Haydn w Londynie i we Wrocławiu (recenzja CD)      

                                                                                

 

Jak można być jednocześnie w Londynie i we Wrocławiu? Nic prostszego. Wystarczy być kompozytorem, najlepiej wybitnym. Józef Haydn wykazywał obie te cechy i dlatego to, co skomponował dla wchodzących w XIX wieku londyńczyków zagrali wrocławianie w XXI wieku.

 

 

Wielka Brytania była szczęśliwym miejscem dla twórczości Haydna. To Brytyjczycy swoim uznaniem pomogli zyskać wolność kompozytorowi, który wyrastał jeszcze z epoki feudalizmu, w której kompozytor bywał traktowany jako jeszcze jeden członek służby. Brytyjczykom spodobały się u Haydna umiar, równowaga w prowadzeniu wielowymiarowych symfonii, oraz skłonność do prostoty i poczucia humoru. Był też inny Haydn dla Londynu, idący śladami Haendla, monumentalny i oratoryjny. Nim też zajmowali się wrocławianie, lecz teraz nie o tym, gdyż słucham właśnie po raz któryś z rzędu Symfonii D-dur Londyńskiej „Salomon” nr.104 i Es-dur „Z werblem na kotłach” nr.103 w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Zbigniewa Pilcha. Wielokrotnie słuchanie to u mnie nie tak częsta sprawa, ale ta płyta zdecydowanie na to zasługuje. Mamy tu Haydna lekkiego, błyskotliwego, nastrojowego w sposób jasny, poranny.

 

Haydna symfonicznego we Wrocławiu można słuchać na wiele sposobów i z różnych źródeł. Prezentuje go, tak jak ostatnio na Wratislavii Cantans, Giovanni Antonini kontynuując swój Haydnowski projekt. Gra go Wrocławska Orkiestra Barokowa, nagrodzona już za nagrania innych kompozytorów z epoki klasycyzmu. Biorąc do recenzji płytę Symfonie Londyńskie spodziewałem się właśnie WOB, a tu tymczasem otrzymałem owoc pracy Wrocławskich Filharmoników. I nie rozczarowałem się. Ta płyta wnosi wiele wdzięku w rozumienie muzyki Haydna, którego muzyka jest ukazana tutaj nie tylko z polotem, ale też z ogromną dbałością o detale i smaczki, które Haydn umieszczał w swoich dziełach, licząc na inteligencję słuchacza.

 

Tu jeszcze warto wyjaśnić, o co chodzi z owym Salomonem z symfonii. Nie był to biblijny siłacz od zabijania lwów gołymi pięściami, ale impresario i świetny skrzypek, którego zasługą jest tak owocna współpraca Haydna z Brytyjczykami przełomu XVIII i XIX wieku. Rozmach Londynu skłonił austriackiego kompozytora do cyklu najbardziej dojrzałych i nowatorskich symfonii w jego dorobku. Wrocławscy Filharmonicy zabrzmieli wspaniale również dzięki historycznej pasji Zbigniewa Pilcha, który zadał sobie trud analizy możliwości akustycznych sal, gdzie grano te dzieła po raz pierwszy, oraz zastąpił nowoczesne instrumenty dęte ich historycznie poinformowanymi przodkami. Tę samą praktykę stosował niedawne niestety zmarły Harnoncourt, uzyskując w ten sposób doskonałe rezultaty.

 

Cieszę się, że jest na rynku coraz więcej nagrań Wrocławskich Filharmoników. W czasach PRL wrocławska orkiestra nie była zbyt hołubiona, teraz to się zmienia i polska fonografia zyskuje coraz więcej doskonałych interpretacji symfonicznych ze Stolicy Dolnego Śląska. Jedną z nowszych płyt wrocławian są symfonie Arvo Pärta zrealizowane dla prestiżowego ECM, ale i to, dawniejsze o kilka lat nagranie zasługuje na uwagę.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =