Ernestyna Potowska-Rose urodziła się w 1810 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jej ateizm był niezwykle nowoczesny, przypominał bardziej rozważania Richarda Dawkinsa, niż Nietzschego. Mimo skutecznych działań w Anglii i w USA została na pewien czas zapomniana, gdyż była kobietą, feministką, do tego Żydówką. Towarzystwo Humanistyczne jest na półmetku organizowania międzynarodowej konferencji w Piotrkowie Trybunalskim, która ma za zadanie przywrócić Ernestynę polskiej kulturze. Halina Postek i Andrzej Dominiczak opisują zatem bardzo barwną biografię Ernestyny, zaś ich opowieść przeplatana jest cytatami z niezwykłej obrony ateizmu autorstwa Ernestyny Potowskiej-Rose.
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
Bardzo ciekawy program. Podoba mi się forma rozmowa plus cytaty. Co do Fryderyka Wilhelma III to sądzę że nie ona załatwiała audiencję, choć królowie zwl Prus byli o niebo bardziej dostępni niż dzisiaj prezydenci, lecz on kazał jej przyjść. Królowie Prus dostawali od policji codzienne raporty nt tego kto przybył i w jakim celu do stolicy. FW po prostu się zaciekawił. To trochę podobnie jak z Fryderykiem II i Bachem bodaj w 1740 roku. Kompozytor jechał do syna, ale król chciał go poznać.
Bardzo ciekawa postać.
Zdecydowanie warta wpisu w Wiki, w której jej ani śladu.
Ani w polskiej ani w angielskiej.
Ernestine Rose przeciez jest w Wiki.
Wspaniała postac, zasługuje na pomnik, choc nie lubie pomnikow.
Piotrkow ma zyciową szanse na postawienie pomnika, tylko czy ją wykorzysta?
Zupełnie nieznana, więcej wiemy o zafajdanych lewitujących swiętych niz o wartociowych osobach z naszej historii.
Pomnik ateistki w rodzinnym mieście? Marzyciele są wśròd nas…
Bardzo mi się podobało. Wspominałem równie wciągający program o Irenie Conti. Obejrzałem od wczoraj całość, nawet nie przyspieszając odtwarzania. Również napój używany w trakcie rozmowy warty jest polecenia. Jaki gatunek?
Wspaniały! Piękny odcinek! Jeden z najciekawszych na Racjonalista.tv
Aforyzmy zostaną również wydane?
Czekam na książkę i dziękuję Panie Andrzeju 🙂
czy mozna jakos pomoć w tej inicjatywie? organizacyjnie lub nawet merytorycznie. Jestem mieszkańcem Łodzi, w rzie potrzeby – prosze o kontakt