Ernestyna Potowska Rose. Wybitna ateistka i feministka doby romantyzmu. 205 rocznica urodzin

 

Ernestyna Potowska-Rose urodziła się w 1810 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jej ateizm był niezwykle nowoczesny, przypominał bardziej rozważania Richarda Dawkinsa, niż Nietzschego. Mimo skutecznych działań w Anglii i w USA została na pewien czas zapomniana, gdyż była kobietą, feministką, do tego Żydówką. Towarzystwo Humanistyczne jest na półmetku organizowania międzynarodowej konferencji w Piotrkowie Trybunalskim, która ma za zadanie przywrócić Ernestynę polskiej kulturze. Halina Postek i Andrzej Dominiczak opisują zatem bardzo barwną biografię Ernestyny, zaś ich opowieść przeplatana jest cytatami z niezwykłej obrony ateizmu autorstwa Ernestyny Potowskiej-Rose.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Ernestyna Potowska Rose. Wybitna ateistka i feministka doby romantyzmu. 205 rocznica urodzin”

 1. Bardzo ciekawy program. Podoba mi się forma rozmowa plus cytaty. Co do Fryderyka Wilhelma III to sądzę że nie ona załatwiała audiencję, choć królowie zwl Prus byli o niebo bardziej dostępni niż dzisiaj prezydenci, lecz on kazał jej przyjść. Królowie Prus dostawali od policji codzienne raporty nt tego kto przybył i w jakim celu do stolicy. FW po prostu się zaciekawił. To trochę podobnie jak z Fryderykiem II i Bachem bodaj w 1740 roku. Kompozytor jechał do syna, ale król chciał go poznać.

 2. Ernestine Rose przeciez jest w Wiki.
  Wspaniała postac, zasługuje na pomnik, choc nie lubie pomnikow.
  Piotrkow ma zyciową szanse na postawienie pomnika, tylko czy ją wykorzysta?
  Zupełnie nieznana, więcej wiemy o zafajdanych lewitujących swiętych niz o wartociowych osobach z naszej historii.

 3. Bardzo mi się podobało. Wspominałem równie wciągający program o Irenie Conti. Obejrzałem od wczoraj całość, nawet nie przyspieszając odtwarzania. Również napój używany w trakcie rozmowy warty jest polecenia. Jaki gatunek?

 4. Wspaniały! Piękny odcinek! Jeden z najciekawszych na Racjonalista.tv
  Aforyzmy zostaną również wydane?
  Czekam na książkę i dziękuję Panie Andrzeju 🙂

 5. czy mozna jakos pomoć w tej inicjatywie? organizacyjnie lub nawet merytorycznie. Jestem mieszkańcem Łodzi, w rzie potrzeby – prosze o kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiemnaście =