Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast. Prof. Antoni Tajduś


 
Zdaniem profesora Antoniego Tajdusia Polska nie wykorzystuje podziemnych możliwości dla rozwoju miast. Będące już w fazie wstępnych planów projekty metra w Krakowie i we Wrocławiu wzbudzają silny sceptycyzm u części Polaków. Profesor tłumaczy, że ów sceptycyzm jest niesłuszny, oraz, że schodzenie pod ziemię na dłuższą metę się opłaca. Przejazdy, ciągi komunikacyjne, parkingi, pasaże usługowe, linie cieplne, wodne i energetyczne – podziemia dają nieograniczone możliwości komunikowania miasta pod każdym względem. Aby nas zachęcić do „podziemnej odwagi” prof. Tajduś ukazuje też krótko historię podziemnego budownictwa, które już w starożytności mogłoby zawstydzić przeciwników metra w Krakowie i we Wrocławiu.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Budownictwo podziemne szansą rozwoju współczesnych miast. Prof. Antoni Tajduś”

  1. Przesłuchałem 3-4 minut i wiecej nie moge. Nie ma co wpedzac Polakow w łapska Lucyfera. Panie Tajdus, pod ziemia zyja krety. Czlowiek zyje nad ziemią, zejscie pod ziemie to porazka. Plesn, grzyby, problemy z wentylacją = choroby.
    W skrocie – zejscie pod ziemie na dłuzszą mete sie nie opłaca. Choroby (układu oddechowego, wzrok, depresje, choroby skory) nas dopadną, nie warto. A poza tym, w wiekszosci przypadkow koszty utrzymania pod ziemią są wieksze niz na ziemii.

  2. Budownictwo podziemne to znakomity lek na chorobę niezrównoważonego rozwoju miast.
    Samo w sobie nie jest rozwiązaniem optymalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =