• czwartek, 21 stycznia 2021 r.

Terroryzm islamski jest groźniejszy od terroru IRA czy ETA. Jacek Tabisz

  Niektórzy ideologowie starają się uspokoić opinię publiczną twierdząc, że terroryzm czerpiący swe siły z Koranu nie jest niczym strasznym, gdyż mieliśmy na Zachodzie choćby terror ETA i IRA. Tymczasem terroryzm terroryzmowi nierówny. Trzeba zwrócić uwagę na cele jakie stawiają sobie terroryści. Jeśli celem jest włączenie Irlandii Północnej do reszty Irlandii, można negocjować. Gdy celem jest nawrócenie siłą całej ludzkości na islam, negocjacje nie są możliwe, zaś sam terroryzm trwa tak długo, jak długo islam się nie zmieni. Do tego przykładowy terroryzm IRA miał kilka milionów osób mogących się nim zainteresować, zaś terroryzm muzułmański może potencjalnie liczyć na rekrutów z ponad miliardowej populacji.  Na możliwość zmiany islamu nic nie wskazuje, nie przybliża jej też polityka ustępstw wobec narzucania islamskich reguł w wielu krajach i społecznościach.

Podobne materiały

18 komentarzy

 1. Robert
  22 sierpnia 2016 at 21:49 - odpowiedz

  Bardzo podoba mi się myśl, że należy mówić jaki mamy terroryzm. Gdyby przy każdym zamachu, zabiciu, pobiciu podkreślać, iż to byli muzułmanie to ci normalniejsi wyrzekali by się swoich zabobonów, wstydzili by się ciemnoty, w której się wychowali. Tuszowanie zbrodni islamskich nic nie daje; ukrywanie przstępstw imigrantow nie powoduje spadku ich dokonywania.
  Terroryzm islamski rzeczywiscie jest gorszy/głupiej zmotywowany, ale to dzielenie włosa.
  Należy wywozić na pustynię fanatycznych katotolików (jak z ira) a nie zwozić fanatyków z Azji i Afryki do Europy.

 2. Ala Wilk
  23 sierpnia 2016 at 09:13 - odpowiedz

  Ale terroryzm islamski jest mniej groźny od terroryzmu putinowskiego. W wojnie na Ukrainie wywołanej przez Putina zginęło 3000 osób.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   23 sierpnia 2016 at 12:00 - odpowiedz

   Islam każdego roku produkuje więcej ofiar. Chyba, źe liczy Pani tylko Europę…

   • Ala Wilk
    24 sierpnia 2016 at 04:15 - odpowiedz

    Doliczmy jeszcze zbrodnie Putina w Syrii.

  • marek
   23 sierpnia 2016 at 15:44 - odpowiedz

   @Ala Wilk
   To argument na zasadzie „Stalin nie był taki zły, bo Hitler też mordował”

 3. Benbenek
  23 sierpnia 2016 at 09:44 - odpowiedz

  To pozornie atrakcyjna hipoteza. Ale chyba fałszywa. Wynika ona z założenia, że skoro idea ma nieograniczony terytorialnie zasięg to będą istnieli jej zwolennicy i realizatorzy do czasu jak osiągną swój cel. Praktycznie każda religia ma taki cel i realizowała go również przy pomocy terroru. Komunizm głosił hasła „proletariusze wszystkich krajów…”, trockizm był jego dżihadyzmem. Jednak nie ma już po nim śladu.

  • marek
   23 sierpnia 2016 at 16:15 - odpowiedz

   @Benbenek
   Religia jest trwalsza od zwykłej ideologii. Komunizm upadł za życia jednego pokolenia a religia zajmuje terytorium na setki lat.

   • Tomek Świątkowski
    23 sierpnia 2016 at 23:48 - odpowiedz

    komunizm nie upadł – istnieje pod postacią socjaldemokracji

    • Ala Wilk
     24 sierpnia 2016 at 04:15 - odpowiedz

     Bez przesady. Przyrównywanie socjaldemokracji do komunizmu to tekst w stylu Korwina.

     • Tomek Świątkowski
      24 sierpnia 2016 at 14:06

      Historycznie socjaldemokracja wywodzi się z marksizmu i ruchu robotniczego tak samo jak komunizm.
      Ruch podzielił się na nurt rewolucyjny i reformatorski. Socjaldemokraci to ten drugi.

 4. Tomek Świątkowski
  23 sierpnia 2016 at 23:50 - odpowiedz

  Terroryzm islamski – podobnie jak irlandzki lub baskijski – jest związany z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   23 sierpnia 2016 at 23:57 - odpowiedz

   Indonezja, Malezja, Pakistan są na Bliskim Wschodzie?!? A może to jednak islam, a nie geografia jest tu przyczyną…? No chyba, że Indonezja jest na Bliskim Wschodzie…

   • Tomek Świątkowski
    24 sierpnia 2016 at 14:48 - odpowiedz

    Radykalizacja islamu w XX wieku związana jest z konfliktami politycznymi na linii wschód-zachód. przede wszystkim chodzi o powstanie Izraela i inwazję ZSRR na Afganistan. Na bazie tych wydarzeń odrodziła się idea antyzachodniego dżihadu, która potem była eksportowana do muzułmanów z dalszych regionów świata.
    Ale ma pan rację, że teraz tego nie da się już tak łatwo zatrzymać – nawet gdyby zlikwidować państwo Izrael, a jego mieszkańców wywieźć z powrotem do USA i Europy.

