Wspólny kandydat lewicy. Jak przeprowadzić prawybory? Anna Grodzka i jej goście

 

Polska lewica dawno już nie była w tak złej kondycji jak obecnie. Anna Grodzka podjęła zatem inicjatywę prawyborów obywatelskiego kandydata na prezydenta lewicy. Transmitujemy spotkanie z nią, na którym pojawia się wiele interesujących opinii na temat tego, czym jest lewicowość, czym jest postęp, a nawet czy słowo „lewicowość” ma jeszcze sens. Ten materiał powinien zainteresować nie tylko zadeklarowanych lewicowców, ale wszystkich zainteresowanych współczesnością i przyszłością naszego kraju. Niebawem przedstawimy również materiał z prof. Janem Hartmanem zaczynającym budować nowoczesną lewicę, zresztą w porozumieniu z Anną Grodzką.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Wspólny kandydat lewicy. Jak przeprowadzić prawybory? Anna Grodzka i jej goście”

 1. Lewica jest zjawiskiem historycznym, jakie wyrosło na gruncie radykalnego demokratyzmu, którego hasła są już od dawna spełnione. Lewica nie oznacza już nic i dlatego nikt jej nie wybiera. Przydałaby się natomiast socjalliberalna formacja centrolewicowa a la Keynes/Clinton czyli lewica typu amerykańskiego, o nazwie lib-dem, soc-lib, albo progresywna lub nowoczesna, ale słowa lewica radziłbym unikać. W Polsce nie ma francuskiej tradycji nazywania lewicą wszystkiego co nie jest prawicowe lub nacjonalistyczne.

 2. Lewica w Polsce została zdewaluowana. Sama jej nazwa kojarzy się z komuchami. Jest bardzo potrzebna, bo powiększa się obszar biedy i wykluczenia. Przykro, że wielu tego nie zauważa.
  Lewicowość stała się wstydliwa….

 3. Zła kondycja ma miejsce od 2005r.Lewica nie osiągnie większych sukcesów gdy będzie podzielona na zwalczające się grupy. Do fatalnej kondycji doprowadziła min. zbytnia uległość wobec wiadomego kościoła za rządów SLD.

 4. Lewica jest potrzebna, jest jeszcze wiele sfer gosp-społ, gdzie może się popisać. Byle tylko ta lewica nie była bezmyślnie populistyczna,i nie bezmyślnie rusofilska a wrogo nastawiona do wartości zachodnich. Czyli jedyną racjonalną alternatywą jest centrum, czyli centrolewica która będzie działać na rzecz równości i wolności jednostki plus będzie czuła na sprawy socjalne, bez betonu wolnorynkowego ,neoliberalnego ale i bez ekstremy lewicowej ..
  Byle tylko nie druga ”PO” próbująca łączyć prawice z lewicą, postęp z konserwą itd, bo to jest bez sensu.

 5. Czy sukces Palikota i ostatni J.K.Mikke nie jest wskazówką dla was że część polskiego społeczeństwa chce po prostu więcej wolności i mniej państwowej biurokracji? Moim zdaniem socjalizm który prezentujecie nie działa na waszą korzyść, jest trudny do przełknięcia nawet dla ludzi którzy są sercem po waszej stronie od dawna.
  Prezentujecie się jako partia o nowoczesnych poglądach na świat, partię tępiącą nacjonalizm rasizm itd, dlaczego zatem w waszym programie promujecie politykę pronatalistyczn? Dlaczego wolicie zapłacić polce za urodzenie dziecka, zamiast zrezygnować z deportacji jakiegoś pracowitego wietnamczyka? Dlaczego dołączacie do grona wszechpolaków i staracie się zaszczuć polskich obywateli którzy zrezygnowali z rozmnażania się z własnej woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 14 =