Religia i polityka

 

Redaktorzy Racjonalista.tv Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki rozmawiają na temat związków polityki i religii, a de facto – instytucji egzemplifikującej tą religie, zawłaszczającej całą przestrzeń publiczną swoją narracją, retoryką, obrzędowością i kultem.
Kultem, który absorbuje kolejne sfery codziennego życia.
Autorzy Racjonalista.tv pokazują jak w historii to się przedstawiało i dlaczego w naszym kraju jest jak jest.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Koscioł został zdominowany przez homosekualistow. Wiekszosc ludzi "traci" czas na szukanie samiczki, na zdobywanie srodkow, na utrzymanie swojej rodziny, poswiecaja na to mnostwo czasu. Podczas gdy geje w  kosciele nie traca czasu na takie rzeczy, mogą sie poswiecic na utrzymanie swojej gejowskiej grupy, żadnych rodzicielskich obowiazkow. Po prostu geje znalezli sobie łatwy sposob na życie. Dlatego kler tak protestuje na związki partnerskie bo to by mogło zaburzyc ten schemat lekkoducha i slizgania sie na ludzkim zyciu. Powszechna cały czas niechec do gejow mogłaby też zaburzyc skłonnosc ludzi do placenia na kler, na ich gejowskie związki. 

  Osobiscie jestem pesymistą, niestety to zabierze dwa pokolenia. Jak widze jak Lis sie nachyla na Gużynskim i szepcze mu uniżenie "ojcze", to jest to tak samo żałosne jak tance z Rydzykiem, czy całowanie przez Kopacz papieża po rękach, albo latanie Scheuring-Wielgus na skarge do Watykanu. Chce sie rzygac i płakac. 

   

 2. Sa też zastępcze religie jak socjalizm. Wypróbowano go w dziesiątkach krajów i zawsze zawiódł, ale nadal tysiące "intelektualistów" WIERZY religijnie, no bo przecież nie naukowo w świetle takich katastrof implementacji, albo udaje że wierzy w socjalizm bo socjalizm wymaga rozbudowy kadr administracji do rozdzielania socjalu do kieszeni administracji i warstw od niej uzaleznianych. Jaka tu jest różnica z klerem? Żadna. Ani równość ekonomiczna ani bóg nie są możliwe, możeliwy i racjonalny to jest tylko liberalizm czyli równość wobec prawa. Reszta to wszystko religie. Noi oczywiście warto też nadmienić coś o islamie bo islam ma własny system prawny który ciągnie za sobą ta religia jak ogon czyli szarijat. I już naprawdę nie można udawać, że proboszcz cwaniak czy inny Rydzyk to największy problem Zachodu, UE czy Polski. Największy problem to niewydolny eurosocjalizm i agresywny islam.

  1. Jest w Polsce sporo ;udzi, zwlaszcza mlodych, ktorzy mają ciężka obsesję na punkcie tak zwanego socjalizmu, jak nazywają po prostu cywilizację europejską. Uznanie europejskiej socjaldemokracji za "największy problem" (razem z agresywnym islamem) to moze najbardziej piramidalny nonsens, jaki znalazł się na racjo.tv. Europa, a przynajmniej jej najbardziej "socjalistyczna" cześć zapewnia najwyższą jakość życia w każdym niemal sensie. Ty się żyje najllepiej, najdłużej (wraz z Japonią), najbezpieczniej, najprzeyjmniej itd, itp.        

   1. @Andrzej

    100% racji. 

    Napierała zawsze powtarza to co usłyszał po ang. Na you tubie. 

    Żyje przekazami dnia od Amerykańskich nacjonalistów. Od Bannona. Jara się wyższością usa i plagą bezdomnych w usa i konuecznością jechania wszędzie samochodem co najmniej 20 minut. Gardzi Europejczykami. I chce mi zniszczyć życie, odbierając obywatelstwo ue.

   2. To serio jest zabawne jak na bardzo wielu kanałach zgodnie z przekazem dnia jak w Pis pojawiają się w tym samym czasie te same hasła. Jak na przykład kłamliwe "imigracja to prawo człowieka", a potem Napierała i Tabisz kopiują to co tam usłyszą i zgodnie z przekazem dnia próbują sami wyprodukować. Proszę poszukać na Youtube po angielsku imigracja to prawo człowieka i będą w wielu miejscach te same argumenty te same teksty, których używają Napierała i Tabisz. A najlepsze jest to, że się wszyscy promują na "krytyków islamu" i "independent, edgy thinkers". A jednak wszyscy myślą to samo. A dodatkowo Tabisz się chwali, że nie podąża za modami, chociaż dokładnie to robi, myśląc że należy do jakiejś hipsterskiej subkultury w liceum. To jest takie dziecinne. I ta najważniejsza jest dla nich ta przynależność do subkultury, a nie krytyka islamu czy muzułmanów, bo od tego się wykręcają. Bo napierała na przykład może zapunktować jako "edgy thinker", popierając Rydzyka. "Nikt na to nie wpadł, tylko ja taki Napierała jestem taki i myślę samodzielnie, nie to co te owce podążające za stadem, tylko ja Napierała, pozytywnie się wyróżniam w całym liceum".
    Proszę na przykład zajrzeć na kanał irlandziego napierały, Computing forever.
    A tu o nim: https://youtu.be/bDK7mgLK95Y Podobne zachowanie. Podobne argumenty. Wcześniej czy później skopiują.
    —–
    Widać przede wszystkim, że chodzi im o wypromowanie swojej nastoletniej i licealnej subkultury i wyróżnienie się przez używanie Islamu, by szkodzić ludziom. 
    Jak ktoś chce coś załatwić, to idzie i robi, nie rozdziera szat publicznie, nie robi cyrku jak oni.
    Jak ktoś chce krytykować islam, to krytykuje, a nie robi tego co licealna subkultura pseudozatroskanej prawicy.
    To nie przypadek, że jedynymi prawdziwymi krytykami islamu są takie osoby jak Sarah Hader, która ma lewicowe poglądy. Pozerzy z pseudozatroskanej prawicy tacy jak Napierała są przy niej klaunami, który ma w dupie cały ten islam. Najważniejsze jest dla niego to, że ma pretekst do przysrania innym ludziom i narzucania swoich poglądów. To jest pretekściarz i pozer, który nigdy nie skrytykował muzułmanina. I nie chce tego robić.

   3. kultura europejska to była w XIX wieku. Były to dwory monarchy wolny rynek i artykuły kolonialne i brak bezrobocia. Dziś Europa ugina się od socjalizmu i islamu. Wzrost PKB USA to 4,5% Europy średni 1,2% jesteśmy nieprzyjemnie woniejącym socjalistycznym ustępem coraz bardziej a winni są temu m.in. tacy bezkrytyczni ludzie jak Andrzej

     1. mamy lepszą kawę i dużo zabytków. Byleś w USA? Nawet Andrzej ceni na przykład Australię. Ja byłem w USA i wiem że jest tam lepiej pod wieloma względami. Jesteś jak nacjonaliści którzy nigdy nie wyjechali z polski i są z tego dumni bo z czegoś trzeba. Moje mokre sny są o seksie z Emmą Watson głównie a nie o takich bzdurach jak polityka

