Historie alternatywne. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Czy warto tworzyć historie alternatywne? Czy gdyby Hitler się nie narodził, nie byłoby rządów nazistów w Niemczech? Jak wyglądałby świat, gdyby nie było II Wojny Światowej, albo gdyby I Wojna Światowa trwała znacznie dłużej? Czy mielibyśmy te same problemy z islamem, gdyby Bizancjum utrzymało się na Wschodzie? Wielu historyków reaguje bardzo gwałtownie na takie snucie alternatywnych historii. Lecz może ma ono wartość, może pozwala zrozumieć jeszcze lepiej procesy historyczne. W końcu rozważając inne, alternatywne historie jeszcze mocniej przyglądamy się temu, co rzeczywiście miało miejsce i zastanawiamy się, czy rzeczywiście musiało tak być i dlaczego było tak jak było…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

11 Odpowiedź na “Historie alternatywne. Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Reformacja w Polsce. W II połowie XVI w. protestanci zdobywają przewagę nad katolikami . I Rzeczpospolita staje się państwem z silnymi wpływami kalwińsko-luterańsko-ariańskimi , a rzymski-katolicyzm staje się tylko jedną z kilku religii. Późniejsza kontreformacja nie zdołała odwrócić tej tendencji. Ciekawe jakby wtedy wyglądała dalsza historia Rzeczypospolitej?

  2. 1610 r. – Władysław Waza dokonuje konwersji na prawosławie i zostaje nowym carem Rosji. Powstaje Rzeczpospolita Czworga Narodów. Wydarzenia te doprowadzają do stopniowej eropeizacji Rosji . Powstaje nowe supermocarstwo . Ciekawa historia alternatywna.

  3. Pan doktor lubi USA . Alternatywna historia tego państwa potoczyła się inaczej w XIX w. i miało to wpływ na wydarzenia w wieku XX . Wrzesień 1862 r. trwa kampania marylandzka . Konfederaci wkraczają do Marylandu. Zwycięska kampania ma doprowadzić do wywalczenia niepodległości przez stany południowe. Pewien konfederacki oficer był mniej roztargniony i nie zgubił rozkazu gen. Lee który zawierał plany całej kampanii. Rozkaz ten nie dostał się w ręce Unionistów. W rezultacie Armia Północnej Virginii wkracza do stanu Pensylwania kompletnie zaskakując przeciwnika. Robert E. Lee wraz ze swoimi żołnierzami zdobywa nieśmiertelną chwałę . Kampania jest pasmem zwycięstw południowców. Straty unionistów idą w dziesiątki tysięcy ofiar . Oprócz wielu ofiar , toczące się działania wojenne mają dewastujący skutek dla infrastruktury. Wywołuje to wielkie protesty antywojenne na terenie Unii. Wybuchają krwawe zamieszki. Biura rekrutacyjne na północy mają ogromne problemy ze znalezieniem nowych rekrutów. Ci nie mają już chęci być „mięsem armatnim”. Morale gwałtownie spadają . Prezydent Abraham Lincoln zmuszony jest podpisać zawieszenie broni. Robi to z łzą w oku. Wszak przyczynia się tym podpisem do podziału kraju. Secesja zakończyła się sukcesem. Odtąd mamy na kontynencie dwa państwa :USA i CSA. Wojna ta przechodzi do historii jako II wojna o niepodległość. Wskutek tych wydarzeń USA nie zostają supermocarstwem. Ma to duży wpływ na wiek XX i sytuację na starym kontynencie. W 1914 r. wybucha wojna . Po 4 latach ciężkich i krwawych walk zwycięstwo odnoszą państwa centralne. Z wielkim trudem pokonują Entente. USA zajęte własnymi wewnątrz kontynentalnymi problemami nie mogły udzielić wsparcia. Dla Niemiec kajzerowskich zwycięstwo w tej wojnie staje się początkiem marszu ku globalnej hegemonii . Pewien austriacki malarz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu . Nazywał się Adolf Hitler . Został tylko przeciętnym malarzyną. A to wszystko przez anonimowego konfederackiego oficera…

  4. Nie bez kozery słowo historia również oznacza historię-opowiadanie, czyli fantazję. Stąd historia jako nauka służy bardziej do fantazjowania niż czegokolwiek przydatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =