Na co nam drzewa? Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Pod wpływem rządów PiS zaczęło się w Polsce masowe ścinanie drzew. To dobra pora na to, aby zapytać, po co nam drzewa. Dlaczego je cenimy, dlaczego lubimy, gdy rosną blisko nas? Kaja Bryx i Jacek Tabisz poruszają ten temat od różnych stron, powołując się także na opinie naukowców i ludzi sztuki.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Na co nam drzewa? Kaja Bryx i Jacek Tabisz”

  1. Drzewa odgrywaja bardzo wazna rle w utrzymaniu zycia ludzi i zwierzat. Absorbuja dwutlenek wegla ,rozbijaja molekuly i produkuja tlen potrzebny ludziom i zwierzetom . Drzewa i inne rosliny sa fabrykami tlenu. Ilosc dwutlenku wegla wzrasta z uprzemyslowieniem i motoryzacja. Drzewa pomagaja nam oddychac.

       Serdeczne pozdrowienia dla nadobnej Kaji i Jacka. 

  2. Poprzednia ustawa była bardzo restrykcyjna a specjalna ochrona drzew była eksponowana ponad inne elemnty ochrony przyrody. Opłaty za wycinkę drzew i biurokracja z tym związana były dobrym sposobem na dochód dla budżetów gmin a nie koniecznie w parze szło to z całościowym kontekstem przyrodniczym w jakim te drzewa występowały. Obowiązkowe nasadzenia drzew przy różnych inwestycjach była parodią sadzenia. Sadzono jak to w Polsce dla sztuki. Za gęsto i byle gdzie. Większość drzew w miastach nie ma kontekstu przyrodniczego. Ma jedynie charakter krajobrazowy. Ustawa o ochronie przyrody zamieniła się w ustawę o ochronie miejskiego krajobrazu. Na wsiach to już w ogóle była patologia.

    Lepsza byłaby racjonalna próba ogarnięcia tematu niż poetyckie pieprzenie o drzewach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =