Polscy naukowcy niedawno odkryli tanią, możliwą do przemysłowego zastosowania technikę pozyskiwania grafenu, czyli jednoatomowej warstwy atomów węgla o uporządkowanej strukturze. Wejście tej technologii do podzespołów, kombinezonów ochronnych, pojemników przyniesie prawdziwą rewolucję w naszym życiu. O tym, czym jest grafen, jakie są jego możliwe zastosowania, oraz o różnych wesołych historiach związanych z jego dość ekstrawaganckimi odkrywcami (jeden z nich dostał zarówno Nagrodę Nobla jak i Nagrodę Ignobla) opowiada Mariusz Adamski.
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
Ta „jednowymiarowa warstwa” to tylko pomyłka (?); bo raczej nie samobałamutne uproszczenie wynikłe z niezżycia się z matematyką. Proszę zamieszczać więcej fizyki i matematyki. Chodzi o konkretne wykłady -tak jak np Piotr Napierała to czyni w swojej profesji. Listy Einsteina do Skłodowskiej, są wzruszające ale nic nie wnoszą do młodych głów, a zakładam, że potrzeba edukacji – o czym można sobie u Was sporo poczytać – jest faktyczną potrzebą edukowania, a nie wyłącznie dziennikarską potrzebą trąbienia. Nam wszystkim wyjdzie to na dobre.
Tak, definitywnie, „jednowymiarowa warstwa” to kolejne przejęzyczenie z mojej strony. Chodzi o jednoatomową warstwę. Grafen jest materiałem dwuwymiarowym (albo, jeśli chcemy być bardziej precyzyjni – quasi-dwuwymiarowym).
Przy okazji warto skorygować inne przejęzyczenia. Nie powinno być, że grafen ma bardzo słabą przepuszczalność światła, tylko bardzo dobrą (pochłania 2.3%). Na końcu też zamiast tranzystor powiedziałem procesor. To oczywiście tranzystor był jedną z pierwszych rzeczy, do których grafen wykorzystano (o czym wspomniałem), ale do kompletnego procesora to jeszcze kawałek.
Witam. Pan Mariusz z profilu wygląda jak Walter White z Breaking Bad (dodatkowo w obu wypadkach mamy umysły ścisłe :)). Mam nadzieje że będzie więcej materiałów na temat nowych technologii oraz że to nie ostatni wykład pana Mariusza w telewizji racjonalista.tv
Już mamy na naszej „hali montażowej” kolejne z Mariuszem, więc Pana życzenie z pewnością zostanie zrealizowane 🙂
Panie Mariuszu, tym „pochłanianiem światła” rozbudziłeś moją ciekawość. Mianowicie, zastanawia mnie: jaka jest emisyjność grafenu? Nigdy dotąd nie interesowałem się grafenem jako takim, a gdy już to nastąpiło, to okazuje się, że owszem, na temat grafenu internet głośno trąbi ale są to puste dźwięki. Być może pan wie. pozdrawiam
@darekpietrek Jeśli dobrze rozumiem Pana pytanie, grafen jako taki ma zerową przerwę energetyczną, więc raczej nie spodziewałbym się tu wiele. Są jednak sposoby, żeby otworzyć w nim przerwę i zrobić z niego półprzewodnik i wtedy – laser. Przerwą można dość swobodnie manipulować, co pozwala na zmianę długości fali takiego lasera.
pytanie dotyczy pochłaniania promieniowania cieplnego grafenu względem ciała doskonale czarnego.
@darekpiotrek Grafen pochłania po równo wszystkie długości fali z zakresu widzialnego, więc to jest ciało czarne, ale do doskonałości to mu brakuje, bo pochłania bardzo mało. Nie sądzę, żeby działo się coś szczególnie ciekawego po jego podgrzaniu.
Rozumiem, że w tym względzie grafen znacznie się różni się od grafitu