Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach. Piotr Szumlewicz

 

Piotr Szumlewicz w sensacyjny sposób opowiada o kulisach TVP i innych głównych mediów. Z jego opowieści rodzi się przygnębiający obraz nepotyzmu, niewiedzy, ignorancji i całkowitego lekceważenia odbiorcy, który w świecie zakulisowych intryg i walk o władzę jest najmniej istotny. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Czy czwarta władza aż tak nieuczciwie rządzi naszymi gustami i decyzjami? Możecie to ocenić sami, poszerzając kontakt z oskarżeniami Piotra Szumlewicza o jego książkę, której tytuł nosi też ta audycja.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

17 Odpowiedź na “Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach. Piotr Szumlewicz”

  1. Polacy narodem wybranym? Co prawda zachowuja sie jak ludzie specjalnej troski, ale wybrany to moze byc tylko jeden narod i jest to narod zydowski 😀 Zydzi sa przekonani, ze nawet ich smierc jest bardziej wyjatkowa od smierci innych.

  2. Ciekawy program. Jesli chodzi o jawnosc wysokosci płac to wiele panstw ma płace jawne ale w przedsiebiorstwach panstwowych, albo tam gdzie panstwo ma udziały. Mozna zadzwonic do działu kadr i spytac sie ile zarabia pan X czy Y. Jawna jest tez całkowita kwota z deklaracji podatkowej kazdego obywatela, niezalenie skąd czerpał dochody. Ale szczegoły nie są jawne. Np gdy X zadeklarował ze jego zarobek to 12 mln. To wychodzi mu srednio 1 mln na miesiac, ale nie wiadomo (dla publicznosci) czy to tylko wynagrodzenie z TVP czy z kilku zrodeł.
    Dobra głosnosc programu ale znow te paskudne zbliżenia na twarz.

  3. Bardzo ciekawy wykład, ale zostało podanych sporo informacji pod tezę, oczywiście Szumlewicza. Szumlewicz zarzuca dziennikarzom brak wiedzy. Hmmm… ciekawe bo oglądając materiały publicystyczne nie zauważyłem jakiejś radykalnie niskiej wiedzy. Podaje przykład Kołodki, co jest absurdem, bo takie przykłady są jedynie jednostkowymi przypadkami. Wielu ekonomistów jest zapraszanych do telewizji i jakoś nie mają problemu z rozmową z dziennikarzami i wypowiadaniem się o długu.
    Jego ocena rozmówców z polsat news pokazuję, że on wyśmiewa chyba wszystkich, którzy ośmielają się nie zgadać z nim w kwestiach, które on uważa za podstawowe. Bosak to bardzo kulturalny i inteligentny rozmówca, który zawsze wypowiada się merytorycznie, nie krzyczy na nikogo i deprecjonowanie go jako rozmówcy jest wyraźnym sygnałem na bunt Szumlewicza przeciwko tym, które ośmielają się podważać jego tezy.
    Podobnie z tym programem dlaczego ja, o którym opowiadał. Mówił, że kobieta, która pomagała bezdomnym została uznana za chorą psychicznie i na końcu wróciła do domu a bezdomny na ulicę. Ja też oglądam ten program i znając jego formułę nie zdziwiłbym się gdyby w tych odcinku chodziło o to, że pomimo faktu iż ten bezdomny kradł, mordował, gwałcił to kobieta nie chciała tego przyjąć do świadomości i dlatego została uznana za chorą psychicznie, ale na końcu zły bezdomny wrócił za karę na ulicę. No ale kontekst pewnie nie pasowałby pod tezę Szumlewicza
    Reszty szkoda nawet komentować.

  4. Witam

    Ciekawy materiał, z ciekawą Osobą.
    Ale jest prośba do kamerzysty o:
    – stosowanie stabilnego podparcia dla kamery, ramię/ręka/pod przy 45 minutach to za mało
    – po co te non stop zbliżenia na oczy p.Szumlewicza? Miał tam coś ciekawego? NIE. Za to ciekawie gestykulował. Warto za to było zrobić zbliżenia na przedstawiane książki, może poprosić przemawiającego o ich bliższą prezentację.
    – ustawienie głośności – dobrze by było, aby było słychać zarówno przemawiajacego – jak i osoby z sali. I żeby dźwięku nie zagłuszał jakiś tramwaj czy coś takiego jadący obok
    – tło – pokazywanie odrapanej ściany…….. panie kamerzysto, litości…

  5. Bartosz Węglarczyk prowadził w TVN 24 program „Polska i Świat”. Widać że dysponował niezłą wiedzą . Parę miesiecy temu zniknął z programu(został zwolniony jak potem gdzieś czytałem) , a jego miejsce zajęła jakaś dziennikarka-idiotka z TVP. Pewnie był za mądry? Dobrze że mamy jeszcze internet.

  6. Media zawsze były narzędziem polityki.
    Niezależni dziennikarze, starający się pokazywać rzeczywistość w możliwie niezniekształcony sposób są mniejszością, często są celem ataków, wielu traci życie.
    Wielkie koncerny medialne są prywatną własnością milionerów i dziennikarze mówią to co jest dobre dla robogatych. Rozwarstwienie społeczne widoczne jest w ilości czasu antenowego przeznaczanego na problemy biednych, a czasem na głupią rozrywkę i sensacje.
    W interesie „władców marionetek” jest to, aby marionetki nie myślały, nie stawiały oporu ciągnięte za sznurki. Szczytem manipulacji jest projekcja wolności.

    1. Traci życie? W Rosji chyba. Programów o biedakach nie ma bo są nudne a ludzie chcą odpocząć przed tv a nie babrać się w szarej rzeczywistości. To jest odpowiedź na zapotrzebowanie a nie manipulacja. Sam jak widzę program o biedakach wylaczam z kilku powodów 1. Niektórzy sami są sobie winni. 2. Co to da że. Obejrzę. 3. Wole film (najlepiej na dvd bez reklam). Tylko ludzie dla których lewicowe dzialactwo to cale życie wolą programy o biedakach niż film

      1. Chyba nie do końca tak jest. Wiadomości są przesiąknięte informacjami o różnych tragediach co by się kłóciło z tym co Pan napisał, że ludzie chcą odpocząć przed tv a tv odpowiada na zapotrzebowanie odbiorcy.

  7. telewizja działa jak religijna indoktrynacja, ogłupia odbiorcę, w szczególności dzieci
    więcej daje nauka, ale ludzie tracą czas na bzdety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − dziewięć =