Współczesny konserwatyzm a nawrót religijności

 

Dlaczego horoskopy, wróżki, jasnowidze w mainstreamowych mediach nie są wyśmiewani, lecz traktowani jako honorowi goście? Dlaczego obok psychologów i biologów sadza się w debatach telewizyjnych księży, imamów, pastorów i rabinów? Dlaczego tak wielu intelektualistów nie cieszy się postępem i nowoczesnością, lecz mówi o „posthistorii”, marząc o „dawno minionym złotym wieku”? Dlaczego religijni fundamentaliści, tak biegli w używaniu technik informatycznych, chcą odciąć nas od cywilizacji i zaciągnąć nas do epoki średniowiecznych teokracji? Dlaczego ich niemiłe dążenia nie spotykają się z falą zdecydowanej i mocnej krytyki ze strony współczesnej inteligencji? Na te pytania starają się odpowiedzieć Radosław Czarnecki i Jacek Tabisz.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

16 Odpowiedź na “Współczesny konserwatyzm a nawrót religijności”

  1. Ja tam od konserw jestem i cieszę się z postępu i nowoczesności. Tylko co to jest dla mnie ten postęp i nowoczesność, ano np: postęp w nauce, nowe technologie. Z tego się cieszę.

    Nie wiem jak skomentować resztę, bo nie widzę problemu w tym, że ludzie oglądają jakieś „gówno”. Ja zajmuję się sobą i tym, co ja będę czytał i oglądał, staram się żeby nie było to mało wartościowe. Tak samo będę starał się dopilnować, aby bliskie mi osoby nie popadły w uzależnienie od głupiej rozrywki.

    1. Zapomniałbym dodać – oczywiście nie akceptuję czegoś takiego jak postęp w moralności. Dla konserwatysty chrześcijańskiego/cywilizacji łacińskiej może być tylko jedna właściwa ocena pewnych zjawisk. Konserwatysta nie może zgodzić się na eutanazję, aborcję, równe prawa dla homoseksualistów; np do posiadania dzieci. Może natomiast i powinien preferować decentralizację, samorządy, prywatne szkolnictwo – niektórzy „narodowcy” zapominają się tutaj chcąc upaństwowionego szkolnictwa, zupełnie zresztą zapominając, że większość katolickich szkół w Europie, to szkoły prywatne. Grają więc zupełnie nie fair i totalitarnie wobec osób, które nie chciałyby uczyć się według tego wzorca.

      Żadnych postępów w moralności natomiast nie ma. Żadnego kwestionowania. To rozumieją nawet liberałowie, którzy zauważyli, że tego typu myślenie jest groźne. Dlatego na wielu polach możemy się nawet dogadać, w obronie przed islamem np. Dochodzi do takiego sojuszu ze względu na współistnienie w obrębie jednej cywilizacji.

    2. To bardzo dziwne TV-Republika nie powinna istnieć ?? Dotychczas brałem wypowiedzi ludzi związanych z TV-Republika o próbach cenzury i zniszczenia tego medium za paranoje. A tu nagle okazuje się że paranoicy mieli rację. Oto racjonaliści chcą naprawdę zamknąć TV-Republika. Domyślam się że podobny los miałby spotkać Radio Maryja, TV-Trwam i Gazetę Polską i itp. Jacek Tabisz proponuje też powołanie urzędu który kontrolowałby media aby nadawały „wartościowe” audycje i powstrzymywały się od nadawania niewłaściwych np „uzależniających”. Myślałem że cenzurę mamy już dawno za sobą. Jacek Tabisz walcząc ze Średniowieczem sięga po średniowieczne metody.

      1. Na to by wyglądało. Tylko trzeba zadać sobie pytanie, czy racjonalnym jest żeby to rząd miał decydować, lub korygować ludzi w tym, co oni sobie chcą oglądać? Mi to pachnie totalitaryzmem, a nie racjonalizmem.

    1. Buddyzm jest często określany religią ateistyczną . Na tle religii monoteistycznych nie wypada najgorzej. Podobnie jak politeistyczna starożytność na tle katolickiego średniowiecza. Tu był straszliwy upadek cywilizacyjny. Najgorsze są religie monoteistyczne. Pewnie to wynika z wizji boga – jedynego prawdziwego i doskonałego. Politeizm – tu bogowie mają swoje wady oraz słabostki i są w tym względzie bardzo podobni do zwykłych ludzi.

        1. I nie mówię tu o starożytności. Bo Pan to napisał, jakby chodziło o jakiś upadek. USA było upadkiem? Kraj zbudowany przez monoteistów i nadal zdominowany przez monoteistów.

          1. To porównaj sobie starożytną cywilizacje grecko-rzymską z katolickim średniowieczem. Starożytność-powszecha znajomośc pisania i czytania . Średniowiecze- powszechny analfabetyzm. Starożytność-akwedukty i kanalizacja . Średniowiecze – fekalie płynące ulicami. Starożytność-kult ciała . Średniowiecze – po co dbać o ciało ? Wszak liczy się tylko życie wieczne. Chrześcijaństwo zaczęło zmieniać się dopiero od wystąpienia Lutra. On złamał monokulturę religijną i stworzył konkurencje. Kraje protestanckie są znacznie lepiej rozwinięte niż katolickie i przykład USA jest tu na miejscu.

        2. Ale z tymi chatkami z gówna to masz na myśli starożytny Egipt, Grecję, Rzym czy Mezopotamię? Czy też może o hinduistach mówisz?

          1. Przecież napisałem, że nie mam na myśli starożytności. Poza tym te cywilizacje już dawno upadły. Po upadku tych cywilizacji politeiści są nikim, nie istnieją praktycznie w ogóle. Możemy oczywiście wziąć pod uwagę cywilizację bramińską ( hinduizm ), ale to nie jest klasyczny politeizm.

            Gdybyśmy mieli uznać ich za politeistów, to zrównalibyśmy to z brudem, niecywilizowaniem i takimi różnymi.

            Jedyne co pragnąłem tym udowodnić, to Panu Dariuszowi, że monoteizm nie wiąże się z zacofaniem, lub wiąże się z nim w stopniu równym, co monoteizm. Monoteizm i koncepcja jednego Boga zjednoczyła Europę i stworzyła całkiem niezłą cywilizację, zwaną przez niektórych łacińską/europejską, chrześcijańską, lub szerzej – zachodnią.

  2. Jak o 18 puszczą jakiś ”ambitny film” to większość ludzi przeżuci na inny kanał gdzie leci coś ”mniej ambitnego”. Rynek nie znosi próżni 😉 Także nie ma co liczyć na TV wysokich lotów a tym bardziej na jej ”misję edukacyjną”.

  3. O boże, wstawię komentarz jeszcze raz:

    Przecież napisałem, że nie mam na myśli starożytności. Poza tym te cywilizacje już dawno upadły. Po upadku tych cywilizacji politeiści są nikim, nie istnieją praktycznie w ogóle. Możemy oczywiście wziąć pod uwagę cywilizację bramińską ( hinduizm ), ale to nie jest klasyczny politeizm.

    Gdybyśmy mieli uznać ich za politeistów, to zrównalibyśmy to z brudem, niecywilizowaniem i takimi różnymi.

    Jedyne co pragnąłem tym udowodnić, to Panu Dariuszowi, że monoteizm nie wiąże się z zacofaniem, lub wiąże się z nim w stopniu równym, co monoteizm. Monoteizm i koncepcja jednego Boga zjednoczyła Europę i stworzyła całkiem niezłą cywilizację, zwaną przez niektórych łacińską/europejską, chrześcijańską, lub szerzej – zachodnią.

  4. Ja nie uważam żeby miał miejsce nawrót religijności. Raczej mamy do czynienia z. Powstawaniem enklaw wzmożonej religijności wobec polaryzacji z drugiej strony – przyrostu masowego ateizmu.

  5. Całkowicie się zgadzam z panem Jackiem w sprawie mediów. Media zagraniczne (chodzi mi głównie o radio) udostępniają mnóstwo darmowych podcastów (myślę o stacjach angielskich i niemieckich) na przeróżne tematy bez jakichkolwiek reklam. Stacje traktują to z jednej strony jako promocję stacji, ale także jako promocję kultury i języka. Tego w Polskim Radiu bardzo mi brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − dwa =