• niedziela, 22 października 2017 r.

Gambia chce być republiką islamską

Malutka Gambia idzie w ślady Iranu. Jej przywódca Yahya Jammeh właśnie zakazał tańców w Ramadanie nawet chrześcijanom (8 %). Niedawno USA zwinęły tamtejszą ambasadę a i inne państwa wynoszą się. Malutkie państewko jakim jest Gambia z trudem mieści w sobie ego superprezydenta.

Yahya-Jammeh

W lipcu 1994 Tymczasowa Rada Rządząca Sił Zbrojnych (Armed Forces Provisional Ruling Council, AFPRC) przejęła władzę w kraju, obalając rządzącego od 24 lat prezydenta Jawarę a głową państwa został porucznik Yahya Jammeh – sekretarz Rady. Rada ogłosiła plan demokratycznych przemian w kraju. W 1996 powołana została Tymczasowa Niezależna Komisja Wyborcza (Provisional Independent Electoral Commission, PIEC; później Niezależna Komisja Wyborcza; Independent Electoral Commission, IEC), która miała czuwać nad rejestracją wyborców i przebiegiem wyborów. W 2002 Gambia zakończyła pełny cykl wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych, które zostały uznane przez zagranicznych obserwatorów za wolne i uczciwe. W 2001 prezydent Jammeh został wybrany na drugą kadencję. W parlamencie większość posiada spadkobierca AFPRC – Sojusz na rzecz Patriotycznej Reorientacji i Odbudowy (Alliance for Patriotic Reorientation and Construction, APRC), głównie dlatego, że najważniejsza partia opozycyjna Zjednoczona Partia Demokratyczna (United Democratic Party, UDP) zbojkotowała ostatnie wybory parlamentarne.

11 grudnia 2015 roku prezydent Jammeh ogłosił kraj republiką islamską. Działalność poprzedniej ekipy rządzącej jest od dawna zakazana, a Jammeh od dawna chciał zostać dożywotnim prezydentem ale ogłoszenie kraju republiką islamską jest zaskoczeniem. Zwłaszcza że mowa o maleńkim państwie zewsząd otoczonym wodą lub Senegalem.

Za poprzedniego prezydenta Jawary Gambia prowadziła politykę niezaangażowania. Podtrzymywąła dobre relacje z UK, Senegalem i wieloma afrykańskimi państwami. Zamach z roku 1994 nadwyrężył stosunki z Zachodem, zwłaszcza z USA, które w 2002 roku ograniczyły swoją pomoc do humanitarnej. W latach 1995-2010 Jammeh bratał się z Libią, w 1995 roku Chiny ukarały Gambię zerwaniem stosunków za rozmowy z Tajwanem, od listopada 2015 znowu Chiny utrzymują stosunki z Gambią. Jeszcze w 2013 roku Tajwan zerwał stosunki z Gambią.

Gambia należy do ECOWAS i do niedawna (do bzika Jammeha) wspierała prawa człowieka w Liberii i Sierra Leone, wspierając obserwacyjne kontyngenty; ECOMOG w 1990 i ECOMIL w 2003 roku. Gambia ma problemy graniczne z Senegalem i oskarża Senegal o próbę zamachu stanu w 2006 roku. USA popierają Senegal. Od 2013 roku Gambia nie jest już członkiem Commonwealthu. Wystąpiła wygłaszając tyrady o rzekomym neokolonializmie. Tu przypomnę nasz filmik o neokolonializmie: „decided that the Gambia will never be a member of any neo-colonial institution and will never be a party to any institution that represents an extension of colonialism”

Od 1996 roku Rosja i Gambia prowadzą wymianę uczonych i studentów ekonomii i kulturoznawstwa. Gambia kupuje rosyjskie busy i ciężarówki. Gdzie USA oddają pola tam wchodzi Rosja i Chiny, i jakoś islamizm, z którym niby tak walczą im nie przeszkadza…

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. dżizas
  19 lipca 2016 at 10:40 - odpowiedz

  Czym ten „Murzyn” jest wymazany na twarzy?
  😀 😀

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 lipca 2016 at 10:43 - odpowiedz

   niczym. to maska

   • dżizas
    19 lipca 2016 at 10:48 - odpowiedz

    To Ty? Myslałem, że to coś w rodzaju pasty do butów.
    😀
    A może zróbcie filmik o Duvalierze? To bardzo wdzięczna postać. 😉

 2. Jacek Tabisz
  Jacek Tabisz
  19 lipca 2016 at 11:12 - odpowiedz

  Muzycy Griot z Gambii, tacy jak pokazywana tu Sona Jobarteh, będą mieli problem 🙁 Sona mieszka wprawdzie w Anglii, ale otworzyła w Gambii szkołę tradycyjnej muzyki. Nie nosi chust na głowie…

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 lipca 2016 at 11:23 - odpowiedz

   ona jest z Gambii? Myslałem, że z Ghany. niech lepiej przeniesie szkołę do UK

  • dżizas
   19 lipca 2016 at 11:52 - odpowiedz

   Gambia jest tak bardzo muzułmańska, że tam nawet mężczyźni ubierają się w prześcieradło.
   😉

 3. MICHAL
  19 lipca 2016 at 17:30 - odpowiedz

  Chyba nie cała tylko tamtejszy Suwener?

 4. Anna
  19 lipca 2016 at 23:55 - odpowiedz

  Jak się patrzy na dzisiejszy obraz świata i naszych europejskich polityków to wygląda że ten neokolonializm teraz do nas wraca-razem z „rabacikiem” na ropę.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *