Wolność, humanizm i krytyka islamu. Polemika z Andrzejem Dominiczakiem

Jeden z zaprzyjaźnionych działaczy ateistycznych poinformował mnie, że po raz kolejny padłem ofiarą ostrej krytyki ze strony Andrzeja Domiczaka. Powodem jest mój eksperyment myślowy związany z krytyką islamu, którą wyraziłem już na tyle obszernie w różnych innych materiałach, że ciężko uznać moje stanowisko za antywolnościowe czy niehumanistyczne. Z całym przekonaniem uważam, że niehumanistyczne i antywolnościowe jest modne w niektórych środowiskach piętnowanie krytyki islamu, co w tym filmie próbuję wyjaśnić również Andrzejowi, którego przy okazji pozdrawiam.

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Wolność, humanizm i krytyka islamu. Polemika z Andrzejem Dominiczakiem”

  1. Czy naprawdę trudno napisać tekst, który można analizować, cofnąć się o parę linijek, do początku, przemyśleć na spokojnie? Mam cofać sobie filmik, aby lepiej rozumieć co autor ma na myśli? Nie mam na to czasu. Filmiki dobre są, kiedy się rozmawia, kiedy coś się manifestuje, kiedy coś chce się pokazać a nie do wywodów, które wymagają refleksji, no chyba, że chce się dotrzeć do niepiśmiennych. No ja na pewno nie będę oglądał czegoś, co mógłbym przeczytać, straszna strata czasu.

    1. Popieram sprzeciw przeciwko filmikom w publicystyce.
      Oraz sprzeciw przeciwko publicystyce w formie filmików.
      Forma filmowa znacznie utrudnia przyswajanie i analizę materiału.
      I zazwyczaj jest gorsza jakościowo od formy pisanej.
      Nie chcemy filmików, Panie Jacku, chcemy teksty.
       

  2. Już nie raz zwracałem uwagę, że dział publicystyka, to nie miejsce na filmy. Co ciekawe, o muzyce redaktor Tabisz potrafi pisać. Dlaczego na inne tematy tylko mówi? 

    1. Ano właśnie – ciekawe spostrzeżenie, szczególnie zważywszy, że materiały muzyczne Pana Jacka to trochę jest lanie wody czyli dyskutowanie o własnym guście. 
      Zdaje się, że treści właśnie takiego typu ("jak mie sie podobało") możnaby dać w formie filmiku, a jednak Pan Jacek robi właśnie na odwrót.
      Może dlatego, że po wykonywanej muzyce nic (niewiele) zostaje i trzeba event utrwalić w bardziej namacalnej formie?
       

      1. Jeszcze do niedawna opis działu publicystyka wyglądał tak:
        "Publicystyka to dział portalu racjonalista.tv zawierający artykuły, eseje i inne dłuższe formy tekstowe."
        A teraz wygląda tak:
        "Publicystyka to dział portalu racjonalista.tv zawierający artykuły, eseje, filmy z zaprzyjaźnionych kanałów z opisami i inne dłuższe formy tekstowe."
        I już jest wszystko legalnie 😁

        1. Zauważyłem tę zmianę. 
          Filmiki jednak są ciulowe i nieprzyjemne w degustacji. Panie Jacku, niech Pan się zlituje nad nami bezgrzesznymi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen − 17 =