Pacyfikowanie gniewu ofiar nie powinno być główną odpowiedzią rządów na terroryzm islamski. Jacek Tabisz

 

Reakcje rządów europejskich na akty terroryzmu islamskiego są co najmniej dziwne. Za cel pierwszorzędny obiera się rozbrajanie gniewu zaatakowanych społeczeństw. Na przykład dziś trwa w Niemczech akcja polowania na internautów zbyt ostro piszących o migrantach i o islamie. Nie słychać natomiast o jakichkolwiek stanowczych krokach wobec radosnego świętowania zamachów przez niektórych muzułmanów. Nadal unika się podawania informacji o religijnym, muzułmańskim źródle wielu aktów przemocy. Rządy wspólnie ze stowarzyszeniami pozarządowymi promują akcje mające spacyfikować gniew zaatakowanych przez dżihadystów społeczności. Może jednak zamiast pacyfikacji gniewu warto zmienić politykę migracyjną? Nie dobrze byłoby oczywiście, gdyby gniew i strach prowadziły do linczów na ulicach, ale taka ilość uwagi wymierzonej w uśmierzanie słusznego po części  gniewu jest skrajnością w drugą stronę. Być może cel jest stricte polityczny – wzburzone społeczeństwo wymagałoby od rządzących polityków skutecznych rozwiązań, natomiast uspokojone przez różne pozorne akcje zostawia rządzących polityków w spokoju, oni zaś nie podpadają mniejszościom muzułmańskim w swoich krajach, które stanowią liczący się procent głosujących w wyborach.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

63 Odpowiedzi na “Pacyfikowanie gniewu ofiar nie powinno być główną odpowiedzią rządów na terroryzm islamski. Jacek Tabisz”

 1. Ksenofob, rasista, faszysta, nazista!
  Pominąwszy powyższe, to w pełni się zgadzam z redaktorem. Każda religia jest zła- im fanatyczniej wyznawana tym gorsza. Chrześcijanin wysadzający klinikę aborcyjną, nie jest lepszy niż muzułmanin wysadzający metro; katolik który zmusza zgwałconą kobietę do rodzenia dziecka z przestępstwa, nie jest lepszy od islamisty, który zgwałconą kobietę zamknie do więzienia za seks przedmałżeński; państwo islamskie nie jest w niczym gorsze od katolickiej średniowiecznej Europy.
  Każda ideologia/religia prowadzi do zbrodnii jeśli ma tylko odpowiednio duży wpływ na rzeczywistość.
  Islamista nie jest w niczym gorszy od fanatyka chrześcijańskiego.
  Należy myśleć nad tym jak europejskich fanatyków wysyłać na pustynie a nie sprowadzać dodatkowych fanatyków z innych kontynentów.

 2. Europejczycy mają dziwną słoność do popadania w skrajności – dawniej, Europejczycy uważali, że są lepsi od innych a obecnie popadli w drugą skrajność – uważają, że wszystko co obce jest lepsze i może nas tylko wzbogacić a jeśli ktoś robi coś złego to na pewno przez nas.
  W mediach panuje kult winy, dziennikarze starają się obciążyć winą Europejczyków za radykalizację terrorystów np. poczucie wykluczenia, itp.

  1. Jako przykład takiego sposobu myślenia podam cytat byłego premiera Szwecji. Friedrik Reinfeldt powiedział „Czysto szwedzkie było barbarzyństwo, cały rozwój przyszedł z zewnątrz”

 3. To faktycznie zastanawiające jak bardzo narody, które tracą znaczenie polityczne i militarne starają się o przywództwa duchowe.My Polacy dobrze to znamy : ” a imię jego czterdzieści i cztery” czy „Polska Chrystusem narodów”. W Europie za to nadyma się hasła „wolności, równości i braterstwa” do granic karykatury. To nie o taką wolność chodziło.To nie miało być : muszę głosić chwałę odmienności” tylko mogę jeśli faktycznie tak uważam. Często tak jest, ale nie zawsze.

   1. najlepszą ideę można doprowadzić do postaci karykaturalnej
    wolność zupełna to nonsens – zawsze jest limitowana (tak działa prawo – ogranicza swobody)
    równość zupełna to utopia (równość szans – tak, równanie na siłę – nie)
    .
    nie należy tych wartości absolutyzować, bo się z tego zrobi religia

 4. Problem polega na tym, że 99% muzułumanów nie jest terrorystami. Zaostrzając politykę migracyjną pozwalamy niewinnym spokojnym ludziom ginąć w morzu albo od bomb Putina w Syrii.

  1. Około 30% młodych muzułmanów we Francji popiera ISIS. Około 17% wszystkich muzułmanów żyjących we Francji popiera ISIS. Przypomnę – palenie ludzi w klatkach, ukrzyżowania dzieci, uczenie swoich dzieci biegu z uciętą głową „wroga”, niewolnice seksualne.

  2. i znów lewackie brednie o urojonym świecie, który istnieje tylko w dziurach po lewej stronie mózgu:
   Zaostrzając politykę migracyjną … ratujemy niewinnych spokojnych ludzi od śmierci w morzu, gdyż … nie opuszczają oni bezpiecznych dla nich obozów w Turcji /przy okazji polecam kontakt z rzeczywistością skąd pojawiają się w UE nielegalni imigranci/

  3. Problem polega na tym, że cała reszta jest kibicami (cichymi lub głośnymi), zwolennikami i zapleczem. Są też ofiarami tej religii, choćby kobiety. A ten 1% zawsze będzie uzupełniany i w każdej chwili może się przerodzić w kilka lub kilkanaście procent. Poza tym każdy muzułmanin jest elementem antykultury i antycywilizacji islamu. Nie trzeba terroryzmu, aby narzucali nam swoje prawa i stanowili niebezpieczną mniejszość. Wystarczą uległe, zakłamane i tchórzowskie lewicowe elity Europy, ze swoją poprawnością i mową nienawiści.

   1. Czyli rozumiem że Breivik to muzułumanin? Albo Putin który wywołał wojnę w której zginęło 3000 osób na Ukrainie? A ci którzy zestrzelili samolot pod Donieckiem to też muzułumanie?

    A tysiące pijanych kierowców których co miesiąc zatrzymuje polska policja to tez muzułumanie?

    Jak to jest że prawdziwy Polak boi się zamachu terrorystycznego a nie boi się że siadając po pijaku za kierownicę zabije siebie i kogoś?

    1. To, że mamy problem z pijanymi kierowcami nie jest argumentem na rzecz dokładania sobie nowych problemów.

     1. Tyle że pijanych kierowców nie nazywa się terrorystami, a wielu z nich świadomie prowadzi samochód po pijanemu.

 5. Islamizacja Europy bedzie drogo kosztowala ,wiele ludzkich zyc .Procent terorystow jest nie 1 ale zgodnie z sadami okolo 10.Okolo 10%muzulmanow uwaza ze zamachy bombowe sa usprawiedliwione.
  Jeden terorsta moze latwo abic 100 bezbronnych cywilow.
  Kierowca samochodu w Nicei zabil ponad 140.
  My nie rozumiemy sily prawdziwej wiary .Prawdziwie wierzacy nie dba o swoje zycie a technologia umozliwia
  masowe mordy.
  W niedalekiej przyszlosci miniaturowa bomba bakteriologiczna lub chemiczna bedzie mogla zniszczyc zycie nie setek lecz tysiecy.

  1. „Prawdziwie wierzący nie dba o swoje życie”
   .
   to akurat zależy od tego, w co wierzy
   nikt racjonalnie myślący lub mający pewną wiedzę o świecie nie postawiłby wielkiego kwantyfikatora nad tak pojemnym i wieloznacznym pojęciem jak „wiara”

 6. Ala Wilk pisze ze tylko 1% muzulmanow jest terorystami.
  Jesli jeden terorysta przecietnie zabija 100 osob to liczba ofiar jest taka jak liczba muzulmanow. W Europie jest conajmiej 10 milionow Muzulmanow . Jacek uwaza ze sytuacja jest alarmujaca .Ala sugeruje ze ratowanie tonacych emigrantow jest waznym problemem.
  Mozna zapytac. Ile ofiar jest niezbednych aby Europejczycy przestali popierac dzihadystow
  mordujacych niewiernych .Obowiazek kazdego poboznego Muzulmana zdefiniowany w koranie.

 7. Mam nadzieję że Pan moich uwag o kredkach(bo ja na pewno zwracałem na to uwagę) nie odebrał mojego komentarza jako zwykłego „hejtu”, bo mimo że się nie zawsze zgadzamy to staram się by moje komentarze były merytoryczne.
  Ma Pan wiele racji, nie mniej nie zgadzam sie z tym ze te akcje były zorganizowane odgórnie, by „skanalizować gniew”, bo ich celem profilówek były okazanie współczucia ofiarom a kredek zjednoczenie się ofiar by pokazać że „nie damy się zastraszyć”. Nie mniej przyznaję Panu rację że z islamistami nasze rządy za bardzo się cackają. Zgadzam się również że facebook traktuje wybiórczo swoje funkcje bo o ile słusznie zwalcza strony rasistowskie o tyle ignorują szowinistów z drugiej strony barykady np. jeśli dobrze pamiętam to profile ISIL zostały usunięte dopiero po zamachach w Paryżu.
  Nie mniej pragnę również zauważyć że o ile powinno się bardziej zdecydowanie zwalczać islamistów na zachodzie o tyle wciąż są mniejszącią(choć dużą) w całej populacji „swoich” ziomków wśród których są i tacy co oddają głos na Front Narodowy(jeśli cię interesują szczegóły to polecam ten link http://wyborcza.pl/duzyformat/1,144489,17690500,Imigranci_we_Francji_glosuja_na_Front_Narodowy.html ).

   1. Aproposik.
    Rolnik Postempowy właśnie tłituje:

    Rafał A. Ziemkiewicz
    ‎@R_A_Ziemkiewicz

    Dla Niemców szok. Zawsze to oni mordowali innych, odwrotnej sytuacji nie mają przećwiczone

    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20439812,obrzydliwe-strzelanina-w-monachium-a-ziemkiewicz-daje-upust.html#BoxNewsImg

 8. rzady boją się siły, a „europojęzyczne” rządy zdrajców liczą po prostu na poparcie wyborców islamskich, ofiary z ludzi mają głęboko w d… im nic w limuzynach z ochroniarzami nie grozi nic
  większym dla nich zagrożeniem jest możliwość utraty władzy jak „muzułmański proletariat” przestanie na nich głosować

  1. Jasne, za to twój idol Putin nie jeździ limuzyną tylko tramwajem. Takie bajki opowiadaj gimbazie u Korwina i Ziemkiewicza.

 9. Zdumiewajaca zmiana
  Jeszcze 70 lat temu obywatele europejskich demokracji
  walczyli broniac swoich wartosci.Tysiace ludzi bylo gotowe na poswiecenie zycia i zniszczenie zla nazizmu .Ci obroncy europejskich wartosci to nasi ojcowie. Obecnie pokolenie dzieci tych zolnierzy nie tylko nie walczy ale nie rozumie zagrozenia.

  1. oj wydaje mi się, że to naiwne idealizowanie przeszłości
   moim zdaniem jedyni, którzy chcieli gremialnie walczyć z nazistami, to byli Polacy i Amerykanie oraz Ruskie ale tylko w celach imperialnych

  2. A nazizm to była – przepraszam – jaka wartość?
   Chińska? Zuluska? Nazizm był niestety europejski, a walczyć z nim zaczęto dopiero wtedy, gdy sam brutalnie zaatakował.
   .
   Jak młody Europejczyk ma walczyć z nieeuropejskim terroryzmem islamskim? Spuścić łomot każdemu napotkanemu śniadoskóremu?

  3. Ale 70 lat temu muzułumanie z zadziwieniem przyglądali się niby cywilizowanej Europie dlaczego oni tak się wyrzynają.

 10. Morderstwo w Monachium Lipiec 23
  Zamachowiec iranskiego pochodzenia zastrzelil 10
  osob w centrum handlowym w Monachium.
  Motywy nie sa znane. Zamachowiec zginal od kul policji lub popelnil samobojstwo.Byl to trzeci zamach w lipcu w Europie. Nicea,atak w pociagu na poludniu Niemiec i Monachium.

  1. W lipcu w Rosji gdzie nie ma imigrantów zginęło 1500 osób. W Rosji jest 45 tysięcy zabójstw rocznie. No ale polska prawica nadal będzie twierdzić, że w UE jest strasznie, a w Rosji cudownie.

   1. Czyli ci którzy nie zabijają z powodów religijnych są lepsi od tych co zabijają z powodów religijnych? Pijany kierowca zabijający 10 osób w wypadku jest lepszy od wariata krzyczącego Allah?

 11. Właściwie to co oni(władze) mogą zrobić. Oddali edukacje i propagandę religiantom religijnym i politporawnościowym to zbierają pokłosie.

 12. Do ALI WILK
  Liczba ofiar w islamskich zamachach ma rozrzut od kilku na jednego zamachowca do ponad 100.
  W USA 9/11 zginelo 3000 osob z rak 19 muzulmanow co daje 150 ofiar na jednego teroryste. W Nicei 140 i jeden terorysta. Ilosc ofiar zalezy od metody. Jesli uda sie terorystom przemycic bombe chemiczna lub bakteriologiczna to liczba ofiar bedzie w wielu tysiacach.

  W czasie drugiej wojny Muzulmanie nie przygladali sie biernie mordom w Europie. Mufti muzulmanow z Jerozolimy odwiedzil Hitlera i obecal pomoc w mordowaniu Zydow. Szczegoly i zdjecia spotkania mozna znalezc na sieci. Mufti to religijny przywodca.
  Rowniez muzulmanmie z Bosni utworzyli ochotnicza dywizje Waffen SS.Hitler uzywal SS na frontach oraz do pilnowania obozow koncentracyjnych.
  W krajach Muzulmanskich Hitler jest uwazany za bohatera.W Arabii Saudyjskiej w kazdej ksiegarni byly arabskie tlumaczenia Mein Kampf .Ta nienawisc do Zydow ma stare tradycje ,w poczatkach Islamu. Prorok napadal na zydowskie karawany i zabijal mezczyzn a kobiety i dzieci stawaly sie niewolnikami. Obecnie
  tylko morduja lub gwalca, Inne czasy inne metody.

   1. Z kolei w Paryżu terrorysta który wysadził się przy stadionie zabił 0 osób. Ci którzy zabijali na koncercie było ich 4 i zabili 100 osób. Czyli średnia jest poniżej 100 osób.

    Z takimi tekstami to na blog Korwina do gimbazy.

 13. Wyznanie zamachowca w niemieckim pociagu.
  Komentarz nie jest potrzebny
  „I am a soldier of the Caliphate and am launching a martyrdom operation in Germany. … I have lived among you, lived in your homes. I planned this in your own land. And I will slaughter you in your own homes and in the streets. … I will slaughter you with this knife and sever your necks with an axe, if Allah permits. „

 14. Ala WIlk
  Skoro przecietna ofiar jest mniejsza niz 100 na jednego zamachowsca to poczekajmy az bedzie wieksza.
  Dzihadysci strzelaja nas jak kaczni na polowaniu ale nas jest duzo.KIlkaset ludzi nie robi rozn icy chyba ze tymi ludzmi bedzie Ala lub jej rodzina.
  Good thinking Ala.

 15. Jacku, pacyfikowanie gniewu to jedna metoda.Druga to klamstwo.
  Przykladem jest podanie przez BBC informacji ze zamachowiec w Monachium nazywal sie David Soboly.
  Opuszczono piertwsze muzulmanskmie imie Ali.
  W Szwecji byly tez wypadki kiedy prasa podawala informacje ze zamachu lub gwaltu dokonal szwed. Okazalo sie ze nazywal sie Mohammed ,………..
  Emigrant ktoremu dano obywatelstwo Szwecji.

 16. Muzulmanie pomagali Hitlerowi podczas wojny
  Sugeruje poczytanie opisu zycia Wielkiego Mufti Palestyny ktory nazywal sie
  Hadzdz Muhammad Amin al-Husejn.
  Mufti to muzulmanski przywodca religijny muzulmanow

 17. Zderzenie cywilizacji
  Samuel Huntington przwidzial obecny konflikt i nazwal go delikatnie zderzeniem.
  To co widzimy obecnie to nie zderzenie lecz wojna.
  Jak mpowiedzial Trump wojna z ludzmi bez mundurow.
  Mozna dodac ze uzywaja tarcze cywilow (w atakach w Izrealu) .Inna tarcza jest tolerancja religii przez ofiary.

  1. Tak, wojna w której z rąk muzułmanów najczęściej giną muzułmanie to czyste Huntingtonowskie „zderzenie cywilizacji”.

 18. Jestesmy w stanie wojny. IS i AlKaida mowia o tym prosto i uczciwie. Tylko zachodnie rzady oszukuja siebie i swoich obywateli starajac sie usprawiedliwic zamachy w kazdy mozliwy sposob z wyjatkiem oczywistego stwierdzenia ze jest to swieta wojna Islamu z reszta swiata.Dzihad jest obowiazkiem kazdego Muzulmanina. Nie wszyscy sa wykonawcami nakazu Koranu swietej wojny ale to co sie dzieje jest zgodne z nakazem religii a nie wypaczeniem Islamu. IS i AlKaida sa wykonawcami
  nakazu koranu.

 19. szokujaca grozba emigranta z Syrii ktoremu nie udalo sie
  zabic nikogo na festiwalu muzyki w Niemczech.
  A Syrian man who tried unsuccessfully to claim asylum in Germany pledged allegiance to the Islamic State group and vowed the nation’s people „won’t be able to sleep peacefully anymore”

 20. Islamski teror przekracza nowy prog. Napad na kosciol w Normandii i zamordowanie ksiedza. Nie chodze do kosciola ale uwazam ze wolnosc wyznania jest fundamentem zachodniej cywilizacji. Kontrastem jest brak tolerancji innowiercow przez Islam a teraz brutalne morderstwo ksiedza ktorego jedyna „wina” bylo ze byl Chrzescijaninem.
  Pierwszy raz IS zorganizowal morderstwo w kosciele.
  Tu nie bylo zadnej politycznej motywacji.Byl to czysto religijny mord .Napastnicy krzyczeli Allahu Akbar .

 21. Komentarz Ali Wilk nie jest jasny. Jesli chodzi jej o mord w Tokio to trzeba odroznic motywacje swietej wojny od motywacji bandyty ktory zabil kilka osob w domu
  chorych w Japonii. Nie musimy ograniczac Japonczykow wizytujacych UE. Natomiast powinnismy radykalnie zmniejszyc emigracje Muzulmanow. Po ostatnich zamachach w Europie Niemcy zaczynaja kwestionowac polityke Merkel.

 22. Papierz przyznaje ze jestesmy w stanie wojny.
  Ale dodal nie w stanie wojnty religijnej bo religie nie chca wojny.(niektore religie)
  Uszlo jego uwadze religijna idea swietej wojny dzihad Islamu.
  Tak wiec polityczna poprawnosc wziela gore nad uczciwym zdefiniowaniem problemu.
  Dzihadysci sa bardziej uczciwi i mowia otwarcie ze to wojna o dominacje jednej prawdziwej religii Islamu.

 23. Middle East Forum opublikowal dane doty\czace 50 najgorszych krajow dla mniejszosci Chrzescijan.
  lista zostala ustalona na podstawie przesladowan zabojstw i prawnych ograniczen .
  Cytuje cztery kraje: (najgorszy ma n umer 1, najmniej zly numer 50.)
  Iran 9
  Arab ia Saudyjska 14
  Malazja 30
  Indonezja 43.

 24. Czy asymilacja Muzulmana w Europie jest realna?
  Bylem z wizyta w Arabii Saudyjskiej na Uniwersytecie w Ryad. Podczas wykladu chlopcy i dziewczyny siedzieli oddzielnie. Zwrocono mi uwage aby nie rozmawiac z kobietami choc byly to legalne studentki.
  Rano w kawiarni hotelu otworzylem dzwi kobiecie z dzieckiem na reku i walizka.Dostalem ostre ostrzezenie ze daruja taki czyn ale jesli zrobie to powtornie to ryzykuje noz w plecy.Na terenie hotelu byl basen kapielowy ale dla mezczyzn Nur fur man. Kobiety byly w domu i musialy miec pozwolenie i asyste syna lub kuzyna aby pojsc do sklepu.
  Ta kultura byla dla mnie nie do zaakceptowania za zadne pieniadze i warunki pracy.
  To samo przezywa emigrant muzulmanski ew Europie . Tyle ze na odwrot .Kobiety nie w czarnych workach?
  Prostytutki .Zgroza wolajaca o pomste Allaha. Demokracja bez sensu skoro sa prawa boskie koranu a nie wymyslone przez ludzi. Wolnosc slowa? Tak jesli krytykuje sie Zydow, gejow ,kobiety i religie inne niz prawdziwa religie Islamu.
  W dodatku Ci sprawcy wypraw krzyzowych nie chca szariatu .

 25. Aktywna postawa wobec wroga.
  Opowiem pewna historie z mojego zycia aby zilustrowac wlasciwa postawe wobec wroga.
  Uprawialem sport plywania \na dlugie dystanse w oceanie ,glownie na Hawajach. Bedac daleko od brzegu jest pewne ryzyko spotkania z rekinem. Co robic w takiej sytuacji. Nie uciekac w strone brzegu bo rekin poczuje strach i jest szybszy. Trzeba stanac w wodziw z glowa wynurzona i czekac. Rekin zblizy sie zobaczy co to za stworzenie .Ma zly wzrok i podejdzie blisko.Kiedy podejdzie na odleglosc pol metra bedzie przednia czescia twarzy wystarczajaco blisko aby go silnie uderzyc w bardzo czuly nos .Zorietuje sie ze to nie morskie zwierze i zaskoczony ucieknie.
  Podobna taktyka musimy stosowana wobec terorystow. Nie uciekac i okazywac strach. Aktywnie walczyc o zniszczenie wroga militarnie i ideologicznie. Oczywiscie to porownanie ma ograniczony sens ale chodzi mi o podkreslenie ze zaloby i wiecej policji nie wystarcza. Trzeba wroga fizycznie zniszczyc.Jest to dlugie i trudne zadanie ale nie mamy lepszej alternatywy.

 26. Cytat wypowiedzi Marion Le Pen 27 lipiec 2016.
  „Either we kill Islamism or it will kill us again and again. You are with us and against Islamism, or you are against us and for Islamism… Those who choose the status quo become complicit with our enemies.”

 27. Ludzie zwyczajnie wpadli w wieloletni marazm z nadmiaru bezpieczeństwa,zdawało im się,że to stan normalny i tak będzie zawsze.I teraz ciężko im idzie załapanie,że sami sprowadzili śmiertelne zagrożenie,nie wspominając już o tym,jak się bronić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 3 =