O stereotypach. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Z przedstawicielami różnych narodów wiążą się pewne wzajemne stereotypy. Czy są one zawsze szkodliwe i negatywne? A może stanowią one pewien rodzaj marki, czegoś, co nas intryguje i zachęca do kontaktu z ludźmi żyjącymi inaczej niż my? Warto też zastanowić się nad tym, ile prawdy tkwi w stereotypach? Może są tylko czystym wymysłem, a może wręcz przeciwnie?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “O stereotypach. Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Stereotypy są jednocześnie prawdziwe i fałszywe. Zależy od stereotypu. Z jednej strony jest chyba taki stereotyp, że muzułmanin to terrorysta (fałszywy) a z drugiej strony jest stereotyp, że leżący na ulicy facet w garniturze to nie żebrak w przeciwieństwie do osoby leżącej w łachmanach (prawdziwy).

  2. Zwyczajna wycieczka trasą zabytków i muzeów (zwłaszcza z biurem podróży) raczej nie pozwoli na zweryfikowanie stereotypów.
    Ja polecałbym np. couchsurfing – pozwala bliżej poznać zwyczajnych ludzi w odwiedzanym kraju, zobaczyć jak żyją, a jednocześnie dowiedzieć się, co oni myślą o nas. Np. na Łotwie dowiedziałem się, że w oczach Łotyszów Polacy uchodzą za naród bardzo pracowity, aktywny i przedsiębiorczy.
    Przy okazji można sporo zaoszczędzić w budżecie takiego wyjazdu.

  3. Stereotyp to jest generalizacja, czyli uogólnienie. Siłą rzeczy generalizacja pomija pewne subtelności, podkreśla cechy wspólne. Dlatego generalizacja praktycznie zawsze jest nieprawdziwa, bo pomija szczegóły. Jednak my nie myśliwy w logice zerojedynkowej, tylko w logice rozmytej, a zatem coś co sprawdza się w 70% (mimo że jest nieprawdziwe w logice zerojedynkowej) jest dla nas całkiem dobrą regułą. Generalizacja jest narzędziem i trzeba (jak z każdym narzędziem) umieć się z nią obchodzić. Czyli wiedzieć, że generalizacja może zawieść, może okazać się nieprawdziwa. Nie można generalizacjom przypisywać stuprocentowej skuteczności. Generalizacje są często generowane w sposób indukcyjny, który nie jest niezawodny. O tym też warto pamiętać.
    Generalizacje są bardzo ważne, bo umożliwiają nam przechowywać informację w prostej postaci. Wystarczy zapamiętać informację, że psy gryzą, nie trzeba wtedy pamiętać, że Burek gryzie i Reksio też, i 1000 innych psów też. Oczywiście może się okazać, że są psy, które nie gryzą. Umiejętność tworzenia generalizacji jest często traktowana jako miara inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 17 =