    • Zorro
     24 sierpnia 2016 at 17:36 - odpowiedz

     Na radykalizację islamu miała też wpływ islamska „reformacja” poprzez powrót do korzeni, czyli wahhabizm. A następnie zasilenie tegoż petrodolarami.

 5. Janusz
  Janusz
  25 sierpnia 2016 at 08:14 - odpowiedz

  Jacek ma racje.
  Irlandski teroryzm jest zlokalizowanty.Islamski jest globalny.
  Irlandski problem mozna rozwiazac pokojowo. Islamski teroryzm wymaga albo poddania sie na skale globalna albo zniszczenia. Dyskusja z terorystami nie jest mozliwa ani nie prowadzi do pokoju.Rosja jerst tez zagrozona. Moze nyc rozsadna polityka to wspolna akcja przeciwko
  IS .

 6. Andrzej Boguslawski
  Andrzej Boguslawski
  8 września 2016 at 13:09 - odpowiedz

  Tak, to wprost oczywiste, iż terroryzm islamski jest groźniejszym od znanych dotychczas form terroryzmu, ale już zupełnie nie oczywistym, a przynajmniej racjonalnie tu nie wyjaśnionym, dlaczego tak właśnie jest? Uznanie za głównego winowajcę Mahometa, jest dla mnie tylko ideologicznym uproszczeniem i zasadniczych przyczyn szukałbym w uwarunkowaniach społeczno-ekonomiczno-politycznych, a nie w Koranie, który oczywiście jest tu mocnym i ważnym narzędziem ideologicznym wykorzystywanym przez islamistów do politycznych celów i zdobycia jak największej władzy najpierw nad wiernymi, a później jak się da, to i nad całym światem.

  Warto rozróżniać ideologię islamizmu od ideologii/religii islamu, wprawdzie obie ideologie swoje fundamenty w Koranie mają, ale warto przy tym pamiętać, iż na tym siła wszelkich świętych tekstów polega, że można je przeróżnie interpretować. Dopasowywać pod aktualne potrzeby polityczne. Jeżeli nie rozpoznamy dobrze mechanizmów terroryzmu islamskiego i jeżeli ustawimy się w ślepej kontrze do całego świata islamu, to źle wróżę całej ludzkości niezależnie od tego, kto tu odniesie ostateczne zwycięstwo. Jestem przekonanym, iż tzw. „Cywilizacja Zachodu” w sumie da sobie radę, ale koszt tego zwycięstwa może być zbyt wielkim i opłacać to się może tylko niektórym manipulatorom.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   8 września 2016 at 13:36 - odpowiedz

   Ja jednak wciąż zwracam uwagę na powszechne poparcie dla kary śmierci za odejście od islamu wśród muzułmanów. To pokazuje, że albo 40% – 70% wszystkich muzułmanów to islamiści, albo „zwykły” islam też ma w sobie zbyt wiele agresji i okrucieństwa. Wcale nie chcę, żeby tak było. Wolałbym, aby osoby chcące zabijać apostatów stanowiły wśród muzułmanów góra 5%. Ale tak nie jest i martwi mnie to i skłania do takiej a nie innej refleksji. Oczywiście poza karą śmierci za apostazję są inne przejawy okrucieństwa i niesprawiedliwości w postulatach „zwykłych” muzułmanów. Nie ich rządów tylko, ale przeciętnych ludzi.

   • Andrzej Boguslawski
    Andrzej Boguslawski
    9 września 2016 at 13:45 - odpowiedz

    A ja chciałbym zapytać jakie jest powszechne wykształcenie wśród powszechnie popierających poglądy imamów muzułmanów. Prostota to nie prostactwo, ale tak się dziwnie składa, iż najwięcej prostaków – w wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami – jest wśród ludzi słabo lub/i ideologicznie kształconych. W tych nielicznych europejskich środowiskach muzułmańskich, w których udało mi się być stosunki społeczne mogły być wzorem dla środowisk chrześcijańskich, a np. w Turcji wcale nie są wiele gorsze (choć ostatnio się w zakresie tolerancji popsuły) niż w Polsce. W Maroko, gdzie tolerancja dla niemuzułmanów nigdy wielka nie była, znacznie się jeszcze ograniczyła po 11 września, w którego następstwie nastąpił propagandowy atak na islam. Tu potrzebne są poważne analizy przyczyn i skutków, w całej ich światowej złożoności.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *