Bezwarunkowy dochód podstawowy. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak

 

Bezwarunkowy dochód podstawowy to idea minimalnej pensji dla każdego Polaka i każdej Polki, przyznawanej za sam fakt bycia Polakiem, lub nawet mieszkania w Polsce. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak uważają, że ten pomysł może poprawić nasze społeczeństwo i przynieść zyski, a nie straty. Co ciekawe, liderami we wprowadzaniu tego typu rozwiązań są niektóre stany USA, co nieco zaburza pogląd o neoliberalnym charakterze polityki amerykańskiej

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Bezwarunkowy dochód podstawowy. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak”

 1. Wlasciwie w wiekszosci panstw europejskich sa partie ktore proponują „pensje obywatelskie”. Wiec nie mozna mowic o calych narodach, bo to robi wrazenie jakby cale panstwo prowadzilo dyskusje.
  Pensja obywatelska (bezwarunkowa) to raczej poroniony pomysl. To moze dzialac w malych spolecznosciach. To moze dzialac dla 70% normalnych ludzi, reszta dostanie bezwarunkowo forse na wino i spiew. Zreszta Grecy juz sobie dali taką pensje, 1000 Euro miesiecznie.
  Taka pensja to tez czynnik atrakcyjny aby przyciagnąc do Europy emigrantow z Afryki. Moze od razu dac Afrykanczykom kase, niech mają pensje obywatelską.

 2. Mi osobiście śmieszne wydaje się próba porównania słusznej amerykańskiej idei sprawiedliwej dywidendy (de facto po rozdzieleniu niewielkiej na głowę) z bogactw naturalnych dla wszystkich prawowitych mieszkańców ziemi, z której te bogactwa wydobyto (przede wszystkim z naciskiem na ustalenie kto jest takim prawowitym mieszkańcem), z lewackim urojeniem dochodu bezwarunkowego, który – nie tylko, że z natury stanowiłby kwoty do wypłaty o co najmniej jedno zero większe – jak można założyć, przede wszystkim byłby wypłacany napływowej masie chętnych. Co więcej – traktujących to jako obowiązkową dżizję, w efekcie której mogliby zająć się tym, co najbardziej zgodne z ich wartościami – czyli gnębieniem i niszczeniem życia wypłacającym.
  Gdy spojrzy się z tej perspektywy od razu widać, że XIX wieczne pomysły były tworzone w zupełne innej sytuacji, w której wiedza o tym jak „różnorodny” jest świat była żadna i wdrażanie ich w XXI wieku jest najczystszym oszołomstwem.
  Żeby zacząć takie eksperymenty trzeba by zacząć od kilku kwestii wstępnych: odrzucić całkowicie idee praw człowieka, wybudować nieprzekraczalne bez zezwolenia wysokie mury wokół państw cywilizowanych, a następnie wprowadzać silne prawa obywatelskie, w tym np. dochód gwarantowany. Innej opcji nie ma, a ta wydaje się nierealna. Myślenie zaś o bezwarunkowym dochodzie dla imigrantów islamistycznych to nie jest nawet oszołomstwo, to są poglądy wywrotowe, co do których można by wręcz postulować karalność jak za „zdradę stanu”.

     1. Nie są przede wszystkim w UE i moga sobie pozwolić na nielewackie ekstrawagancje, U nas taka dyskryminacja przybyszów byłaby niedopuszczalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =