NowoczesnaPL – popieram!

Czyżby liberałowie integralni, dla których ważny jest i liberalizm światopoglądowy i wolny rynek mieli wreszcie na kogo głosować? Mam tu na myśli Nowoczesną PL Ryszarda Petru (dawny doradca Balcerowicza, szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich). Ostatnio ukazał się interesujący wywiad z nim. Oto fragmenty:

… Wkurzają mnie bramki na autostradach, wkurza bezsensowna debata o ochronie zdrowia, bo nic z niej konkretnego nie wynika, nic się po niej nie dzieje, czy promocja systemu taniej siły roboczej w Polsce. My jesteśmy dumni, że jesteśmy tani, a potem ludzie dziwią się, że zarabiają dwa tysiące. Wkurza mnie to, że obecnej klasie politycznej już nic się nie chce. Są zadowoleni, uważają, że reszta sama się będzie toczyła. A dlaczego Polacy po wyższych uczelniach stają się bezrobotnymi? Albo jest hasło, żeby zlikwidować gimnazja, a minister mówi, że 100 tys. ludzi straci pracę. To gimnazja są dla nauczycieli czy nauczyciele dla uczniów? To takie pierwsze z brzegu przykłady, ale można z tego zbudować większą historię…

… Nie jestem liberałem, nie jestem neoliberałem. Staram się szukać… W Polsce jest dziś inny podział. Na tych, którzy są nowocześni, i na tych, powiedzmy, staromodnych, którzy utknęli gdzieś w starych koleinach. Mamy dominującą klasę polityczną, która jest pod wrażeniem tego, co się udało przez 25 lat. A jak nie jest pod wrażeniem, to ma pretensje o to, co się wydarzyło przy Okrągłym Stole. Mówią o przeszłości… Rostowski zabił OFE, trzymał Ministerstwo Finansów w rygorze gmatwania prawa i dobijania przedsiębiorców. On jest typowym etatystą. Przecież żaden liberał nie zabrałby ludziom oszczędności z OFE… Musimy ukrócić takie wykluczenie najbiedniejszych, przywrócić aktywnie do społeczeństwa, ale damy wędkę, a nie jałmużnę…Dobra edukacja na wsi, pomoc społeczna, która wyciąga z biedy, a nie utrzymuje w niej. Trzeba unikać sytuacji, w której wszystkim dajemy te same kwoty… Polityka społeczna powinna być przeznaczona dla 20 proc. najbiedniejszych Polaków. A nie wszystkich. To dobry przykład, jak są marnotrawione pieniądze… Polska może być gospodarczo takimi małymi Niemcami Europy. O podobnym systemie gospodarczym – z dominującym przemysłem, który wytwarza wartość dodaną i nie jest montownią. Gdzie ludziom się żyje dobrze. Obecna Polska jest krajem, w którym politycy są dumni, że jesteśmy tani. Sprowadzają inwestorów zagranicznych, którzy nie płacą podatków i tworzą dużo tanich miejsc pracy. Ta filozofia kończy się tym, że ludzie zarabiają dwa trzysta i starcza im jedynie na podstawowe potrzeby… w Czechach wartość dodana jest większa niż w Polsce. A kadry mamy te same, tylko oni szukali innych inwestorów…

… byłbym zwolennikiem zamknięcia SSE. I obniżenia w zamian CIT albo innego podatku… Kodeks pracy jest przeregulowany. Jak pracodawca się boi, proponuje umowy poza kodeksem, bez ochrony. Doświadczenia Hiszpanii pokazują, że jak przeregulujemy, rośnie bezrobocie. Trzeba dać możliwość umów kontraktowych, które nie muszą być odnawiane na czas nieokreślony…

… przegrała PO. Ludzie są niezadowoleni. Efektem tych wszystkich działań, włącznie z płacą minimalną, nie jest wcale szczęście Polaków… Związki partnerskie tak. In vitro dawno powinno być załatwione… Rozdział Kościoła od państwa – tak. Ale w dialogu z Kościołem, a nie w atmosferze ataku…

…Jestem zwolennikiem systemu mieszanego. Większy kontakt obywatela z posłem. Trzeba też zredukować liczbę posłów do 200, wprowadzić kadencyjność. Marzę, żeby do polityki szli ludzie z doświadczeniem i dorobkiem, a nie ci, którzy chcą się na niej dorobić… kiedy podkreślam wyraźnie, że NowoczesnaPL to moja inicjatywa, a niektóre media powtarzają jak zaklęte, że to partia Balcerowicza, to już nie wiem, co mam mówić. Balcerowicz nigdy nie chciał tworzyć osobiście partii, nie będzie go także na kongresie. A z dobrych rad mądrych ludzi zawsze chętnie korzystam… efekt Palikota na listach to główne ryzyko projektu…

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,18024387,Petru__Wkurza_mnie_to__co_sie_dzieje_w_Polsce__Bo.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta

Nie podoba mi się oczywiście, że Petru dystansuje się od słowa liberalizm, bo dla mnie to słowo oznacza równość wobec prawa i wolność słowa, ale rozumiem, w Polsce to słowo zostało zohydzone. Podoba mi się natomiast pomysł skierowania socjalu na najbiedniejszych, a nie na wszystkich w ramach nadmiernych regulacji, pomysł obniżenia CIT, i pomysł uproszczenia kodeksu pracowniczego. Podoba mi się łączenie wolnego rynku z liberalizmem światopoglądowym. Chyba dam szansę w wyborach.

PO wraz z „Gazetą Wyborczą” już stara się zdyskredytować NowoczesnąPL, porównując Petru z Kukizem; robią to zarówno platformersi jak i lewicowcy związani z „GW” (lewicowy dziennikarz „GW” Michał Danielewski w artykule o hejtach antyplatformianych z 30/31 maja 2015 uważa obu za populistów), choć to tak jakby porównywać bibliotekarza z małpą… pierwszy musi się znać trochę na ekonomii, drugi umie tylko drzeć ryja na koncertach. Palikot (jak wskazuje wczorajszy wywiad w TVN) docenia Petru, ale obawia się, że jego postrzeganie ekonomii (MarkoBelkowe tj. wzmożenie konsumpcji wewnętrznej), i ewentualna powolność Petru wobec Balcerowiczowych metod mogą nie iść w parze. Cóż zobaczymy. Mnie w każdym razie NowoczesnaPL się podoba i jeśli się nie zbłaźnią, tego się trzymam. Palikot nie nadaje się na lidera, może z Petru będzie inaczej – nie jest narcyzem.

petru

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

58 Odpowiedź na “NowoczesnaPL – popieram!”

  1. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale na razie demagogia.
    „Wkurzają mnie bramki na autostradach …”
    no i co proponuje? Czy proponuje (tanie jak w Czechach) winiety? czy tez szybsze skubanie kierowcow.

    „Zlikwidowac gimnazja” – i co w zamian?
    Gimnazja sa po to, aby fizycznie rozdzielic dzieci od dorastajacej młodziezy (13-16 lat). Aby ograniczyc zgubny wpływ wyrostkow na dzieci w wieku lat 6,7-12.
    Nie ma to nic wspolnego z systemem edukacyjnym.

    Nagle wyskakuje jak Komorowski z konopii jakis Petru, powodzenia! Kolejny przydupas ktory chce prowadzic dialog z klerem.
    Druga Japonia, druga Irlandia, drugie Niemcy … brawo.
    Mam nadzieje, ze wprowadzi podatek koscielny, jak w Niemczech. Wtedy jestem za.

        1. Balcerowicz napisał książkę o wolności z której wynika, że jest libertarianinem czyli panstwominimowcem, nic z tego co powiedział Petru o tym nie świadczy (przynajmniej na razie).

          1. wczoraj słuchałem prezentacji na ćwiczeniach z przedmiotu Międzynarodowe Stosunki Wojskowe na WSHiU w Poznaniu, i słuchałem ich uważnie. Rozumiem, że jesteś moim studentem inaczej ta uwaga nie ma sensu. Niczego innego wczoraj nie słuchałem. Przy okazji dlaczego używasz pseudonimu? Czy masz rodzinę ultrakatolicką?

        2. Nie mogę być panie doktorze pana studentem, ponieważ już dawno temu studia ukończyłem, zresztą jestem w pańskim wieku. … Co do mojego nicku. No wie pan, na ”internetach” zazwyczaj ma się ”pseudonimy”. Zresztą naszego szanownego doktora, nie powinno to interesować. Chyba że już mu się argumenty kończą.

          1. No i co z tego…Autorem, stałem się długo po rejestracji. Poza tym zajmij się swoimi sprawami.

          2. Piotrze, nie mamy wymogu dokładnych personaliów od autorów. Dobrze, że Azazel napisał zupełnie inny artykuł o NowoczesnaPL. To wzmacnia również Twój przekaz, są polemiki, ludzie mają więcej czasu i argumentów, aby się zastanowić, czy NowoczesnaPL jest w ich stylu, czy też nie. To jest ok 🙂

  2. Problem w tym Piotrze, że ten pomysł osłabia szansę na niedopuszczenie PIS i Kukiza do władzy w najbliższych wyborach parlamentarnych. NowoczesnaPL odbierze głosy Platformie, nie PiSowi. I tu leży problem. 30% w wyborach do parlamentu to więcej posłów niż 8% + 15%.

  3. Na pewno potrzebna jest nowa inicjatywa na polskiej scenie politycznej. Wszak liberałów brak. Plusem tego projektu jest możliwość wykończenia Plebanii Obywatelskiej( za co trzymam kciuki). Gorzej jak do tego projektu zaczną przechodzić zgrani bezideowi aparatczycy z peło , robiąc sobie szalupę. A takie istnieje ryzyko. Wadami tego projektu jest twarz Balcerowicza w tle. Balcer to szkodnik gospodarczy. Rozwalił on sporo przemysłu i rolnictwa. Przez niego mamy wiele obecnych problemów tj. masowe bezrobocie , wielką emigrację czy głodowe pensje.

    1. Fajnie, że wolisz PiS 😉 Rozumiem, że PiS nie jest plebanią, tylko… No właśnie? Można się dowiedzieć, czemu zwycięstwo PiS do którego dążysz oznaczać będzie „zdeplebanizowanie” Polski?

      1. Nie chcę jednych ani drugich. Bo to nie moje małpy i nie mój cyrk. A poprę pewnie któryś z projektów lewicowych. Zawsze głosuje na program który jest najbliższy moim przekonaniom. Nie uznaje głosowania przeciw komuś , bo to głupota. A odbetonowanie sceny politycznej jest koniecznością . Kiedyś AWS rozleciał się… UW przestało istnieć… i świat się nie zawalił. Ich miejsce zajęły inne formacje.

  4. A odnośnie rozdziału kościoła od państwa. On nie ma być przyjazny ale całkowity i rzeczywisty. Od 25 lat „przyjaźnie” nam rozdzielają kościół od państwa i mamy to co mamy. Jak dla mnie to mogą być „lodowate” stosunki kościoła z państwem. Byle tylko ten rozdział nastąpił.

      1. Większe znaczenie dla większości wyborców mają sprawy gospodarcze. Antyklerykalizm nie zaszkodzi , ale już np. popieranie „67” to bardzo. Do tego przydatny jest też charyzmatyczny lider.

        1. tylko, że 67 utrzyma się na beton, bo inaczej nie zamknie się budżetów. I tyle. We Francji się udało zmniejszyć do 63 bo Francuz wydaje emeryturę na poludniu kraju, ale nie kazdy ma dwie strefy klimatyczne w swoim kraju hehe

          1. Jak ZUS-em kieruje człowiek z opus dei i idą pieniąchy na reprezentacyjne siedziby,wczasy czy baseny to i potem brakuje środków.

          2. Owszem , albo skasować dotacje dla wiadomej instytucji i mamy już parę miliardów na ZUS. Ale to możliwe tylko w normalnym kraju .

  5. Odnośnie Kukiza i jego listy wyborczej. Facet to klerykał , ale będzie potrzebował kilkuset osób by wystartować w najbliższych wyborach. To będzie jedna wielka łapanka i różne środowiska mogą tam być np. przedstawiciele prawicy świeckiej i heretycy wszelakiej maści. Ten twór po wyborach podzieli się na wiele frakcji , a Kaczor może mieć przez to problemy z ewentualnych stworzeniem rządu.

      1. Może nie mieć. Struktur partyjnych brak. Tu kilkuset ludzi potrzeba .To wiele okręgów wyborczych. Będzie musiał rozmawiać z wieloma różnymi środowiskami by zamknąć te listy. Różne środowiska to różni ludzie o wielobarwnych poglądach. Listy wystawi , ale to będzie zbieranina. Przy nich Ruch Palikota to była jednolita grupa.

          1. Ale to trochę za mało. Dalej to była zbieranina, zresztą tak ”antyklerykalna” że kilku obecnie siedzi w klerykalnym PSL..

    1. Kukiz juz sie powoli wycofuje, i obiecuje powrot do muzyki. Wyczuł, ze w razie zwycięstwa i rządow PiSu to on zostanie kozłem ofiarnym i bedzie miał przerąbane. Będzie wrogiem publicznym nr 1.

  6. Dużo mozna gadać, ale każdy kto broni przekrętu OFE jest w moich oczach spalony.
    OFE to nie była żadna liberalna idea, ale w praktyce zwykły najczystszy przekręt, który niczemu nie służył (kupowanie obligacji za pieniądze z ZUS, czyli tylko i wyłącznie nakręcanie spirali długu wewnętrznego). Błędem rządu było trzymanie tego tak długo i nie skasowanie tego w całości.

        1. Masz inne zdanie niż Piotr. To nie jest żaden powód do irytacji. Jeśli masz rację, możliwość polemiki z Piotrem sprawia, że możesz ją lepiej wyłożyć. Jeśli nie masz racji, możliwość polemiki z kimś, kto ma inne zdanie, sprawia, że to co masz do przekazania staje się ciekawsze dla czytelnika.

          1. Ale to nie ja rozpocząłem Jacku ”wzajemne złośliwości” tylko Piotr (mogłeś też przeczytać co pisał pod moim artykułem, wyzywając mnie od ”czerwonych”) Więc postaraj się jacku być bardziej obiektywny.

          2. Nie wyzywajcie się. Macie inne poglądy ekonomiczno – polityczne i to wszystko. Zdarza się przecież.

          3. Faktem jest, że wiele organizacji socjalistycznych na świecie chętnie używa czerwonego, zatem niektórzy lewicowcy traktują tę barwę jako część tradycji. Co z kolei jest barwą liberalizmu Piotrze? Jest taka? Może błękit albo pomarańcz? 😀

  7. Dla racjonalisty to pierwsza od 10 lat możliwość oddania głosu z czystym sumieniem. Pamiętajmy, że tę fanatyczkę Gronkowiec PO przyjęła w 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 18 =