     2. @Piotr Napierała
      Australia jest lepszym miejscem do życia niż USA.
      Jakoś mi bardziej przypomina UE i z nią mi się kojarzy niż z USA.
      Mają tramwaje w Melbourne.
      ===
      W USA jest tylko dobrze dla bogatych, tam, gdzie jest prywatne i bogaci ludzie mogą za coś zapłacić. 
      Usługi publiczne dla zwykłych ludzi są do dupy. Wszędzie trzeba mieć samochód.
      Państwo tam nie działa. Z tektury jest. Gorsze jest niż w Polsce.
      Nie radzi sobie przez to z żadnymi wewnętrznymi problemami jak bezdomność, poziom usług publicznych, strzelaniny, McDonalds z kuloodpornym szkłem!, chujowa edukacja w szkołach podstawowych i tak dalej.
      Ze wszystkich krajów pierwszego świata w USA żyje się najgorzej.
      Wystarczy ludzi posłuchać.
      Ludzie sobie tam strzelają w głowę, gdy zobaczą rachunek od lekarza, bo tak jest taniej.
      Po studiach masz dług na całe życie – już samo to to jest gówno.
      Zepsuje Ci się samochód, nie masz na naprawę, nie zdążysz do pracy na czas, nie zdążysz do pracy na czas, wyleją Cię na zbity pysk. Bez samochodu nie znajdziesz nowej, bo nie ma komunikacji publicznej / autobusów. Po pewnym czasie zostajesz bezdomnym. Co w tym jest lepszego?
      Dziękuję, wolę UE. USA sobie można co najwyżej pozwiedzać i nic więcej.
      Oglądałem vlog casha jak pokazywał jak parking tam naprawiali. To był jakiś żart, u mnie na wiosce za unijne pieniądze lepszy asfalt wszędzie położyli niż tym biednym ludziom tam w miasteczku niedaleko Las Vegas. My mamy na polskiej prowincji prawdziwe drogi, a nie takie popękane amerykańskie gówno jak nawet w Los Angeles.
      Metro w Nowym Jorku to syf i mogiła. W Warszawie jest czyste.
      —–
      Nie byłem, bo jestem wieśniakiem, którego nie stać. 
      Dali Ci rodzice na bilet, to byłeś i się chwalisz.
      ===
      Po co mi USA, w UE mamy lepsze USA.
      Wolę w miarę dobre usługi publiczne dla wszystkich w UE niż amerykańskie tekturowe państwo dla biednych i prywatne usługi w USA dla bogatych.
      Jako obywatel UE nie mam żadnych kompleksów w stosunku do USA, na pewno nie takich by się jarać antyeuropejskimi (jednocześnie antypolskimi) amerykańskimi nacjonalistami takimi jak Bannon, który chce zniszczyć życie obywatelom UE, karząc ich za islam.

     3. A Bannon nie jest obywatelem, nie ma takich samych praw jak obywatele. Chuj mu do tego, co my tutaj robimy. Niech się wynosi do swojego kraju, niszczyć swój kraj swoim prawicowym bolszewizmem. Niech się ludziom w życie nie wpierdala. Ja go tutaj nie chcę. Kto mu kazał przyjeżdżać do Rzymu? Powinien zostać deportowany. Ten nielegalny imigrant nie powinien się liczyć bardziej od obywateli UE. Ma własny kraj, niech do niego wraca.

   4. @Andrzej Dominiczak 7.12.2018 (h.4.37) – mówmy Andzreju o odczuwalnej przez ludzi jakości życia. Najszczęśliwsze, najbardziej przyjazne względem siebie, najbardziej ludzkie i humanitarne są …… narody skandynawskie; w pierwszej 7-ce na świecie mieści się wg badan ONZ-tu wszystkie 5 krajów ze Skandynawii. 4,5 % przyrostu PKB w USA ! Co to za argument (o PKB to tylko dziś skrajni "korwiniści' i trole post-chicago-boys coś tam brzęczą – po Pickettym i Stiglitzu i setkach Autorów – np. Kihore Muhbubani kto wie kto to jest ? – to uzasadnienie jest wybitnie passe w cywilizowanym świecie): Egipt ma chyba 6 % przyrostu, Chiny – > 6,5 %, a Indonezja 9 %, Ghana chyba ok. 10%, a Nepal 12 % I co z tego wynika ……  Taki argument jest dla portalu mieniącego sie racjonalnym i opiniotwórczym zabójczy (w wym.intelektualnym i propagandowo-nośnym). Zwłaszcza jak go ogłasza główny guru portalowy i jednostka mieniąca się naczelnym tu-liberałem (w wymiarze auto-prezentacji). Jako Autor i dyskutant na tym akurat filmiku owemu "guru", który chce coś skrytykować, coś na ten temat powiedzieć, tylko do końca nie wie o czym, tylko przypomnę; o religijnym wymiarze państwowego komunizmu pisał już chyba ze 100 lat temu Durkheim (a i u Webera coś nt.temat można znaleźć). A i noblista z literatury, członek Kom.Partii Portugalii, Jose Saramago – wielki człowiek tego europejskiego narodu i europejskiej kultur, uznany intelekualista – też o tym pisał i mówił. Więc nic nowego – znana sprawa. Każda idea, każda doktryna która sie dogmatyzuje, która nie uwzględnia ewolucji (bez względu czy to nam sie podoba czy nie – o jednostkowych upodobaniach, nawet nie ma co wspominać, bo to "chciejstwo" a gdy jednostka tego nie rozumie to delikatnie mówiąc  kabotyństwo) i zmienności jest tradycjoanalistyczna in situ. Liberalizm w wersji dogmatycznej, niezmiennej tez jest religią, jak komunzim ! A w skrajnej wersji – neolib – to sekta i niewiele różniąca się programowo od islamizmu (w wersji teoretycznej i w formie narracji). A tradycjonalizm jest sprzeczny z Oświeceniem a priori (oczywiście tym klasycznym, francuskim, nie anglosaskim czyli jak zawsze u "angolów" to co z Wysp nadęte, wyspiarskie = eklektyczne, napuszone i egotyczne).    

    1. No to religijność lewicy wyszła z worka. Nie ważne co mówią wskaźniki makroekonomiczne, ważne co rzekł autorytet. Żałosne ..

   5. A rozwój gospodarczy jaki ma ta Europa Panie Andezeju? Niestety, ale Europa zdycha od nadmiaru socjalu i biurokracji. USA ze zdrowszym podejściem do tych spraw nie mają problemu ani z gospodarką ani z demografią. A już pod względem tego jaka jest siła twórcza w US a jaka w UE, to jest to już przepaść.

  2.  I już naprawdę nie można udawać, że proboszcz cwaniak czy inny Rydzyk to największy problem Zachodu, UE czy Polski. Największy problem to niewydolny eurosocjalizm i agresywny islam.
   =====
   Fragment popierający zmuszanie kobiet do rodzenia martwych dzieci, bo islam.
   Fragment popierający odbieranie Polakom i obywatelom UE praw człowieka, bo islam.
   Taki jest plan, by w ten sposób odebrać ludziom prawa i wolność, używając przeciwko nim islamu. Zawsze o to chodziło. O to zawsze w tym chodziło, by poświęcić ludzi, złożyć ich w ofierze. Napierała mówi "poświęćmy ludzi, by zbudować moją prawicową utopię opartą na ideologii Breivikizmu". W końcu te baby zakochały się w komunizmie i islamie, niech mają karę głupie pipy. Napierała chce budować prawicową utopią, poświęcając i karząc przy tym własnych ludzi zgodnie z Breivikizmem. Napierała nie chce krytykować islamu ani nigdy tego nie zrobił, bo to go nie interesuje. Traktuje on tę religię tylko jako pretekst do zjebania komuś życia, bo to go najwyraźniej cieszy i to sprawia mu radość. 

   1. Dodatkowo ten fragment to obrona katolicyzmu, księży i zmuszanie do lubienia kościoła i księży, mówienie, że to spoko, jeśli ksiądz przeleciał Ci dziecko i usprawiedliwianie tego. I to wszystko z ust pseudozatroskanego prawicowego człowieka Piotra Napierały, który nigdy nie skrytykował muzułmanina, za to poświęca swoje życie, by zniszczyć życie ludziom, którzy nie mają z islamem nic wspólnego.

