Drake i Cohen

 

 

W tytule wybrałem nazwiska dwóch muzyków, którzy wywarli na mnie szczególne wrażenie 22 listopada, gdy wrocławski Jazztopad połączył dwa bardzo ciekawe koncerty jednym biletem.  

 

Wpierw mieliśmy niezwykły duet dwóch znanych perkusistów, związanych z jazzem ale nie tylko. Ich wspólna improwizacja sprawiała wrażenie starannie dopracowanej formy, choć muzycy zetknęli się ledwie na godzinę przed koncertem.  Było to zatem Simon Barker & Hamid Drake Duo. Hamid Drake zaprezentował w tym duecie swoje ogromne doświadczenie w muzyce freejazzowej. Do tego używał instrumentów etnicznych i w paru momentach odwołał się do poezji i filozofii indiańskich szamanów. Simon Barker grał z kolei w mocny, silnie zarysowany sposób. Dzięki niemu fantazyjne podróże Drake'a zyskiwały więcej energii. Publiczność była zachwycona duetem, co dobrze świadczy o wyrafinowaniu bywalców Jazztopadu, gdyż Simon Barker & Hamid Drake Duo starannie unikali momentów, gdy nieprzerwana narracja rytmiczna oparta na miarowym pulsie trwa dłużej niż minutę. Mieliśmy tu za to piękne muzyczne malarstwo, zaś momentami nawet rzeźbiarstwo. Obaj perkusiści starannie dbali o wpisanie swoich dźwięków w przestrzeń, dzięki czemu pobudzali do istnienia w naszej wyobraźni prawdziwe dźwiękokształty. Hamid przytoczył w pewnym momencie aforyzm jednego z szamanów – "gra na bębnach to bicie serca wszechświata". I rzeczywiście, tak można by najlepiej podsumować ten koncert. 

 

 

Drugą część wieczoru  22 listopada wypełnił Bigger Vicious – zespół znakomitego trębacza Avishaja Cohena. Bigger Vicious powstał w wyniku zjednoczenia na potrzeby Jazztopadu dwóch zespołów – elektrycznego i akustycznego, z którymi Avishai współpracuje  przy odrębnych projektach. Również utwory zaprezentowane we Wrocławiu zostały stworzone specjalnie z uwagi na nasz festiwal. Było to tym milsze, że były to dzieła piękne, pełne nagłych zwrotów tonalności, urywające się w inne pejzaże podobnie jak muzyka w Twin Peaks Davida Lyncha. Avishai nie dominował nad swoim zespołem, raczej rozpływał się w morzu całkiem monumentalnego brzmienia, które członkowie zespołu wypełniali ze smakiem i niemal filozoficzną głębią. To był piękny koncert.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − six =