About secularism in the world (O świeckości na świecie). Pavan Dhaliwal

 

Pavan Dhaliwal is a member of the board of the British Humanist Association. In an interview with Kaja Bryx she tells a fascinating story about the struggle for secularism and justice in the UK and around the world. Kaja, referring to the Indian roots of her interlocutor, asks also questions about atheism and humanism in India, Bangladesh and Pakistan. There is also a topic of the position of Islam in the UK and self-censorship of the media and civil society organizations. We recorded this conversation in Athens, during a General Assembly of the European Humanist Federation, of which Pavan is also a board member.

Pavan Dhaliwal to członkini władz Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów. W rozmowie z Kają Bryx w fascynujący sposób opowiada o walce o świeckość i o sprawiedliwość w Wielkiej Brytanii i na świecie. Kaja, wykorzystując indyjskie korzenie rozmówczyni, zadaje jej również pytania o ateizm i humanizm w Indiach, w Bangladeszu i Pakistanie. Pojawia się też pytanie o pozycję islamu w Wielkiej Brytanii i związaną z nim autocenzurę mediów oraz organizacji społecznych. Rozmowę z Pavan nagraliśmy w Atenach, podczas Walnego Zgromadzenia Europejskiej Federacji Humanistycznej, w której władzach również Pavan zasiada.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 13 =