Jeśli PiS dąży do jedynowładztwa, sędziom TK pozostaje podanie się do dymisji. Dr Paweł Borecki

 

Doktor Paweł Borecki jest jednym z najwybitniejszych specjalistów od prawa wyznaniowego i w tej rozmowie nie pozostawia na Trybunale Konstytucyjnym suchej nitki, szczególnie mocno krytykując przewodniczącego TK. Mimo to Borecki nie jest w stanie zaakceptować obecnych działań PiSu, które wykraczają poza zwykłą krytykę i uderzają w państwo prawa.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Jeśli PiS dąży do jedynowładztwa, sędziom TK pozostaje podanie się do dymisji. Dr Paweł Borecki”

 1. Bardzo wielu osobom pełniącym bezpodstawnie funkcję sędziów w tym kraju dawno nie pozostało już nic dobrego do zrobienia, niż podanie się do dymisji* … jednak tego nie robią 🙁 trwają dalej, co bardzo utrudnia dobre zmiany, zwłaszcza, że usuwanie sędziów na siłę jet samo w sobie kłopotliwe i przez to nierzadko szkodliwe.

  * dwa niedawne przykłady,na razie nie szukam więcej : http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9206044,nacpany-taksowkarz-zabil-kobiete-sad-oddal-mu-prawo-jazdy,id,t.html http://prawonadrodze.org.pl/sedzia-wojciech-laczewski-szeryf-czy-karierowicz/

 2. Do czego to doszło, do tego ze mamy Zakłady Prawa Wyznaniowego, rownie dobrze mozna by załozyc Zakład Prawa Krasnoludkowego, ze specjalnoscia Koszałstwo-Opałstwo. Albo Zakład Prawa Makaronowego, a dla młodziezy Zakład Prawa Harry-Potterowego. Swiat zwariował, a własciwie Polska zwariowała. Ja tez chce byc kierownikem!

  1. zakład BADA jak kształtowało się i obecnie działa prawo kanoniczne – niczego dziwnego w tym nie ma (szczególnie że coraz bardziej próbuje się wciskać ponownie do życia świeckiego kanony tego prawa wyznaniowego). … dziwolągiem są wydziały TEOLOGICZNE gdzie na poważnie NAUKOWO roztrząsa się się coś co jest niemierzalne, nieracjonalne – czyli wierzenia, nazywając ją teologią czyli nauko o Bogu ….
   ..ale kraj w dorzeczach Wisły i Odry zaprawdę dziwnym jest

   1. Tak, ale „prawo wyznaniowe” to w wielu jezykach „prawo kanoniczne”. Nazwa Zakład Prawa Wyznaniowego jest mylaca, bo sugeruje ze instutut/zakład studiuje prawo kanoniczne, a nie stosunki panstwo vs. religianci.
    Co nas obchodzi prawo kanoniczne? Jedynie nas obchodzi w sensie czy prawo kanoniczne nie jest sprzeczne z prawem swieckim. A jesli jest to nastepuje (powinna nastepowac) nadrzednosc prawa swieckiego na obcymi prawami (w tym kanonicznym) i jedynie pytanie czy ktos kto gwałci prawo swieckie to co z tym zrobic. Czy osoba taka mozenp. sprawowac swieckie funkcje (powoływujac sie np. na prawo kanoniczne).
    Powoływanie zakładow pokazuje ze ten czarny czyrak sie rozrosł do takich rozmiarow, za panstwo swieckie musi tworzyc specjalne instytuty. Np. w panstwie gdzie krasnoludki miałyby dostep do przywilejow to panstwo swieckie i Zakład Wyznaniowy UW zajmowałby sie studiowaniem Prawa Koszałka-Opałka i Sierotki Marysii.
    Jesli chodzi o Teologie to jest to oczywiscie czyrak ktory odrasta i probuje sie zywic jak w sredniowieczu.

 3. znawca praw3a wyznaniowe go nie moze być czymś innym niż pisiorem. Co to kurwa za prawo—wyznaniowe,a moze judaszowe bardziej. Co mają kurwa wyznania i prawo, chyba,ze to jakiś islamczyk.

 4. Skoro katecheze do panstwowych (!) szkoł i przedszkoli (!!!) mozna było wprowadzic instrukcją to mozna i WYprowadzic instrukcją, co za problem? To chyba dobra wiadomosc 🙂
  Panstwo wyznaniowe ? – tak, wyraznie to słychac na 13:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =