Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Pius VI – współautor rozbiorów Polski

 

Czy Kościół rzymski stał zawsze na straży wolności i suwerenności Polski? Redaktorzy racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki pochylają się nad osobą Piusa VI, ostatniego papieża w XVIII wieku. Człowieka epoki rewolucji, przewrotów, wojen, czasów postępującej dechrystianizacji, racjonalizacji i ateizmu. Wtedy uchwalono w Polsce Konstytucję 3-go Maja. I stąd związek z Polską.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Pius VI – współautor rozbiorów Polski”

  1. Czuję się dalece rozczarowana nudą pontyfikatu Piusa VI. Wspomniany w jednym z poprzednich Panów filmów Borgia podniósł wysoko poprzeczkę i teraz niełatwo będzie do niej dosięgnąć. 

  2. Pius VI nie był tak widowiskowy, jak Aleksander VI Borgia, ale skalą szód, które wyrządził Polsce pobił go "na głowę".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 13 =