Dlaczego prace nad umową o partnerstwie transatlantyckim są utajnione. Maciej Psych Smykowski

 

Maciej Psych Smykowski, członek PSR Katowice i Partii Zielonych koło katowickie tłumaczy nam dlaczego Zieloni protestują przeciwko umowie o partnerstwie transatlantyckim. Istotne jest przede wszystkim utajnienie prac nad tą umową. W materiale zapraszamy widzów do wzięcia udziału w dyskusji nad tą istotną dla naszej cywilizacji umową.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “Dlaczego prace nad umową o partnerstwie transatlantyckim są utajnione. Maciej Psych Smykowski”

  1. Pytanie kto chciał to utajnic. Wystarczy ze jedna strona chce utajnic i wtedy jest tajne. Moze USA chciało tajnych rozmow. Ich sprawa. W pierwszej kolejnosci chodzi o cła i o transport (np. loty do USA).

    1. No, argument pierwsza klasa, nie ma co. Ta umowa nie ma jakiegoś fundamentalnego znaczenia dla obronności, więc nie ma powodu do braku transparentności. Fakt, wytworzył się niebezpieczny precedens, bo to samo było z ACTA i to samo jest też z TPP. Więc chyba jasne powinno być dlaczego negocjacje nad tymi wszystkimi kontrowersyjnymi umowami są tajne. Bo tu nie chodzi o interesy USA, ani interesy Europy, w sensie interesów ich obywateli; chodzi o interesy ponadnarodowych korporacji, które z natury swej nie są ani amerykańskie ani europejskie. Demokracja, patrzenie na ręce, tylko by tu przeszkadzały. Nie interesuj się, obywatelu. To są prywatne sprawy wielkiego biznesu.

  2. Temat jest zbyt szeroki, żeby go chociaż powierzchownie omówić w takiej formie. Można dyskutować nad racjami „za i przeciw” utajnieniu ale wpierw należałoby je przedstawić, zwłaszcza że dostępne sa publicznie: http://europe-liberte-securite-justice.org/2015/01/19/ttip-confidentiality-for-the-sake-of-the-success/

    W kwestii dyskusji co do regulacji prawnych w USA – samo przedstawianie kuriozalnych zapisów prawa bez znajomości praktyki trudno nazwać argumentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 14 =