Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza. Grzegorz Roman i Andrzej Dominiczak

 

Mord dokonany na prezydencie Gdańska wstrząsnął większością Polaków. Nasi redaktorzy – Andrzej Dominiczak i Grzegorz Roman dzielą się refleksjami dotyczącymi tego tragicznego wydarzenia.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

45 Odpowiedź na “Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza. Grzegorz Roman i Andrzej Dominiczak”

 1. Tragiczna śmierć nieciekawego człowieka, aferzysty i kombinatora, nie potrafiącego się wytłumaczyć że swojego majątku, m.in. siedemnastu mieszkań. Śmierć nie unieważnia i nie równoważy jego win. 

  1. I cóż można odpisać na tak porąbany tekst? Przed tą wypowiedzią powinno być ostrzeżenie, że czyta się to na własne ryzyko, a redaktorzy nie odpowiadają za wszelkie uszkodzenia mózgu, które mogą wystąpić u czytelników.

 2. A za śmierć Adamowicza odpowiada agencja ochrony, która była na miejscu po to, aby tego rodzaju sytuacjom zapobiec (i wzięła za to pieniadze), oraz Jurek Owsiak, który nie zgodził się na to, by uczestników imprezy ochraniała policja. 

 3. W pewnym sensie ma facet szczęście – gdyby nie ta śmierć, odszedłby w niesławie (przecież wyparła się go nawet PO i nie poparła jako kandydata na prezydenta, o czym mało kto teraz pamięta). A tak – został bohaterem.

 4. Jestem totalnie rozczarowany tą dyskusją. Panowie, czy macie jakikolwiek dowód na to, że ten morderca nałogowo karmił się lub uczestniczył w jakichś dyskusjach zawierających mowę nienawiści, że wyciągacie wnioski, że to przez mowę nienawiści? Jedyne co wiemy to to, że morderca ze sceny powiedział, że siedział przez PO i PO go torturowała, co wskazuje, ze był to po prostu akt zemsty na polityku partii, która rządziła kiedy został wsadzony do więzienia.

  Poza tym, jaki macie dowód na to, że ta sytuacja spowodowała spadek poparcia dla PISu skoro w niejednym sondażu przed tą tragedią PIS miał poparcie w okolicach 30%? Ok, jakby im spadło do 15, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło od kiedy rządzą, to jeszcze zrozumiałbym taki wniosek, ale w tej sytuacji? Jak można rzucać tak wnioskami nie posiadającymi żadnych przesłanek?

  1. Gdyby ten człowiek wykrzykiwał "allahu Akbar" to te dywagacje nad niuansami psychologicznymi, możliwą chorobą psychiczną, chęcią sławy nie miałyby miejsca. Czy to nie przejaw poprawności politycznej powstrzymuje przed nazwaniem tego morderstwa zdarzeniem polskiego terroryzmu politycznego?

   1. Wielu, którzy krzyczą „Allachu Akbar” ma jasne intencje, o których świadomie i w pełnej poczytalności opowiadają. NIe broń ich. Płacą? 

    1. Przecież napisał prawdę, a nie ich bronił.
     Nie ma usprawiedliwienia chorobami psychicznymi dla kogoś zabijającego w imię Islamu.
     Tak samo jak w tym przypadku nie ma. Wiadomo, że za to, co się stało odpowiada PIS i jego propaganda.
     Jeśli ktoś kogoś broni, to Pan zawsze, sugerując, że istnieje symetria między Pis i Kaczyńskim a resztą polskiego społeczeństwa i zdejmując zawsze odpowiedzialność z tej partii i przerzucając ją na zwykłych ludzi.

   2. Proszę Pana, jesli Pan chce prstych diagnoz i ocen, radze czytać Fakt albo Super Express. W tym medium staramy się uwzgłedniać wszelkie fakty i argumenty przy wydawaniu sądu, czyniąć zadość definicji racjonalności wg, Betrnada Russella. Sprawca ma rozpoznanie schizofrenii paranoidalnej – nie można tego nie wziąć pod uwagę, jesli używa się rozumu.  

    1. Sprawca ma rozpoznanie schizofrenii paranoidalnej – nie można tego nie wziąć pod uwagę, jesli używa się rozumu.
     ====

     To nie usprawiedliwia ani Pisu ani Kaczyńskiego ani nie zwalnia ich z odpowiedzialności za cokolwiek.
     Tak by mogło być, gdyby na przykład w 2012 roku w UK (przed brexitem) zabito posła partii pracy, bo nie było tam takiej propagandy, takiej atmosfery w UK, która jest budowana celowo i świadomie w Polsce od ostatnich wyborów. Wtedy w UK można by było śmiało powiedzieć, że partia u władzy nie odpowiada za atmosferę w kraju, która doprowadziła do morderstwa.
     Ale nie w Poslce.
     Takie oceny / usprawiedliwienia, że to tylko wariat, można wydawać w pustce, w kontrolowanym środowisku, w którym nie ma innych czynników, ale nie w Polsce, nie po tym co ta partia chciała zrobić ludziom.

     1. Vernonie, jestem z pewnoscią wrogiem PiS, ale w odrożnieniu od nich, nie winie ich ślepo za wszystko, jak oni np. Tuska, czy w ogole Platformę. Urojenia lub halicybacje (matka mowila,z e slyszy głosy) moga mieć alw moga i nie mieć żadnego zwiazk z tym, co sie dzieje w polityce. Pracowalem keidys w szpitalku psychitrycznym jako psycholog i mialem do czynienia z rozbymi chorymi/ Niektorzy z nich byli calkwocie oderwani od rzeczywistosci, zwlaszca politycznej . Po prostu nie wiadomo, co nie ozancza, ze potepinia nie wymagaja neinawistne filipiki w rodzaju "wy zdradzieckie mordy" kaczysnkiego czy Brudzinskiego  

    2. Ponadto, prawie absolutna władza powinna się równać prawie absolutnej odpowiedzialności.
     A gdy już ukradną władzę absolutną, Kaczyński i ta partia powinni odpowiadać absolutnie.
     Przecież wszędzie robili czystki, wszędzie wstawiali swoich ludzi. W więzieniach pewnie też.

    3. I słusznie. Ale ktoś chyba nie zrozumiał prowokacyjnego tonu. No może poza JT, którego reakcja była do przewidzenia, a który przecież szukając prostych diagnoz o ocen posługuje się stylem Faktu czy Super Expressu. Nie byłbym taki pewny z tym uwględniamiem wszystkich faktów i argumentów w "tym medium".

     Swoją drogą Donald Trump wg wielu specjalistów ma objawy narcystycznego zaburzenia osobowości i demencji. Więc można mówić o polityce w kontekście zaburzeń psychologicznych i psychiatrycznych, którym podlegają politycy. Ale i jak widać anonimowi aktorzy życia politycznego. To zdarzenie i jego niewątpliwy kontekst polityczny nie musiało być zdarzeniem politycznym w takim znaczeniu że ten człowiek i jego choroba nie musiało objawić się psychozą w skierunku polityków i polityki. Pobyt w więzieniu i stres z tym związany mógł przecież pogłębić jego stan a to że zafiksował się akurat na polityce i to w tak radykalnym akcie, mogło być wynikiem istnienia politycznej narracji w życiu publicznym. Nagonka na sądy przez PiS mogła wywołać u niego poczucie niesprawiedliwości, które czuł że musi naprawić mszcząc się na odpowiedzialnych za jego niesprawiedliwość "złych" politykach. Schizofrenicy często posługują się nomen-omen "racjonalnością" w uzasadnianiu swoich działań. 

     1. Nagonka na sądy przez PiS mogła wywołać u niego poczucie niesprawiedliwości, które czuł że musi naprawić mszcząc się na odpowiedzialnych za jego niesprawiedliwość "złych" politykach. Schizofrenicy często posługują się nomen-omen "racjonalnością" w uzasadnianiu swoich działań. 
      ====
      O to, to, dokładnie to.
      I to musiało być PO, to musiał być polityk związany z PO, bo PIS propagandę prowadził tak, że to oni są ofiarą, że są zwykłymi ludźmi i w rzeczywistości nie są u władzy (co im umożliwiało przerzucanie odpowiedzialności za swoje czyny na zwykłych ludzi), a za wszytko odpowiadają elity oraz nadzwyczajne kasty (z PO).

     2. @Benbenek
      Nie byłbym taki pewny z tym uwzględnianiem wszystkich faktów i argumentów w "tym medium".
      ===
      Na ten moment ta strona już w 90% spokojnie może się nazywać neoreakcja.tv, antylewica.tv, alt-right.tv.pl, oraclewakow.tv, usprawiedliwiamyfaszyzm.tv, chadecjatonieprawica.tv, breitbart.tv.pl
      Jeśli są inne głosy, jak Pana Andrzeja, to na zasadzie udawanego pluralizmu, jak w FoxNews, z tym że Pan Andrzej jednak jest autentycznie niezależny, w przeciwieństwie do wyznaczonej osoby w FN, ale zasada ma być taka – zobacz jesteśmy obiektywni, bo siedzi ktoś z inną opinią (dlatego mnie też jeszcze nie skasowali, chociaż ich skręca i bardzo by chcieli, bo Tabisz z Napierałą mogą się zasłaniać moimi komentarzami i mówić „wierzę w wolność słowa”).
      Gdy Jacek Tabisz czy Napierała robią film, to oni nie starają się być obiektywni, nie starają się dążyć do racjonalizmu. Oni chcą sprzedać, wypromować swój neoreakcyjny i antylewicowy światopogląd z użyciem półprawd i kłamstw (jak na przykład o słowach w dokumencie, których w rzeczywistości w nim nie było), dlatego nazwa racjonalista.tv jest na wyrost. Nawet islamu/muzułmanina nie skrytykowali.

     3. Jest przecież opisane zaburzenie tzw nerwica eklezjalna. Czyli takie zaburzenie które jest związane z religią\wiarą. Np wiele zaburzeń seksualności które religia silnie reguluje przecież są efektem wierzeń, obarczania się winą za tzw "grzech" etc. Myślę, że kler i jego fascynacja pedofilią to też wynik religii.
      Schizofrenicy często mają halucynacje religijne, odnoszące się do duchów, aniołów, diabłów z tej przestrzeni religijnej którą znają. Zresztą urojenia zawsze obejmują tą najbliższą i najbardziej znaną przestrzeń symboli. Tak jak sny, zawsze dotyczą rzeczy które znamy.
      Nie można więc mówić, że takie zdarzenie to czysty przypadek "bo to wariat a kto wie o czym myśli wariat". Polityka i jej wyrazisty ostry język jakim posługują się politycy to taki zestaw słownictwa i motywacji do wykorzystania przez lud. Nie musi być wyrażany wprost ale wystarczy że buduje pewną przestrzeń symboli i wieloznaczności by być doskonale zrozumiałym. Po angielsku to się nazywa "https://en.wikipedia.org/wiki/Dog-whistle_politics"

      Pytanie: Czy "zdiagnozowany wariat" nie jest idealnym kandydatem do werbunku w celu wykonania np mordu politycznego?

     4. idealnym kandydatem do werbunku w celu wykonania np mordu politycznego
      ====
      To już przesada. 
      Jedną kwestią jest wpływ wszechobecnej propagandy, która doprowadziła do śmierci, a zupełnie inną jest zwerbowanie kogoś. To drugie na 99% nie miało miejsca i można z całą stanowczością wykluczyć.

     5. @Benbenek
      Nie schodźmy do poziomu Macierewicza (Antoni Macierewicz: To był zaplanowany czyn, żeby nas „piętnować nienawiścią”) i Brauna (Grzegorz Braun: To była egzekucja, bo Adamowicz z kimś się nie podzielił jakimś Amber Goldem). 🙂

 5. Kompletnie nie rozumiem skąd przekonanie, że PiS to samo zło a PO to dobro i racjonalizm. Spotkania opozycji czyli PO wyglądają dziś tak, że jak ktoś powie, że nie chce uchodźców to od razu jest niemiłosiernie wyzwany za brak miłosierdzia (tj samobójczego kulturowo myślenia a la hipis) od rasistów itd. To i kłanianie się w pas wszystkiemu co wymysli Merkel z nawiązką wyrównują smoleńszczyznę PiSu która jakoś się stonowała zresztą ostatnio.

  1. A ja nie rozumiem skąd to przekonanie, że PO to dobro i racjonalizm i posądzanie o takie poglądy innych jakby byli jakąś znaczącą grupą. To tekst  rodzaju – jak nie jesteś za pis, to musisz być za platoformą, czyli coś z klasyki pisowskiego rozumowania. Naprawdę trudno pojąć, że tu nie chodzi o poparcie dla PO, lecz jedynie o alternatywę lepszą od koszmarnego pisu? Ludziom generalnie obojętne jest co ma odsunąć pis od władzy, byleby była szansa, że ta partia zgarnie większość głosów na opozycji. Na razie zgarnia je PO i tyle. Jeśli Biedroń urośnie w sondażach do 15% to będzie to pewnie Biedroń, jeśli Tusk założy nową partię to będzie to partia Tuska itd. Ale doszukuj się dalej dobra w pis, proponuję napisać jakiś artykuł o pozytywach pisowskiego państwa – jestem bardzo ciekaw tego dobra, które wyeskponujesz.

  1. Pewnie chodził na narady i zjazdy PO i to było jego główne źródło informacji, możliwe też, że na wikiepdii wyczytał o PO, albo rzeczywiście o PO dowiedział się dopiero na torturach ;).

 6. Wielki Strateg pozwolił Adrianowi na ogłoszenie żałoby narodowej, aczkolwiek pewnie z dużymi oporami – w "minucie ciszy" w sejmie jednak już nie dał rady wziąć udziału i to zrozumiałe, wszak zabito jedną ze "zdradzieckich mord" "jak onegdaj rzekł był. Gdyby miało miejsce zabójstwo jakiegoś notabla powiązanego z aktualną grupą "trzymającą władzę" pompa i hołdy byłyby znacznie większe, jednak ogrom tych obecnych daje do myślenia. Zamordowano w końcu wysoko postawionego urzędnika państwowego. Niezależnie od tego jaka ekipa rządzi, zawsze może trafić się wariat czy kryminalista, który weźmie na cel tego lub owego przedstawiciela aktualnej władzy. Dla polityków jest to sytuacja niedopuszczalna i świadomość tego po  tym tragicznym wydarzeniu na pewno połączy choćby nawet najbardziej zaciekłych adwersarzy, niestroniących od "języka nienawiści" i wzajemnego obrażania w czasie debat. Być może spuszczą z tonu na jakiś czas, ale wkrótce wszystko "dojdzie do normy" i pewnie usłyszymy jeszcze niejedno kwieciste określenie typu "dorzynanie watahy" czy wspomniane "zdradzieckie mordy". I na cały ten okropny pasztet, który znosimy od lat jeszcze nakłada się widok szamanów, kręcących się wśród najwyższych kręgów jako te żaby podstawiające nogę podczas kucia konia – też chcą ugrać swoje, żeby Flaszce starczyło na dużą flachę.

 7. @ELASP podał się na Cejrowskiego…

  Dawno nie było tak paskudnego morderstwa polskiego polityka, więc chociażby dlatego należy go uszanować i powstrzymać się od ideologicznego hejtu.

  Trochę kultury i szacunku w takich przypadkach się przydaje.

  1. "uszanować"

   .

    Niby dlaczego? Zgniłą polityk, ale śmierć ta nie była morderstwem politycznym (elementem walki politycznej). Adamowicz był aferałem – jego śmierć to zupełnie inna sprawa. Czyn na pewno zasługuje na potępienie. Obecna władza miała Adamowicza na widelcu – nie miała żadnego interesu w tym, żeby zginął. Mogli się obawiać natomiast jego wspólnicy i kontrahenci, może też dawni koledzy z PO. Gdańsk to wszakże matecznik PO, a gdyby Adamowicz zaczął sypać – z pewnością wielu ciekawych rzeczy dowiedzielibyśmy się o "Słońcu Peru", jak i o innych tuzach tej partii.   

   .

   Mam nadzieję, że w śledztwie przebadane będą rozmaite wątki, jak np. również to, czy na śmierci Adamowicza nie zależało jego żonie – zachowywała ona dziwny spokój, a w momencie samego zdarzenia była za granicą. Być może to leki uspokajające sa przyczyną jego spokoju, sądzę jednak, że ten wątek też należy zbadać gwoli dotarcia do rawdy. 

   1.  nie miała żadnego interesu w tym, żeby zginął.
    ===
    Ale mieli interes w prowadzeniu nagonki i szczuciu na każdego, kto mógłby im przeszkodzić, budowaniu takiej, a nie innej atmosfery w kraju tak, jak to ty teraz robisz.
    I to własnie przez taką nagonkę i takie szczucie w końcu ktoś zginął.
    Nie musieli zatrudniać płatnego mordercy. Po prostu to jest wina / skutek działań partii Pis i Kaczyńskiego. Dlatego ponoszą odpowiedzialność.

   2. Kaczyński był pod wpływem środków w 2010. Swoją drogą to dyskwalifikuje go jako kandydata do pełnienia istonych funkcji. 

 8. Do ELASP

  Może Pan łaskawie uzupełni swoją wypowiedź o podanie

  liczby prawomocnych sądowych wyroków skazujących  i dat ich wydania.

    1. W obliczu tragedii powinieneś mieć choć troszkę empatii i miłości do bliźniego.

     To jest pewna uniwersalna wartość o której niestety zdarza się niektórym zapominać.

     Nie upodabniaj się do chama Cejrowskiego i jego buraczanych tekstów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =