Teoria strun. Czy wszechświat jest symfonią?

Teoria strun to jedna z najciekawszych hipotez dotyczących budowy wszechświata i unifikacji wszystkich sił fizycznych. Wiele rzeczy ma wyjaśnić koncepcja mówiąca, iż nasza rzeczywistość nie liczy sobie 4 wymiarów, ale aż 11. Z teorią strun wiąże się wiele nadziei, jak i wiele problemów. Poznacie je oglądając tę debatę

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Teoria strun. Czy wszechświat jest symfonią?”

  1. Bardzo ciekawa audycja! Niestety mało się popularyzuje nauki ścisłe, przyrodnicze. Dobrze, że się tym zajęliście Dziękuję i proszę o więcej!

  2. ERRATA: Wygląda na to, że popełniłem błąd nazywając bozon Higgsa bozonem Goldstona. Oba są istotnie związane ze spontanicznym łamaniem symetrii i to bardzo blisko powiązane koncepcje, ale bozon Higgsa definitywnie nie jest bozonem Goldstona.

  3. Superciekawe, ale te dygresje uzywające blondynke czy gejow sa kompletnie, kompletnie nie na miejscu.
    Nie jestem tez przekonany, ze kazdy pierwiastek to oddzielna struna. Myslałem, ze tu chodzi raczej o cząstki niz pierwiastki. Brakuje tez opinii co to takiego ta struna, czy to rodzaj materii czy cos innego. Czyli z czego jest „zbudowana” struna? Drganie struny jako cząstka, fajnie. Ale czy to znaczy ze struna rzedu wielkosci 10^-31m objawia nam sie jako klasyczna cząstka o wielkosci 10^-15m ? (np elektron, klasyczny promien elektronu). Niesamowita rożnica wielkosci.

  4. Jeśli ktoś powiedział, że każdy atom to oddzielna struna, to oczywiście błąd. Atomy pierwiastków są obiektami złożonymi z elektronów i nukleonów, a te ostatnie jeszcze z kolei z kwarków. Teoria strun postuluje, że cząstki elementarne, tj. leptony (elektrony, miony, tauony i odpowiednie neutrina), kwarki, fotony, gluony, cząstki W i Z, higgsy i grawitony, są drgającymi strunami. A co to takiego ta struna to najłatwiej pokazać na przykładzie; może trochę szkoda, że nie mieliśmy więcej rekwizytów 🙂 Jeśli zaś chodzi o tzw. „klasyczny promień elektronu” to nie ma on nic wspólnego z prawdziwymi rozmiarami elektronu. Elektron, przynajmniej przy tych energiach, jakimi dysponujemy, wydaje się być cząstką punktową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =