Wybory w USA. Analiza szans i zagrożeń. Maciej Suszyński

 

Wybory prezydenta USA to sprawa o ogromnym znaczeniu. Świat w 2016 roku nie jest zbyt spokojnym miejscem. Ten, kto stanie na czele światowego supermocarstwa może mocno odcisnąć swój wpływ w historii i w jakości naszego codziennego życia. Życia nie tylko w Nowym Jorku czy Chicago, ale także w Paryżu, Berlinie czy w Warszawie. Przed tak trudnym wyborem jak obecnie Amerykanie nie stali już od dawna. Posłuchajmy zatem jednego z nich, intelektualisty, bystrego analityka, człowieka kultury. Nasz amerykański gość już od 25 lat bierze udział w wyborach, ale mówi świetnie po polsku, gdyż do USA przyjechał z PRL. Z przedstawioną tu analizą możecie się zgodzić lub nie, gdyż mamy wiele gustów politycznych, ale z pewnością czegoś się z niej dowiecie, a w tym temacie warto wiedzieć co nas czeka.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

13 Odpowiedź na “Wybory w USA. Analiza szans i zagrożeń. Maciej Suszyński”

  1. z tym straszeniem Trumpem to przesada, nawet jegi biograf uważa że Trump będzie bardzo grzeczny jako prezydent, a Sanders nie sprawia wrażenia człowieka który poradzi sobie z Wall Street, hamulce WS popuścili Reagan Bush sr i Clinton i teraz jedne prezydent sobie z tym raczej nie poradzi. Moim zdaniem analiza jest dosyć płytka i mitologiczna sandersowo. To porownanie wysepki islandzkiej z USA jest po prostu żałosne, inne zasady inne wszystko no i size matters. Islandię mogłby sobie kupic Warren Buffet …

    1. Jest problem z systemem bankowym Piotrze. Jego nadrzędna rola wobec innych gałęzi gospodarki szkodzi liberalizmowi gospodarczemu.

  2. Jak na Amerykanina to bardzo ładnie ten pan mówi po polsku.
    🙂
    Trzeba pamiętać jeszcze o dwóch kwestiach – w Stanach Zjednoczonych ostatecznego wyboru prezydenta dokonuje Kolegium Elektorów, a elektorzy mogą głosować na kogo tylko chcą i czasami robią dziwne rzeczy (a to błędy ortograficzne w nazwiskach, a to wybierają tę samą osobę i na prezydenta i na wiceprezydenta). W przypadku braku konsensusu w kolegium wyboru dokona Izba Reprezentantów i już raz, w XIX wieku, zdarzyło się, że obie partie umówiły się na taki przewał, że wybrali na bezczelnego kandydata, który przegrał wybory.
    🙂

  3. Ha, ha, Amerykanie chcieliby jak Araby, tylko jeden Pan pracuje, a w domu siedzi kura domowa na utrzymaniu, a moze mały haremik. Biedactwa, płacą poł dolara za litr benzyny i wielki płacz.
    Wygra pewnie Clinton, głosami czarnych, Obama (Michele) jasno powiedziała czarnym, głosujcie na Clintonową. Nikt Sandersa nie wystawi.
    Gosciu ma dziwne argumenty nt. tego meksykanskiego muru. Politycznie taki mur jest nieprzyjemny ale formalnie to chyba lepiej miec kontrole nad emigracją, niz zostawic to mafii i przemytnikom. Chyba ze jest to rodzaj amerykanskiej obłudy.
    Nie rozumiem skąd ta kocia muzyka w tle, bardzo męczące.

    1. Byliśmy w kawiarni, gdzie była muzyka. Została trochę zmodulowana, aby nie było naruszenia praw autorskich. Gdy zaczynałem wywiad muzyka grała ciszej, w trakcie była zgłaśniana, nie mam pojęcia dlaczego.

  4. Po wysłuchaniu rozmowy nasuwa mi się pytanie natury ogólnej. Czy polityka może być działalnością charytatywną? Dlaczego politycy i ich rodziny coraz częściej prowadzą fundacje o charakterze dobroczynnym? I dlaczego to jest dobrze postrzegane-skoro ujmując już rzecz naiwnie-prowadzą taką politykę że aż tyle instytuji charytatywnych jest niezbędne do dobrostanu obywateli? Bo że te wszystkie prezydentowe na czele instytucji charytatywnych to spełniony sen lobbysty jest dla mnie oczywiste.

    1. Co Ty masz ostatnio z tą lewicową wrażliwością Andrew? Wydawanie pieniędzy z podatków na lewicowe fanaberie Np. Tzw sztukę to wrażliwość? W życiu nie ma nic za darmo chyba że dla złodzieja redystrybutora a wrażliwość to wrażliwość nie ma barw politycznych

  5. rozbiegany wzrok pana Suszyńskiego, gdy słucha zamykanie oczu przy każdym wypowiadanym zdaniu – wg technik przesłuchań i rozpoznawania kłamstwa CIA, znaczy to, że sam nie wierzy w to co mówi, może świadomie przesadza, chyba że jest mocno znerwicowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 9 =