   2. breivika bym najchętniej rozwalił z pistoletu za to co zrobił. Bannona cenię za pomoc eurosceptykom w koordynacji ich wysiłków i za to że omija faszystów i współpracuje z normalną prawicą. Poza tym ani mi brat ani swat. Z resztą tego bełkotu vernon nie będę polemizował bo szkoda mi czasu. Niektórzy muszą pracować. Nie mieszkają u nadzianych rodziców o poczuciu winy z tego powodu ergo nadzianych socjalistów w piwnicy przy komputerku jak ty

    1. Z resztą tego bełkotu vernon nie będę polemizował bo szkoda mi czasu. Niektórzy muszą pracować. Nie mieszkają u nadzianych rodziców o poczuciu winy z tego powodu ergo nadzianych socjalistów w piwnicy przy komputerku jak ty
     ===
     Skonfrontowany z prawdą, jak zwykle uciekasz.

    2. breivika bym najchętniej rozwalił z pistoletu za to co zrobił. 
     ====
     Tylko Breivikista usprawiedliwiałby księży gwałcących dzieci, bo islam.

    3. Bannona cenię za pomoc eurosceptykom w koordynacji ich wysiłków 
     =====
     Putina wspierającego partię Zmiana też cenisz?
     Arabię Saudyjską i ich wyszkolonych przez nią duchownych w meczetach?
     Bo to jest to samo. 
     Popierasz wroga Europejczyków. Amerykańskiego nacjonalistę, który chce odebrać Polakom prawa. Na to poświęca swoje pieniądze i swój czas.
     =====
     Jedź sobie razem z nim do Mekki. Albo namówcie razem Trumpa, żeby zbombardował Arabię Saudyjską i zrzucał na nią materiały mówiące o tym, że Mahomet to pedofil, a islam to gówno.
     Ode mnie, od Polaków, od obywateli UE się odpierdolcie.
     Wasz Breivikizm nie jest tu nikomu do niczego potrzebny. 

 3. Czyli według Pani profesor fakt że KK wpływa na polskie prawo jest dowodem na to że Polska nie jest krajem demokratycznym? Innymi słowy Państwo demokratyczne to tylko takie, w którym prawo jest zbudowane na poglądach z którymi Pani profesor się zgadza. Ależ Pani profesor "tolerancyjna" :-D

  1. socjaliści nie lubią kościoła bo z ich perspektywy kościół to armatorzy jeśli chodzi o zamordyzm. Lewica opanowała media niestety i teraz jak dyskutuję z nimi to taki Andrzej powołuje się na CNN czyli takich amerykańskich ślepców co marzą o wysokim socjalu i islamskich zamieszkach. Ja Bannona cenię tylko za próbę zakwestionowania ue która udowodniła już tysiące razy że dba tylko o migrantów i polityków

   1. amerykańskich ślepców co marzą o wysokim socjalu i islamskich zamieszkach.
    —-
    Nie ma to jak marzyć o państwie Trumpa z papieru toaletowego.

   2. Czyli neguja Pan Panie Piotrze to, że politycy, którzy tworzą UE, dbają przede wszystkim o kasę i władzę, tylko uważa Pan, że politycy są ideowcami, którzy dbają o migrantów bo uważają, że w tym jest dobro?

  2. Oczywiscie ludzie koscioła, kler, powinien miec takie same prawa jak kazdy obywatel, w tym mozliwosc sprawowania panstwowych stanowisk i wpływanie na polskie prawo. Problem lezy w politykach u władzy, ze oni zawsze, z lewa czy prawa te głosy kleru biora pod uwage i ida klerowi na reke. I tu jest pies pogrzebany, nawet jak Zandberg czy Biedron by doszli do władzy, to zacznie sie głaskanie i liaznie kleru i wspołpraca z tym "dobrym" klerem. 

   Nie rozumiem tez o co chodzi z tym "wypowiadaniem" konkordatu. Konkordat w 1/3 jest nie na temat, w 1/3 pobozne zyczenia, jedynie mała czesc dotyczy spraw ktore panstwo interesuje. Zmodyfikowac te 2-4 punkty i niech sobie mają konkordat i sie podporzadkują. A jak nie to niech sami sobie wypowiadają i nakładają klątwy. 

   Pierwszą rzeczą ktory "nowy rząd" powinien chyba zrobic to wprowadzic podatek koscielny, tak jak w Niemczech (choc nawet w Niemczech ten podatek nie pokrywa kosztow na kler i ich zamki). To by przynajmniej czesciowo uzdrowiło ten komunistyczny twor jakim jest Koscioł Rz.-kat.

   1. "Problem lezy w politykach u władzy, ze oni zawsze, z lewa czy prawa te głosy kleru biora pod uwage"
    Z Pana punktu widzenia napewno, tak jak z punktu widzenia katotaliba nie jest problemem to, że ateiści mówią czego chcą, tylko to, że ktoś to bierze pod uwagę. Jak więc widać, ludzie Pana pokroju od katotalibów niespecjalnie się różnią.

    1. Własciwie z lewa. Ja nie ma problemow z tym ze PiS np. wprowadzi całkowity zakaz aborcji. Niech wprowadza.  Nie mam absolutnie problemu, ze PiS realizuje swoj program, nie mam problemu z tym ze tanczą z Rydzykiem.

     Moj problem, ze gdy lewica jest/bedzie u władzy to  nie wprowadza swoich programow i postulatow. Moze nie jest lewicą?

     Wole cztery lata całkowitego zakazu  usuwania ciązy i cztery lata bez zakazu, niz jakies pseudo-kompromisy.  

     1. "Moj problem, ze gdy lewica jest/bedzie u władzy to  nie wprowadza swoich programow i postulatow. Moze nie jest lewicą?"

      Dlatego dla mnie jedynym racjonalnym sposobem głosowania jest głosowanie na tych, którzy jeszcze nie rządzili i nie pokazali gdzie mają obietnice wyborcze. Skoro SLD pokazało w jakich czterech literach ma obietnice wyborcze, to trzeba głosować na inną lewicę. Partii lewicowych w polsce jest cała masa.

     2. Lewica raczej się powinna połączyc, ale widac dopiero ryzyko Biedronia zmiękczyło mózgi sld i razem. Jesli Biedron zabierze im głosy, to Biedron spowadzi sld do 1%, a razem do 0.5%. Podejrzewam, ze nawet jak blok anty-PIS dojdzie do władzy to będzie miał 4 lata roboty z okręcaniem tego co zniszczył PiS. Jedyne czego oczekuje to wynocha z panstwowych szkół i podatek na kosciół jak w Niemczech. Szkoła ma byc czysta od wszelkiej masci religijnych i niereligijnych prestidigitatorow.

     3. Jesli Biedron zabierze im głosy…
      ====
      To jest najbardziej prawdopodobne. 
       

 4. Pytanie do p. Radoslawa Czarneckiego: czy Pana odpowiedz na konczace audycje futurologiczne pytanie pani Joanny Hańderek, przewidujaca polaryzacje spoleczenstwa pod wzgledem stosunku do religii (i nie ograniczalabym sie tutaj li tylko do specyficznego spoleczenstwa polskiego) nie jest zaskakujaco zbiezna z analiza Josepha Ratzingera sprzed prawie 50 lat?

  https://misyjne.pl/czy-benedykt-xvi-przewidzial-przyszlosc-kosciola-katolickiego/

  Na marginesie: jestem niewierzaca i uwazam sie za racjonalistke, a Ratzingera zawsze uwazalam za najbardziej blyskotliwego i racjonalnego z papiezy XXI wieku. Bylo w rozmowie sporo o Janie Pawle i nieco o Franciszku, ale nic o Benedykcie. Ciekawa bylabym zatem Panstwa opinii na temat jego pontyfikatu, pierwszej od wiekow decyzji o renuntiatio, a takze samego Ratzingera i jego opinii o miejscu i roli Kosciola Katolickiego w dzisiejszym swiecie.

  1. Odpowiadając na pytanie Szanownego Widza jakim jest p.Patrycja – jako jeden z autorów serii dot. "kalendarza liturgicznego Kk" – pragnę zapewnić, iż w niedalekiej przyszłości zostanie nagrana rozmowa w tym cyklu poświęcona w całości Józefowi Ratzingerowi vel Benedyktowi XVI (tematyka jest już przygotowana i opracowana, tylko wejść do studia, nagrywać a potem redakcyjnie obrobic). Myślę, że zaspokoimy Pani ciekawość i postaramy się odpowiedzieć na Pani dylematy. Pozostaję z poważaniem – Radek Cz. 

   1. Panie Radku, dziekuje serdecznie za odpowiedz, z niecierpliwoscia bede czekala na emisje! Mam nadzieje, ze porusza Panstwo w tym odcinku takze temat tez zawartych przez Ratzingera w jego ksiazce "Wiara i przyszlosc". Laczac wyrazy szacunku pozdrawiam Pana serdecznie

  2. Fajnie by było gdyby te pasożyty zajeły sie uczciwa i prawdziwa praca, niestety nic takiego nie bedzie. Polska podąża za zachodem, ale z 50 letnim opoznieniem. Bedzie to co na zachodzie, bedą na utrzymaniu panstwa (jak ulubiony przez Pana A. koscioł norweski). Bedą życ z lichwy i procentow, za wynajem nieruchomosci i posiadłosci  ktore dostali za złotówke, i czekac na nową dobrą zmiane i tak naprzemian. Benedykt patrzy z perspektywy zachodu, a Polska jest  daleko za zachodem, wiec nasi czarni okupanci na razie mogą spac spokojnie. To są koscioły nie dwóch a trzech predkosci i polski kosciół to 3-cia predkosc.  Musiałoby do władzy dojsc ugrupowanie które poteżnie ukróci ich przywileje i finanse, tak aby Watykan dopłacał do interesu. Dopóki są dotowani przez panstwo to nic im nie grozi, żadna laicyzacja i bezbożnosci im nie straszne. Własciwie by im to pasowało, życ na koszt panstwa bez zawracania sobie głowy odprawianiem szopek. 

   Innymi słowy, Benedykt sie myli. Tu żaden islamsko-żydowski Bóg jest niepotrzebny, kler może uprawiac swój zawód bedąc ateistami. Moze troche im kadry odejdzie, ale wielu tymków sie utrzyma.

   1. Pozwole sobie calkowicie sie nie zgodzic. Po pierwsze zdanie Ratzingera jest z roku 1969 (!), wiec choc patrzyl z perspektywy zachodniej Europy, to jednak stosunki panstwo-kosciol w Polsce dotyczyly wtedy PRL, a wiec byly – jak stwierdzili nawet prowadzacy audycje redaktorka i redaktor Racjonalista.tv – normalniejsze. Po drugie, dokladnie taki scenariusz, polaryzacji i radykalizacji (oczyszczenia z "letnich" katolikow i pozostawienia w kk skromniejszej liczbowo grupy "goracych") przedstawil tez p. Radek Czarnecki; mysle ze mial dobre podstawy by tak uwazac. Po trzecie, odplyw wiernych z kk nie zawsze oznacza laicyzacje – prosze na chwile chociaz odejsc od europocentrycznych pozycji. Katolicy brazyliscy wciaz sa najwieksza narodowa wspolnota wiernych kk na swiecie. Ale od konca XIX w., kiedy to stanowili niemal 100% spoleczenstwa, do dzisiaj ich procentowy udzial stopnial do 54%. Przewiduje sie, ze w 2030 beda juz w mniejszosci. Rownoczesnie obserwujemy tam "pentakostalizacje" – odplyw katolikow do wspolnot protenstanckich, glownie kosciolow zielonoswiatkowych. Czy to wszystko "na plus" – patrzac na wyniki ostatnich wyborow w Brazylii i nawiazujac do tematu rozmowy – smiem watpic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *