Liberalizujące działanie USA na Europę

W XIX wieku był taki żart; „Pokaż Amerykaninowi koronę, a on spyta ile kosztowała”. USA nauczyły nas, że władza to nie mity i bajki, ale przede wszystkim zarządzanie wydatkami. Wbrew pozorom Amerykanie wilokrotnie juz dawali nam przykąłd myślenia liberalnego: wilsonizm, idea OZN w prostej linni wzieta od liberała Kanta, idea zbrodni wojennych i pomysł, ze moznaby je sądzić, idea praw obywatelskich została także rozpowszechniona głównie dzięki wpływom USA. Feminizm amerykański też dawał przykład Europie i Azji; o tradycyjnie wysokiej pozycji kobiet w USA pisał już niechętny zresztą Ameryce neofeudał Henryk Sienkiewicz. Od samego powstania USA uczą Europejczyków liberalizmu. To w USA narodził się masowy ruch poparcia dla praw LGBT.

USA uczy też nieszablonowego myślenia. To amerykańscy filmowcy odeszli pierwsi od sztywnych reguł teatru. I oni, a także japoński aktor Sessuje Hajakawa, pokazali, że można grać bez dziwacznych gestów widzialnych z 20 rzędu widowni.

Jeszcze przed 1945 roku Europa była igraszką w łapach tyranów, a USA arsenałem liberalnej demokracji. Dziś majac pretensję do USA o rozpowszechnianie reaganomiki (jak słusznie robi to na tym portalu Radek Czarnecki); tj. pańwsta minimum i religii maksimum zapominamy (i Radek Czarnecki także niestety), iż to liberalna Ameryka Clintona dała światu internet i oparła politykę zagraniczną na prawach człowieka (co próbował robić już Carter). Europa jako całość nigdy nie była bardziej świecka i liberalna od USA …

Dalsze rozważania w filmie:

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × four =