Joachim Russek. Kultura żydowska w Polsce dawniej i dziś

 

Bardzo ciekawa rozmowa Jacka Tabisza z dyrektorem Centrum Kultury Żydowskiej Joachimem Russkiem. Uczestnicy programu poruszają kwestie rzadko omawiane publicznie, a nawet będące tematem tabu. Np. skąd Żydzi maja pieniądze? I czy to w ogóle jest prawda? Jeszcze ważniejszym wątkiem jest oczywiście przedstawienie kultury żydowskiej w Krakowie przed II Wojną Światową i obecnie, jak i różnych inicjatyw Centrum Kultury Żydowskiej.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Joachim Russek. Kultura żydowska w Polsce dawniej i dziś”

  1. Wspaniała, pouczajaca i prowadzona w duchu dialogowym rozmowa. P.J.Russek postawą, głosem, sposobem argumentowania pokazuje ze kultura rozmowy (przez duże K) nie jest obca (jak pokazują codziennie mainstreamowe media) współczesnym obywatelom Polski. Ta rozmowa jest zarówno przykładem na tak pojmowany dialog jak i egzemplifikacją pluralizmu, wielości i bogactwa tego co zwiemy „polskością”.
    Dziękuję racjonalista.tv za tak kapitalną rozmowę i formę jej przekazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + trzy =