uczy. Jedyny morał wynikający z opisanego fragmentu Exodusu to „cel uświęca środki”. Tę samą dewizę stosowali tysiące lat później bolszewicy i naziści. Dla dobrego celu każda barbarzyńska metoda jest dopuszczalna, zwłaszcza, jeśli decyduje o tym „dobro miłujący” stwórca lub przywódca. Nie można się dziwić, że zdrowi psychicznie ludzie nie czytają Starego Testamentu. Łatwiej znaleźć żywą rybę na piaskowej pustyni niż znaleźć w Biblii moralną wskazówkę jak trzeba w życiu postępować. Na pamiątkę tego biblijnego barbarzyństwa obchodzone jest na świecie corocznie święto Paschy.

 

Księga Exodus zawiera Dekalog, wiec można sądzić ze Exodus ma moralną wartość. Szczegółowa analiza Dekalogu znacznie zmniejsza jego wartość.  Przykazanie „nie zabijaj” odnosiło się tylko do Izraelitów. Ziemia obiecana była zaludniona wieloma semickimi szczepami. Mojżesz i jego żołnierze wycinali w pień dawniejszych mieszkańców Ziemi Obiecanej. Stary Testament opisuje jak zabijano mieszkańców zdobytych osiedli np. Jerycho.

 

Trzy pierwsze przykazania nie maja żadnej moralnej wartości. W dekalogu brakuje zakazu gwałcenia kobiet i pedofilii. W sumie dekalog reprezentuje jeden z pierwszych prymitywnych zbiorów moralnych zakazów, który obecnie w dobie praw człowieka i równouprawnienia kobiet wymaga rewizji i uzupełnienia.

 

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

13 Odpowiedź na “Ważna, najmniej czytana książka świata”

 1. Zgadzam się całkowicie. Uważam, że przedstawiona opinia jest wyrażona w sposób bardzo umiarkowany. Moje odczucia i przemyślenia odnośnie Starego Testamentu są jeszcze bardziej negatywne.

 2. @JOANNA

  Dziekuje za komentarz. Masz racje JOASIU  ze Stary Testament  jest jedna z najglupszych i barbazynskich ksiazek swiata.  Ma tylko wartosc historyczna bo pokazuje nam jak dluga droge ludzka mysl przebyla w ciagu trzech tysiecy lat.

 3. Jesy rzecza zdumiewajaca ze polskie prawo grozi kara za publiczna krytyke biblii. W porownaniu z biblia to naweet Mein Kampf robi wrazenie dobrej literatury.

 4. >>Ta książka jest totalnie głupia i bezużyteczna. Zawiera fałszywą wiedzę o świecie i ocieka krwią mordowanych niewinnych ludzi. Tylko człowiek mentalnie chory może czytać Stary Testament z uczuciem przyjemności.<<

  -Dlatego Kościół szkoli tabuny teologów, aby te starożytne koszmary tłumaczyli wiernym jako prznośnie i przypowieści, a dla złagodzenia paskudnego wrażenia mają Jezusa i Nowy Testament. Zupełnie natomiast nie mogę zrozumieć ludzi, którzy te treści znają, czytają, traktują dosłownie i akceptują jako słowo boże.

 5. @PIOTR KORGA I DOMINIK

  Nowy Testament jest postepem w porownaniu  ze Starym ale tez zawiera mnostwo absurdow i nonsensu.

  Na przyklad informacja ze w momencie smierci Jezusa w Jerozolimie otworzyly sie groby  i powstali zmarli ludzie. To jest bujda 

  bo tak niezwykle wydarzenie zwrocilo by uwage historykow I wieku. Nowy Testament to nie dokument  historyczny lecz zbior fantazji i propagandy celem rozpowszechnienia  nowej religii.  Inny absurd to opis  Jezusa wykonujacego egzorcyzm w synagodze.  Jezus nie mial pojecia o chprobach umyslowych takich jak epilepsja.  Byl medycznym szarlatanem.

   

   

 6. Ja bym sie tak nie oburzal na Jehove, chcial dobrze dla ludu dla ktorego by bogiem, dzialal metoda prob i bledow, karal zbiorowo, typowy bog z cechami ludzkimi. Trudno zeby Jehova faworyzowal Egipcjan. Nic dziwnego, ze karal Egipcjan, skoro to oni wypelniali wole faraona. Tak jak Niemcy wypelniali przeciez tylko rozkazy hitlera. Oczywiscie bajka, ku pokrzepieniu izraelickich serc.

  Gorzej ze ponad 40 wiekow pozniej narody odwoluja sie do swoich urojonych bogow i oczekuja wsparcia i ukarania wrogow i niewiernych temu bogu.

 7. @LUCYAN
  Porownanie z Hitlerem jest OK ale Hitler byl  zwyklym czlowiekiem a Jehowa wszechmocnym bogiem  ktory mogl inaczej zalatwic sprawe 

  Izraelitow. W dodatku Izraelici nie byli niewolnikami w Egipcie. Cala opowiesc o wyjsciu jest fantazja jak twierdza historycy.

 8. @LUCYAN
  Porownanie z Hitlerem jest OK ale Hitler byl  zwyklym czlowiekiem a Jehowa wszechmocnym bogiem  ktory mogl inaczej zalatwic sprawe 

  Izraelitow. W dodatku Izraelici nie byli niewolnikami w Egipcie. Cala opowiesc o wyjsciu jest fantazja jak twierdza historycy.

 9. "Tylko człowiek mentalnie chory…" – widzę że stalinowsko-nazistowski język wykluczenia się zadomowił na dobre wśród rajonalistów.

  Przykre.

 10. @TOMEK S

  STaRY Testament jest rzeczywiscie  napisany jezykiem ktore pasuje do jezyka nazistow . W kazdym tomie jest alb opisany masowy mord lub polecenie m,ordu. Cztery tysiace lat temu tak ludzie mysleli. Obecnie taka ksiega powinna byc zakazan a jako 

  zbior kryminalnych idei , szerzenia  zbrodniczych idei typu propagandy naziostow i bolszewikow. Bedac zdrowym mentalnie  Tomku  musisz potepic nawolywanie do zabijania w biblii. Dzieki za czytanie moich eseji i komentarxze.

  1. Tak, ale narracja nazistow to byla narracja (nad)ludzi przy wladzy. Natomiast narracja Jehovy to narracja ludzi w ponoc niewoli, przynajmniej z czasu Izraelitow w Egipcie. Jak bylo potem, gdy Izraelici sie wyzwolili – nie wiem – naleze do grupy ktora nie czytala 🙁

   Czy Jehova byl okrutny dla innych, tylko dlatego ze sa inni?

    

    

 11. 2TOMEK S

  ja bym na TWOIM miejscu bronil boga.

  Wersja 1

  Czlowiek zwlaszcza racjonalista moze 

  byc zbrodniarzem. A bog choc morduje niewinnych jest sprawiedliey bo jemu wolno. Bog koch ludzi zsylajac choroby i inne nieszczescia, Nawet zgodzil sie na morderstwo  swego  syna aby samemu wybaczyc grzechy o ktore sam oskarzyl ludzi. Skoro syn i ojciec sa tozsami to bog sam powiesil sie na krzyzu , taki madry.

  Wersja 2

  Biblia opisuje boga zle jako masowego morderce. Biblia to ludzki tekst , glupia bajka .Bog jest moralny i milosierny pomimo koszmarnych 

  poczynan. Bog jest tolerancyjny bo poleca zabijac tych ktorzy chca sluzyc innym bogom.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =