Co nowego w kalendarzu liturgicznym? Pius IX

 

Redaktorzy Racjonalista.tv: Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki w cyklicznej pogadance dot. kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego rozmawiają o Piusie IX (Giovannim Marii Mastai-Terrettinim).
Papieżu, który był na początku pontyfikatu jako liberał, a w chwili kończącej jego władzę w Watykanie – jako hiper-konserwatysta, zwolennik ultramontanizmu i przeciwnik jakichkolwiek form modernizmu.
Czy widzowie nie odnajdują w tym przypadku analogii z osobami: Michaiłem Gorbaczowem … i Janem Pawłem II ?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Co nowego w kalendarzu liturgicznym? Pius IX”

  1. Dzióbki kochane, zawieście sobie w tym studiu jakąś firanę czy cóś, bo echo huczy, jak w Rzymie za Pijusa. 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *