Polacy najszybciej na świecie odchodzą od religii. Maszkowski, Wysocki i Dominiczak

 

Wygląda na to, że nie ma się czym martwić, jeśli chodzi o klerykalizację kraju. Przebadano ponad 100 państw i Polacy uplasowali się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o szybkość odchodzenia od religii. Pytanie, dlaczego tylu polityków, nie tylko z PiS zresztą, stawia na Kościół i daje mu prezenty w dowód uległości i lojalności?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Jest z czego tracic, wiec i tempo szalencze.  Polska  dogoni zachod gdy stare pryki i dziadki  wymra, czyli za 40 lat. Wszystko inne to kosmetyczne zabiegi, kler w gruncie rzeczy zainteresowany  tylko aby miec dziesiecine, wszystkich tych drepczacych do koscioła  połgłowkow  posłałby  chetnie do diabła. Inwestuje (tzw. kradnie) grunty i nieruchomosci, aby w razie czego miał z czego zyc. Jedyna szansa to zabrac im dotacje, ale trzeba dac forse ludziom, do reki, jak 500+.  Wtedy nawet ci apatysci beda zainteresowani, lepiej miec w portfelu 200 czy 300 zl wiecej na miesiąc i samemu dac na koscioł, niz gdy panstwo od razu zabiera. Zabranie kosciołowi bez dania ludziom forsy  do reki niczego nie zmienia, bo i tak zwykły  Kowalski nic z tego nie ma. Ale żadna  partia tego nie zrobi, wiec Polska jest skazana na utrzymywanie  pasożytow, co najmniej do roku 2060.

    1. W rozmowie pan A. Dominiczak powiedział, że tempo odchodzenia od religii w Polsce jest wyższe, niż było na Zachodzie w pierwszej fali sekularyzacji. Więc nie chodzi o poziom obecnej religijności w Polsce.

    1. Irlandia byla uwzględniona w badniu PEW. Co innego zmiany kulturowo psychologiczne, a co innego polityczne. Politycznie kosciol trzyma sie mocno, bo autorytarna wladza i autorytarna instyticja potzrbuja sie wzajemnie, a obowjetnosc religijna nie ozncza jeszcze, ze sojusz tronu i ołtarza oburza wielu Polakow. Liczba oburzonych tez rosnie, ale tonadal margines.  Przewazaja autorytarni apateisci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *