Przedstawiam klip z moimi przemyśleniami na temat najnowszego filmu jak zwykle znakomitego Woody’ego Allena:
Pozdrawiam liberalnie z Poznania
PN
Więcej na podobny temat:
-
Postawy wobec bólu a ogólna wizja świata i człowieka (na przykładzie ateistów, buddystów i katolików)
Ból- skandal czy błogosławieństwo? Postawy wobec bólu a ogólna wizja świata i człowieka (na przykładzie ateistów, buddystów i katolików) Sylwia Wojas Instytut…
-
Film historyczny – prawda esencjonalna i propaganda. Filmy o czasach oświecenia
Prawda o wydarzeniach minionych, którymi zajmują się historycy jest dla nas nieosiągalna. Nie wymyślono wehikułów czasu, więc nie ma możliwości podejrzenia przebiegu tych wydarzeń, czy…
-
Poznań 300 lat temu
Tym razem napiszę coś niecoś o swoim mieście. Na przełomie XIII i XIV wieku Poznań pod względem gospodarczym i politycznym należał już do warstwy kupieckiej…
-
Woody Allen: „Magia w blasku księżyca”
Bardzo podobał mi się najnowszy fim mistrza Allena, który obejrzałem parę godzin temu. Jak to u Allena; lekki, uroczy i niebanalny zarazem. Bardzo polecam! Ludzie…
Ten profesor od razu kojarzy się z postacią Raskolnikowa ze „Zbrodni i Kary” Dostojewskiego. Tyle że Raskolnikowa dopadają wyrzuty sumienia (bo nie wszystko poszło zgodnie z planem) i dlatego przegrywa. Ten przykład z pewnym twierdzeniem Kanta nie jest za dobry, żeby krytykować samą filozofię, ale żeby zachęcać do przyglądania się zdaniom, które przez filozofów były na przestrzeni wieków wypowiadane, bo samego myślenie nie sposób w sobie powstrzymać… Kontrargument z nazistami jest przecież też filozofią: racjonalistycznym udowodnieniem, że koncepcja idealnego państwa ludzi prawdomównych jest błędna
Po tym filmie pomyślałem od razu o „Crimes and Misdemeanors” bo całość krąży koło podobnego tematu i przełamuje pewne schematy myślowe. Po raz kolejny też przekonałem się, że oceny dokonywane przez różne portale w przypadku filmów Allena nie sprawdzają się („Irrational Man” nie miał tzw. dobrej prasy).
Hollywood go nie lubi bo lamie schematy a prawica bo Żyd. Co nie zmienia faktu że to prawdopodobnie najlepszy reżyser.
Pewną ironią jest, że jego kino (przynajmniej od strony amerykańskiej) jest bardzo europejskie, co jeszcze raz potwierdza nasze wcześniejsze konkluzje, że zachodnie kino potrzebuje obu nurtów.
Nie wiem czy bardzo europejskie. Raczej bardzo klasyczne na swój sposób. Dzisiaj kino euro jest bardziej postmodern
Miło oglądało mi się „O północy w Paryżu”
Proszę polecić swoje ulubione filmy, które warto zobaczyć 🙂
Ciekawa fabuła jest w filmie Oldboy. Film z 2003 roku, ale niedawno oglądałem i pozostał mi w głowie, reżyseria: Chan-wook Park.