• wtorek, 24 stycznia 2017 r.

O stereotypach. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Z przedstawicielami różnych narodów wiążą się pewne wzajemne stereotypy. Czy są one zawsze szkodliwe i negatywne? A może stanowią one pewien rodzaj marki, czegoś, co nas intryguje i zachęca do kontaktu z ludźmi żyjącymi inaczej niż my? Warto też zastanowić się nad tym, ile prawdy tkwi w stereotypach? Może są tylko czystym wymysłem, a może wręcz przeciwnie?

Podobne wpisy

3 komentarze

 1. Tomasz
  18 maja 2015 at 19:28 - odpowiedz

  Stereotypy są jednocześnie prawdziwe i fałszywe. Zależy od stereotypu. Z jednej strony jest chyba taki stereotyp, że muzułmanin to terrorysta (fałszywy) a z drugiej strony jest stereotyp, że leżący na ulicy facet w garniturze to nie żebrak w przeciwieństwie do osoby leżącej w łachmanach (prawdziwy).

 2. Tomek Świątkowski
  19 maja 2015 at 11:13 - odpowiedz

  Zwyczajna wycieczka trasą zabytków i muzeów (zwłaszcza z biurem podróży) raczej nie pozwoli na zweryfikowanie stereotypów.
  Ja polecałbym np. couchsurfing – pozwala bliżej poznać zwyczajnych ludzi w odwiedzanym kraju, zobaczyć jak żyją, a jednocześnie dowiedzieć się, co oni myślą o nas. Np. na Łotwie dowiedziałem się, że w oczach Łotyszów Polacy uchodzą za naród bardzo pracowity, aktywny i przedsiębiorczy.
  Przy okazji można sporo zaoszczędzić w budżecie takiego wyjazdu.

 3. Zbyszek
  20 maja 2015 at 00:15 - odpowiedz

  Stereotyp to jest generalizacja, czyli uogólnienie. Siłą rzeczy generalizacja pomija pewne subtelności, podkreśla cechy wspólne. Dlatego generalizacja praktycznie zawsze jest nieprawdziwa, bo pomija szczegóły. Jednak my nie myśliwy w logice zerojedynkowej, tylko w logice rozmytej, a zatem coś co sprawdza się w 70% (mimo że jest nieprawdziwe w logice zerojedynkowej) jest dla nas całkiem dobrą regułą. Generalizacja jest narzędziem i trzeba (jak z każdym narzędziem) umieć się z nią obchodzić. Czyli wiedzieć, że generalizacja może zawieść, może okazać się nieprawdziwa. Nie można generalizacjom przypisywać stuprocentowej skuteczności. Generalizacje są często generowane w sposób indukcyjny, który nie jest niezawodny. O tym też warto pamiętać.
  Generalizacje są bardzo ważne, bo umożliwiają nam przechowywać informację w prostej postaci. Wystarczy zapamiętać informację, że psy gryzą, nie trzeba wtedy pamiętać, że Burek gryzie i Reksio też, i 1000 innych psów też. Oczywiście może się okazać, że są psy, które nie gryzą. Umiejętność tworzenia generalizacji jest często traktowana jako miara inteligencji.

Zostaw komentarz

Paste your AdWords Remarketing code here