W renesansowych poreformacyjnych Niemczech o religii praktykowanej w księstwie decydował książę. Czasem nastawał na to by poddani się z nimi rleigijnie zgadzali, czasem nie (np. Hohenzollernowie byli kalwinami, ale ich państwo było luterańskie).
Taki roller-coaster ideologiczno-religijny wydał nam się ciekawą inspiracją do tego oto filmiku, zrobionego wraz z kolegą ze Szczecina (protestantem zresztą). Rzecz się dzieje w fikcyjnym Burgbergburgu około roku 1550. Państewko jest luterańskie, ale kolejni książęta są kalwininem (Albrecht) i papistą (Fridericus). Film zawiera tez parodystyczną wersję Korwin-Mikkego jako kalwinskiego magnata Corvinusa.
Chcemy w ten sposób promować zalety naszego dziesiejszego sekularnego społeczeństwa. W końcu w Alzacji w XVII wieku obowiązywały jeszcze kary pieniężne za nieobecność na mszy. Podobnie było w Krakowie; religia alfa zawsze traci wszelkie poczucie jakiegokolwiek rozsądku społecznego.
O autorze wpisu:
Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum