Antynazizm nie jest odpowiedzią na wszystko. Piotr Napierała

 

Zachód stoi w obliczu poważnych problemów. Część naszych elit za główny, czasem wręcz jedyny problem uważa wzrost nacjonalizmów, prowadzących, ich zdaniem, do ekstremalnych ideologii typu neonazizm. Wydaje się jednak, że antynazizm nie jest odpowiedzią na wszystko. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Antynazizm jest odpowiedzią na nazizm, a nie na wszystko. Zachód, porównując do problemów przed jakimi stał jeszcze kilkadziesiąt lat temu jest wręcz w znakomitej formie, a zagrożeniem, na razie niewielkim jest straszenie katastrofą.

  1. Oczywiście warto odpowiadać sprzeciwem na nazizm. Pytanie jednak, czy antynaziści nie robią nazistów z ludzi, którzy nie są wcale nazistami, ale czasem po prostu ich przeciwnikami politycznymi. Wydaje mi się, że (neo)nazizm jest na Zachodzie zjawiskiem szczęśliwie marginalnym, natomiast o bycie faszystami (i w dalszym kroku nazistami) posądza się bardzo szerokie grupy osób krytycznych wobec polityki migracyjnej, konserwatywnych etc. Ja nie lubię prawicowych i lewicowych radykalizmów, nie lubię też tworzonych na wyrost oskarżeń o ekstremizm, tam gdzie on nie ma miejsca. 

 2. Nazizm i bolszewizm byly najwiekszymi zbrodniami w historii ludzkosci. Nie mozemy sie dziwic ze rozsadni ludzie 

  krytykuja te ideologie aby zapobiec powtorce. Sa tez mniej zbrodnicze ale rownie glupie ideologie obecnie. Na przyklad : supremacja bnialej rasy, KKK, idea Make America Great Again, ISIS, uczenie religii  dzieci zanimone nie zaczna krytycznie myslec itd.

 3. Czy stawiając tak absurdalne tezy nie dowodzisz przypadkiem swojego ideologicznego dogmatyzmu? Alternatywnie braku rygorów logicznego myślenia posługując się tzw "straw man argumet" z bogatej oferty logical fallacies?

  A może jedno i drugie?

 4. Czlowiek ktory uwaza ze antynazizm lub antykomunizm sa lekarstwem na wszystko jest politycznym ignorantem .

  Nie ma az tak prostych lekarstw na rozne schorzenia  polityczne. Na przyklad idea supremacji bialej rasy  w USA 

  ma tylko  jedna z cech nazimu ktory byl mieszanka nacjonalizmu, rasizmu i socjalizmu (NSDAP).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *