O świeckości w Polsce. Prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska

 

Czy Polska jest państwem świeckim? Jak wygląda podejście do świeckości w naszym kraju? Prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska jest specjalistką w tej dziedzinie, jej wystąpienia zawsze są cenne dla zwolenników świeckiego państwa. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “O świeckości w Polsce. Prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska”

  1. Czarny obraz jak czarni w sukienkach opanowali panstwo. To jest nie-do-od-kre-ce-nia. Musialaby byc jakas rewolucja, inaczej proces bedzie trwal latami, setki lat. Oni sie boją, ale widzą ze tzw demokracja niekoniecznie jest na ich niekorzysc. Nie ma dyktatora ktora ktory by ich zlapal za kolnierz. 

    Idea rownosci religii jest niby sluszna i "demokratyczna", ale tu widac ze Krk wykorzystuje ludzkosc, chowając sie za (pseudo)-panstewkiem – Watykanem – pralnia pieniedzy, stolica pedofilii. Po prostu umowy miedzypanstwowe mają inny gatunek niz inne ustawy. 

    Z drugiej strony dlaczego wszystkie wyznania mają byc "rowne". Owszem, wszystkie sporty są rowne, ale w jednej kadencji rząd moze stawiac na pilke nozną, a w innej na skoki narciarskie do nieba, albo turystyke sakralną. Poza tym doslowna rownosc  religii prowadzi do sytuacji gdzie np muzulmanie chca pruc morde z minaretu, skoro katolicy moza walic w dzwony albu puszczac melodyjki. Raczej powinnismy zabronic im zanieczyszczac akustycznie powietrze i nasze uszy. Wszystkim.

    Najbardziej mnie interesują wizje od-kre-ca-nia tej stajni Augiasza. Najlepiej chyba poprzez  zakrecenie kurka i niech pazozyt sie wezmie do uczciwej pracy.  Ale nie niestety nie ma takiego hydraulika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *