• poniedziałek, 22 października 2018 r.

O stereotypach. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Z przedstawicielami różnych narodów wiążą się pewne wzajemne stereotypy. Czy są one zawsze szkodliwe i negatywne? A może stanowią one pewien rodzaj marki, czegoś, co nas intryguje i zachęca do kontaktu z ludźmi żyjącymi inaczej niż my? Warto też zastanowić się nad tym, ile prawdy tkwi w stereotypach? Może są tylko czystym wymysłem, a może wręcz przeciwnie?

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Tomasz
  18 maja 2015 at 19:28 - odpowiedz

  Stereotypy są jednocześnie prawdziwe i fałszywe. Zależy od stereotypu. Z jednej strony jest chyba taki stereotyp, że muzułmanin to terrorysta (fałszywy) a z drugiej strony jest stereotyp, że leżący na ulicy facet w garniturze to nie żebrak w przeciwieństwie do osoby leżącej w łachmanach (prawdziwy).

 2. Tomek Świątkowski
  19 maja 2015 at 11:13 - odpowiedz

  Zwyczajna wycieczka trasą zabytków i muzeów (zwłaszcza z biurem podróży) raczej nie pozwoli na zweryfikowanie stereotypów.
  Ja polecałbym np. couchsurfing – pozwala bliżej poznać zwyczajnych ludzi w odwiedzanym kraju, zobaczyć jak żyją, a jednocześnie dowiedzieć się, co oni myślą o nas. Np. na Łotwie dowiedziałem się, że w oczach Łotyszów Polacy uchodzą za naród bardzo pracowity, aktywny i przedsiębiorczy.
  Przy okazji można sporo zaoszczędzić w budżecie takiego wyjazdu.

 3. Zbyszek
  20 maja 2015 at 00:15 - odpowiedz

  Stereotyp to jest generalizacja, czyli uogólnienie. Siłą rzeczy generalizacja pomija pewne subtelności, podkreśla cechy wspólne. Dlatego generalizacja praktycznie zawsze jest nieprawdziwa, bo pomija szczegóły. Jednak my nie myśliwy w logice zerojedynkowej, tylko w logice rozmytej, a zatem coś co sprawdza się w 70% (mimo że jest nieprawdziwe w logice zerojedynkowej) jest dla nas całkiem dobrą regułą. Generalizacja jest narzędziem i trzeba (jak z każdym narzędziem) umieć się z nią obchodzić. Czyli wiedzieć, że generalizacja może zawieść, może okazać się nieprawdziwa. Nie można generalizacjom przypisywać stuprocentowej skuteczności. Generalizacje są często generowane w sposób indukcyjny, który nie jest niezawodny. O tym też warto pamiętać.
  Generalizacje są bardzo ważne, bo umożliwiają nam przechowywać informację w prostej postaci. Wystarczy zapamiętać informację, że psy gryzą, nie trzeba wtedy pamiętać, że Burek gryzie i Reksio też, i 1000 innych psów też. Oczywiście może się okazać, że są psy, które nie gryzą. Umiejętność tworzenia generalizacji jest często traktowana jako miara inteligencji.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *