Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Joanna Hańderek

 

Tożsamość europejska. Czy jesteśmy w stanie zdefiniować, co to jest? Czy Europejczycy z różnych krajów uważają, że mają koncepcję kultury? Materiał pochodzi z konferencji EHF 2017 "Humanizm i racjonalizm: aktualne wyzwania i pomysły na przyszłość"

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. ostatni raz tożsamość europejską budowali papieże i papiestwo, potem długo nikt jej nie budował i moze dobrze bo widzimy jaki się bałagan zrobił z z tej całej EWG/WE/UE … Lepiej już wrocić do państw narodowych zamiast udawać że Europa jak Ameryka Płn i Płd jest społeczeństwem przybyszów. Europejczycy przybyli do Europy około 40.000 lat temu. Chyba trudno więc nazwać ich imigrantami, przy nich nawet Indianie Północnoamerykańscy którzy zasiedlili Amerykę ok 11 tys lat temy to nawet są imigranci . Libańsko-francuski pisarz pewnie jest po prostu półeuropejczykiem i tyle

  1. Odezwał się Piotr Napierała, ojkofob, agent antyPolskich nacjonalistów z USA, którzy mówią jebać Europę, niech zdycha, nie będziemy łożyć na nich. Człowiek, który ma czelność wypisywać rzeczy sprzeczne z interesem Polaków, rzeczy na ich szkodę, bo myśli, że mu Trump da się przejechać windą na szczyt Trump Tower.
   Człowiek, który stawia wyżej Tuckera Carlsona, mówiącego, że Polska nie jest częścią Zachodu nad Polakami i obywatelami UE.
   Który zasłaniając się "racjonalizmem" uprawia własną autopromocję.
   Lepiej niech Napierała sam sobie wraca, a od ludzi się odpierdoli. I niech spada z ich życia.
   Niech jedzie do USA robić łaskę Trumpowi i Bannonowi. Czuje się bardziej Amerykaninem niż obywatelem UE/Polakiem, więc niech sobie tam jedzie. Nikt go tu nie potrzebuje.

  2. Mokry sen Napierały to rozbiór Europy.
   Mokry sen Napierały to Polska w rękach Putina.
   Mokry sen Napierały to karanie niemuzułmanów za Islam.

  3. Fascynuje mnie działalność Napierały w środowisku humanistów i racjonalistów. Jaki jest powód tolerowania we własnym gronie ludzi, którzy ani racjonalistami, ani humanistami nie są, bo fakt, że Napierale wydaje się, że jest racjonalistycznym humanistą nie wydaje mi się wystarczającym powodem, aby tolerować jego poglądy, które znakomicie pasowałyby do jakiegokolwiek forum nacjonalistów. O co więc chodzi w tym polskim racjonalizmie i humanizmie, tworzycie wewnątrz jakiś kontrast dla własnych poglądów, jakąś antyracjonalistyczną kontrę, aby lepiej wyłuszczać racjonalne argumenty? Bo nic innego nie przychodzi mi do głowy, a jeśli tak, to według mnie to nie działą, zniechęca tylko ludzi, którzy szukają racjonalistycznych postaw, znacznie ogranicza grono osób, które mogłyby żywo zaangażować się w humanistyczną i racjonalistyczną działalność. Na tym forum powinno być setki komentarzy, a jest ich niewiele, i często mają one emocjonalną wymowę. Uwierzcie, rozumowanie takich ludzi jak Napierała rozwala wam całą działalność, podejrzewam, że także od środka.

   1. nie dziwię się że dziwer się dziwi . Nacjonalizm jest dużo bardziej racjonalny niż upieranie się przy europejskim projekcie który nie zapewnia już ani dobrobytu ani bezpieczeństwa obywatelom UE. Obelgi i pierdoly ignoruję

    1. Twój neo-reakcyjny nacjonalizm to tchórzowska ucieczka przed życiem ludzi, którzy nie potrafią brać się za bary z rzeczywistością, więc fantazjują o przeszłości, jak 50-letnie no-life'y bawiący się żołnierzykami i żyjący w świecie fantazji.

   2. @DZIWER
      Na ten moment to szczerze coraz bardziej wydaje mi się, że jednym z celów neoreakcyjnej propagandy Napierały i Tabisza (wiadomo, że Szaniawska po nich powtarza) jest wprowadzenie do mainstreamu antyunijnego nacjonalizmu/separatyzmu czy tego, że kultura = geny oraz użycie muzułmanów do zniszczenia Europy i doprowadzenia do jej rozbioru przez USA, Rosję i Chiny.
    Kiedyś tak nie było. Zwariowali chyba do reszty.
    Antylewicowa obsesja i fiksacja na punkcie Islamu, do punktu karania na niemuzułmanów za Islam, bo czym innym jest na przykład stawianie murów między krajami UE, zamiast pracy nad utrzymaniem granic zewnętrznych UE jak nie karaniem niemuzułmanów za Islam, jak nie spełnieniem neoreakcyjnych fantazji masturbacyjnych Piotra Napierały.
      Bo jak słusznie stwierdziłeś racjonalizm jest tutaj już tylko z nazwy. A to co robi Napierała, to podpinanie chorej ideologii nacjonalizmu pod racjonalizm z użyciem islamu/muzułmanów jako wymówki.
      To co robi Napierała i pozostała trójka nie ma nic wspólnego z patriotyzmem ani krytyką islamu, czy racjonalną polityką imigracyjną. Wszystko się u nich sprowadza do „musisz cierpieć niemuzułmaninie, bo Islam/muzułmanie” no i stosunku do ludzi wyrażonym w piosence Kelthuza „Dość tego, kuc, kuc”.
      Naprawdę bardzo dobrze mówi o tym Timothy Snyder na filmie sadopulism na jego kanale na YT, przedstawia tam istotę tego, co proponuje Napierała, PIS, Orban, Tabisz i dlaczego to się nazywa sadopulizm i dlaczego to prawda, że zachowanie tutejszej czwórki neo-reakcjonistów to ucieczka przed życiem, przed braniem się z życiem, światem za bary, to mówienie przez Napierałę „nie da się”, to że Napierała i pozostała trójka nie ma nic pozytywnego przyszłościowego/perspektywicznego do zaoferowania, a wszystko o czym mówi jest przeszłościowe. Napierała oferuje ludziom uwiąd, kurczenie się, słabość, brak zaradności, nieporadność, cofanie się, bezpłodność, bycie szantażowanymi islamem/muzułmanami, rozbiory Europy. 
      Snyder, w innym filmie o UE na tym samym kanale, świetnie też debunkuje fantazje masturbacyjne Napierały na temat rozbioru Europy. Wyjaśnia dlaczego Breksitowcy mają erekcję na myśl o nowym imperium, a LePen odwiedza Afrykę, byłą kolonię i mili się do muzułmanów. Świetnie pokazuje, że to, o czym mówi Napierała, jego oferta to kłamstwo, a Polska przez Napierałę może stracić najwięcej.
       Napierała jest chyba kiepskim historykiem, ponieważ jak Trump, Orban czy inna neoreakcja, żeby chociaż trochę zaistnieć musi wymyślać / generować ciągłe zewnętrzne zagrożenia. Podpinać się pod. Bez tego nie istnieje. Prawdopodobnie nie ma też nic ciekawego do powiedzenia, więc musi wszędzie mówić o muzułamanach/Islamie, podpierać się celowo wywoływanym w ludziach strachem. Co ma do zaoferowania ludziom oprócz tego? Nic.
     Wydaję mi się, że Timothy Snyder nie potrzebuje straszyć ludzi tekstami o dziczy islamskiej z orbanowskiej propagandy, bo jest zdolniejszy i mądrzejszy od Piotra Napierały.  

   1. A co, uważasz PN, że wszyscy Cię lubią? Jesteś sympatyczny? Dasz się lubić?
    Ludzie Cię kochają za to, że chcesz im zjebać życie?

 2. Rozmowy o jakiejs europejskie tożsamosci to bzdury. Bezproduktywe zajecie dla tzw. humanistow.. Nie ma nic takiego jak europejska tożsamosc.  Jedyne co nas łączy to kontynent, i tu na dzisiaj mamy podział na Europe Zachodnia i Europe Wschodnia. Tak, Polska należy do Europy Wschodniej a nie srodkowej. I na mentalnosc ludzi bardziej odcisnął sie powojenny podział na Wschod (strefa wpływow i systemu ZSRR) – Zachod niz jakies starowiekowe mrzonki.

  Celem Unii E była wspołpraca, przez co zapobieżenie wojnom miedzy sobą, a nie wprowadzanie jakiejs europejskiej tożsamosci. Mankament Unii to nadmierna biurokracja, gdzie szary obywatel czuje sie stłamszony unijnym kolosem. Cała reszta to raczej pozytywny wpływ na  obywateli Unii. 

   

  1. Wydaje mi się, że podział na Europę Zachodnią i Wschodnią pojawił się trochę wcześniej niż po II wojnie światowej. Kraje Europy Wschodniej są krajami monoetnicznymi, monojęzykowymi i mononarodowościowymi, a nawet monoreligijnymi. Bo takie kraje (mniej więcej oczywiście) powstały po I wojnie światowej w naszej okolicy. Ludziom nie bardzo się podobało w wielonarodowościowej monarchii naddunajskiej (hymn miał 11 oficjalnych wersji językowych) i woleli swoje państweka – małe, ale własne. Wydaje mi się, że to jest kluczowy moment, dlaczego Europa Zachodnia nie rozumie nas i my nie rozumiemy jej. Drobny (może nie najistotniejszy) przykład: w naszym regionie obywatelstwo nie równa się narodowości. Trudno mówić, że Mickiewicz był Rosjaninem, chociaż był poddanym cara. Podobnie Masaryk nie był Austriakiem, choć był poddanym cesarza. W Europie Zachodniej obywatelstwo zrównuje się z narodowością: dostał obywatelstwo, więc jest Francuzem, Belgiem itd.

  2. W prawdzie poglądów Piotra o ekonomii nigdy nie podzielałem i dalej nie podzielam (słowa "poglądów" użyłem tu jak najbardziej świadomie, bowiem ekonomia to nie jest kwestia żadnej naukowości tylko wyrobionego poglądu – ale nie o tym będzie) to w sprawach takich jak UE, Schengen, Islam w świecie i to co się w nim od wielu lat dzieje, (zwłaszcza tutaj u nas w Europie, ale nie tylko, bo i Ameryka, i Australia oraz inne zakątki też są atakowane) oczywiście mam na myśli ten wulgarnie nachalny, ludziom złowrogi ideologizm nazwany, zresztą bardzo trafnie, Islamem, na grzbietach ludzkich przynoszony do nas wprost z kręgu kulturowego Islamskiego; to ja się z tym wszystkim co obecnie o tym Piotr głosi, jak najbardziej zgadzam. Jeśli nawet nie stoimy w jednym szeregu to w tej sprawie na pewno jesteśmy po tej samej stronie t.z po stronie człowieka, państw i narodów Europy oraz szerzej kultury zachodu. – To tyle jeśli idzie o to co PN, może tylko dodam, że nie zgadzam się z nim i Lucyanem że tożsamość europejska jest całkowitą bzdurą.

   Chcę też powiedzieć, że czytam R-tv mimo tego co się widzi w komentarzach. Pewnie nie jednemu już dawno puściły nerwy i machnął ręką na to wszystko. Z mojej perspektywy działalność V_R w gruncie rzeczy jest coś warta. Polityce "wesołego balonika" osoby typu V_R po niedźwiedziemu wyświadczają przysługę i to b. dobrze.

   1. Z mojej perspektywy działalność V_R w gruncie rzeczy jest coś warta. Polityce "wesołego balonika" osoby typu V_R po niedźwiedziemu wyświadczają przysługę i to b. dobrze.

    ====

    lol, w ogole nie ma działalności. 🙂 Nie uprawiam polityki, udając racjonalisty. Ordynarnie kłamią i manipulują to im odpisuję. Skąd wiesz, jakie mam poglądy w sprawie islamu? Być może głównie wyświadczam niedźwiedzią przysługę Napierale.

    Też uważasz, jak napierała, że black pigeon speaks, który twierdzi, że kobiety i ateiści niszczą cywilizacje, to wiarygodne źródło informai? 🙂

   2. @Darek
    Pomyślałeś kiedyś, że to jednak Napierała wyrządza niedźwiedzią przysługę ludziom, którzy są krytyczni wobec Islamu?
    Że nie wszyscy będą chcieli być ordynarnie manipulowani przy użyciu słów "dzicz", kłamstw w stylu "migracja to prawo człowieka", chociaż ich nie ma w dokumencie, w którym niby mają być, przy użyciu propagandy jak w orbanowskiej telewizji?
    Że nie wszyscy tak, jak Napierała czy Tabisz uważają, że okłamywanie ludzi i manipulowanie nimi jest w porządku?
    Że muzułmanie czy nie ludzie mają prawo chcieć nadal mieć prawa i wolności? A używanie muzułmanów/islamu, by odebrać im wszystko odbierać niczego nie naprawia, a jest złem samym w sobie?
    Że celowe i świadome budowanie oligarchicznego państwa prywatnego jednej partii jak na Węgrzech z prawdziwą polityczną poprawnością przy użyciu islamu jako wymówki to zło?
    Że ludzie są różni, a postawa Napierały typu jestem pępkiem świata, czemu nie chcecie dać sobie zabrać tego, co ja chce wam zabrać, przecież powiedziałem słowa islam i muzułmanie, jest niesprawiedliwa wobec innych ludzi?

    1. @Darek
     Czemu nie można powiedzieć, że inne sprawy nie są drugorzędne wobec islamu/muzułmanów?
     Dlaczego ktoś, szczególnie z prowincji tak, jak ja, nie ma prawa powiedzieć, że jego życie, to, czego chce, też jest ważne?
     Czemu ktoś jak Napierała posługujący się islamem/muzułmanami jako wymówką ma mieć prawo mu je niszczyć?
     Czemu należy poświęcać ludzi, bo islam/muzułmanie?
     Czemu należy niszczyć życie ludziom? Tak, jak mi Jacek Tabisz kiedyś powiedział, że to nie ważne, czy będę miał w pobliżu szpital, jest to drugorzędne w obliczu islamu/muzułmanów?
     Przecież ktoś przez to może umrzeć? Czy starzy ludzie byli coś winni Tabiszowi, że teraz mają umierać? Czy ich życie jest drugorzędne wobec islamu/muzułmanów?
     Czemu każde zło ma być usprawiedliwiane islamem/muzułmanami?
     Co to w ogóle za terroryzowanie ludzi i ich szantażowanie przy użyciu muzułmanów/islamu?
     Postawy takie jak Napierały czy Tabisza są wynikiem tylko i wyłącznie złej woli, a nie troski.

 3. jestem realistą a akceptacja rzeczywistości jest bardzo racjonalna. To wy panowie trolle lewicowe jesteście zbyt zideologizowani by być racjonalni. Europa jest wieloma rzeczami ale na pewno nie krainą imigrantów a że się to wam nie podoba cóż przynajmniej wiem czemu część lewicy chce koniecznie zmaghrebic europe jednocześnie głosząc że to jej przeznaczenie. Lucyan jak widzę to jednak stara dobra lewica ludzi pracy a nie imigrantów-naciągaczy. Dobrze

  1. Nie jesteś. Chcesz stawiać mury między krajami UE, a nie na zewnętrznej granicy UE.
   To czego chcesz nie ma nic wspólnego z Islamem.
   Ty chcesz karać niemuzułmanów za Islam.
   Chcesz użyć Islamu przeciwko niemuzułmanom, by odebrać tym drugim prawa i wolności.
   Bo przeszkadza Ci to, że ludzie nie chcą żyć tak, jakbyś ty chciał, więc im chcesz zniszczyć życie. Kieruje Tobą złośliwość, chęć niszczenia życia innym ludziom i ojkofobia.
   Jedź już robić łaskę Trumpowi i Bannowi w Nowym Jorku.

   1. nie. I ostatni raz odpowiadam na twoje wulgarne bzdury. Myślę że jesteś zawodowym trollem który nic innego nie robi tylko bruździ na forach. Odpowiem więc jedynie dla sportu. Chcę ukarać radykalnych muslimow którzy biją i gwałcą naszych obywateli i obywatelki. Ty pewnie uważasz że te gnojki mają prawo to robić, co? Mam nadzieję że jakiś Ahmed ci wybije to z tępego łba kiedy pobije Ciebie bo łazisz bez brody. To chyba jedyne co rozumieją lewacy

    1. Nie.
     —-
     Oczywiście, że tak.
     W życiu muzułmanina nie skrytykowałeś.
     ===
      ostatni raz odpowiadam 
     —-
     Nie, zbyt łatwo się trigerujesz. 🙂

     ====
     Oczywiście, że chcesz karać niemuzułmanów za Islam.
     To jest czysta, brudna i niewygodna dla Ciebie prawda o Tobie, Tabiszu, Kordze i Szaniawskiej.
     Najpierw motywują Tobą nienawiść wobec UE i obywateli UE, a potem neoreakcyjne fantazje masturbacyjne o przeszłości i nienawiść do lewicy, a potem to wszystko zasłaniasz orbanowsko-bannonowską propagandą, jak tchórz podpierasz się Ahmedami, których tak naprawdę tak, jak Orban chcesz użyć przeciw niemuzułmanom. Pierwsze o czym piszesz w komentarzu poniżej to karanie niemuzułmanów za Islam poprzez budowanie granic między krajami UE i odbieranie im praw.
     Tylko o tym potrafisz pomyśleć, żeby zabrać, zniszczyć komuś życie; poświęcić ludzi w imię swoich krucjat.
     ====
     Myślę że jesteś zawodowym trollem
     —-
     Nie, mieszkam na wsi i jestem niezamożny.
     To powinno Ci wystarczyć, zblazowany człowieku.
     Na pewno nie robię łaski Trumpowi, Bannonowi i reszcie antyPolskich Amerykańskich nacjonalistów.

 4. A co do powyższej dyskusji o UE jestem zwolennikiem Fortress Europe. Można jednocześnie być przeciwko islamskiej imigracji i za wolnym przepływem osób w ramach EU. Kiedyś byłem nawet zwolennikiem federalizacji, no ale to już wydaje się nierealne 😉 Kwestia EU to zresztą najgłupszy punkt programu wszystkich partii  antyimigranckich  – islamizacja jest wynikiem działań polityków lokalnych a niesłynnych "europejskich biurokratów".

  1. A co do powyższej dyskusji o UE jestem zwolennikiem Fortress Europe. 

   Dokładnie tak, jak ja
   ===
   Można jednocześnie być przeciwko islamskiej imigracji i za wolnym przepływem osób w ramach EU. 
   —-
   No wreszcie ktoś mówi z sensem. 🙂

  2. oczywiście dla legalnych imigrantów i obywateli państw członkowskich UE pewnie. Jedyny problem to taki że my mamy Europe sito a nie fortecę więc wróciły narodowe granice w kształcie sprzed lat. Węgrów jest 10 mln wpuszczenie miliona migrantów których wloscy i greccy kretyni nie umieli zatrzymać, zniszczyłoby Węgry w ciągu jednego dnia. Dlatego granice wróciły. Najpierw uszczelnijmy granicę UE potem wyrzućmy nielegalnych a potem bawmy się znów w Schengen. Schengen jest fajnym pomysłem w normalnych warunkach dlatego nawet Norwegia nie będąca w UE jest w Schengen. Ale jeśli będzie tak jak dotąd a jeszcze ONZ będzie naciskać by nielegalnych uznać za legalnych wtedy należy dać sobie spokój i z ue i z onz w obecnym kształcie

   1. @Piotr Napierała
    Twoje usilne i uparte naleganie na to, by przede wszystkim, w pierwszej kolejności i priorytetowo odbierać prawa (w tym prawa do aspiracji nawet dla ludzi takich jak, z polskiej prowincji), wolności i przywileje, w tym te wynikające z braku granic wewnątrz UE (przy użyciu kłamstw i manipulacji), a potem cieszenie się z tego, to szczyt antyludzkiej złośliwości i wredności, tak można robić tylko, jeśli się szczerze nienawidzi Polaków i innych obywateli UE, jeśli komuś sprawia radość zadawanie smutku i cierpienia Polakom i innym obywatelom UE.
    Pierwsze o czym piszesz Napierało to karanie niemuzułmanów za Islam poprzez budowanie granic między krajami UE i odbieranie praw Polakom i innym obywatelom.
    Podpierasz się w tym celu kłamstwem. Nie ma granic wewnętrznych UE. Nic nie wróciło w kształcie sprzed lat. Warunki są normalne. Twój język fałszu jest ohydny w stylu TVP. UE wybudowała granicę między Turcją i Syrią. Umowy zostały podpisane z krajami Afrykańskimi. Europejscy żołnierze są w Mali i Niger, umowy też tam są odpowiednie.
    Natomiast ty, Napierało, popierasz Pis, chociaż głosował przeciwko wielokrotnemu zwiększeniu liczby osób zatrudnionych we Fronteksie i daniu mu większych uprawnień (Euroactiv: Poland’s premier on Monday (15 October) said he and his Czech counterpart oppose a plan to bolster the European Union’s external borders, fearing they would receive less infrastructure funding if the scheme goes Ahead)., bo Tobie zależy tylko na zniszczeniu UE albo zrobieniu z niej wydmuszki (przy użyciu podobnych kłamstw jak te Twoje o granicach wewnętrznych UE), tylko na karaniu niemuzułmanów za Islam. Jesteś zwykłym hipokrytą. Jeśli ktoś jest winny, to ludzie tacy, jak Ty, ludzie nienawidzący Europy i chcący ją zniszczyć.
    Odpieprz się od ludzi Napierało. Zostaw ich w spokoju Napierało. Nie niszcz życia niemuzułmanom Napierało.
    Polacy i inni obywatele UE nie są po to, by być przez Ciebie szantażowani islamem/muzułmanami Napierało.
    Nie są też po to, żeby ich prawa i wolności były przez Ciebie, nadętego człowieka, który uważa się za niewiadomo kogo, były warunkowane Twoim szantażem przy użyciu muzułmanów/Islamu Napierało.

    Ja ani nikt inny nie jest po to, by spełniać Twoje neo-reakcyjne fantazje masturbacyjne, nawet wtedy kiedy próbujesz ludźmi manipulować przy użyciu strachu.
    Nic Ci się ode mnie ani od nikogo innego nie należy. Spadaj z naszego życia.

    Spadaj z tą orbanowską, śliską, perfidną, antypolska i ojkofobiczną propagandą, która ma ukryć fakt, że chcesz poświęcić prawa i wolności Polaków i innych obywateli UE.
    Kłamliwe teksty o milionach muzułmanach w 10 milionowych kraju po to, by zmanipulować czytelnikami tego komentarza to klasyka orbanowsko-bannowskiej propagandy. Nie, Napierało, rząd światowy w ONZ, w który wierzysz, ani nikt inny nie planował umieszczenia miliona ludzi na Węgrzech. To jest kłamliwa i oszukańcza sugestia.

    Idź wreszcie skrytykować muzułmanina, potopić pontony wraz libijską strażą, której płaci za to UE, zatrudnij się w Maroku u tych ludzi, którzy odwożą za kasę z UE migrantów daleko w drugą stronę od morza i w ogóle im tam żyć nie dają, żeby wracali do siebie, zatrudnij się jako strażnik graniczny w Ceucie czy tym drugim unijnym mieście w Afryce i pałuj ludzi próbujących przechodzić przez 2 płoty i dwumetrowy dół albo wreszcie leć do Nowego Jorku robił łaskę Trumpowi, Bannonowi i Amerykańskim nacjonalistom, w tym Tuckerowi Carlsonowi z Fox News, który mówił, że Polska nie należy do Zachodu.
    Kuźwa, zrób wreszcie Piotrze Napierało coś pożytecznego, zamiast ciągle wpieprzać się ludziom w życie i działać na ich szkodę tymi Twoimi neoreakcyjnymi fantazjami, które mają na celu doprowadzić do rozbioru Europy (zgodnie z życzeniami Amerykańskich nacjonalistów, których jesteś agentem, tak jak Andruszkiewicz jest agentem wpływu Putina).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *