Poza abecadło

 

Dużo się ostatnio mówi o edukacji, kolejne zmiany w reformie wzbudzają kontrowersje. Zostawić gimnazja czy je zachować? Jaka ma być podstawa programowa? Są jednak ludzie, którzy myślą o edukacji szerzej niż o nauczeniu dzieci tylko czytania, pisania i liczenia. Jednym z nich jest Łukasz Srokowski.

Doktor socjologii, wykładowca w wyższej szkole prowadzący wiele szkoleń. Mówi, że jego pasją jest nauczanie i przekazywanie wiedzy. Prywatnie ojciec dwóch córek. Gdy pierwsza z nich przyszła na świat, obserwował z zainteresowaniem, jak kilkumiesięczna dziewczynka z każdym dniem rozwija nowe umiejętności. Pomyślał wtedy, że szkoda, gdyby za parę lat tę ciekawość zabiła w niej standardowa edukacja. I tak zaczął w nim kiełkować pomysł założenia autorskiej szkoły podstawowej, który ostatnio został zrealizowany. Został właśnie zakończony nabór na rok szkolny 2018/2019 do pierwszej klasy.

Łukasz Srokowski uważa, że w szkole powinno się zarówno wychodzić poza sztywny kanon, jak i pozwalać uczniom na popełnianie błędów, bo na nich można się nauczyć. Doktor Srokowski podkreśla, że szkoła powinna uczyć krytycznego myślenia i korzystania ze źródeł, a nie tylko przygotowywać do zdobycia konkretnego zawodu, co jest wciąż dziedzictwem epoki przemysłowej.

 

Ewa Mastalska

 

 

O autorze wpisu:

Dziennikarka, publicystka, feministka (pisze między innymi do Zadry). Członkini redakcji RacjonalistaTV. Należy do Kongresu Kobiet.

2 Odpowiedzi na “Poza abecadło”

  1. Pytanie o katechezę w tej nowoczesnej szkole już padło, przy okazji poprzedniej reklamy tej placówki (ta jest, o ile dobrze policzyłem – trzecia)

    Czy Autorka, lub redakcja portalu, jest w stanie podać jednoznaczną odpowiedź?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *