Coming out Nowackiej

 

Barbara Nowacka zrobiła to, o czym pisałem parokrotnie. Chciała być liderką na lewicy pod warunkiem, że inni zorganizują partię na jej modłę, w której ona będzie jej prezeską. Sama okazała się być niezdolną do założenia partii na lewicy, bo jej Inicjatywa Polska to typowa medialna wydmuszka, która właśnie przestaje istnieć. Barbara Nowacka po klęsce w wyborach z 2015 roku obraziła się na SLD i zaczęła o tej partii mówić źle, a wręcz kłamać. Nie potrafiła się także dogadać ani z Biedroniem, ani z Zandbergiem, ani z ruchami miejskimi, ani kobiecymi. Zarazem powiadała, że lewica nie chce się dogadać. Nowacka na pewno nie chciała. Dzisiaj to widać aż nadto wyraźnie. 


Jest jeszcze inne tło i kłótni na lewicy. Liberalne media (Gazeta Wyborcza, TVN i TOK FM przede wszystkim) robiły wszystko by wyhodować sobie koncesjonowaną lewicę, która będzie przydatna politycznej centroprawicy. Dlatego drzwi w studiach nie zamykały się za Nowacką, Zandbergiem, Biedroniem czy Martą Lempart. Z drugiej strony wspomniane media same z siebie, od lat, ostro zwalczały SLD, bo ta partia nie kwalifikowała się do urabiania na koncesjonowaną lewicę. Choć też i było za co ją krytykować.


Oczywiście lewica jest przede wszystkim winna rozbiciu sama sobie , ale to wspomniane media znacząco przyczyniły się do tego, że teraz rządzi PiS. 


I tak oto kończy się żywot Nowackiej na lewicy. Widząc, że na lewicy poznali się na jej marności więc postanowiła pójść do Platformy na polityczny żołd. Zdradziła swoją Inicjatywę Polską, ale strata to niewielka, bo i ludzi tam było niewiele, ale jednak szkoda. Przypomnę, że to właśnie głosami PO zablokowano sztandarowy projekt Nowackiej o liberalizacji aborcji. Teraz Nowacka dogaduje się z tymi, którzy ten projekt wrzucili do kosza mydląc zarazem oczy opinii publicznej, ze lewica nie chce się dogadać, a SLD przede wszystkim i w PO one będzie hasła lewicy realizować. W takie bzdury nawet polityczny analfabeta nie uwierzy. Wchodząc w układ z PO Nowacka pokazuje, że cała jej lewicowość to przysłowiowy pic na wodę.


Wracając do roli wspomnianych mediów. Nie powiodło się im także promowanie Partii Razem. Nie jest ona w stanie ani zastąpić, ani wyprzeć SLD ze sceny politycznej. Obudziła się więc ostatnio jakaś refleksja. Że może jednak to SLD nie jest takie złe, jak to do tej pory tam malowano. Ale ile wiader brudnych pomyj na SLD wylano zarazem dezorganizując scenę polityczną na lewicy tego już się nie naprawi. Po szkodach jakie wspomniane media lewicy wyrządziły uważam, że względem lewicy wolno im zdecydowanie mniej. Ale to wołanie na puszczy, bo tam linia polityczna inna obowiązuje, a z autorefleksją też nie jest najlepiej.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. Jak tam z inną lwicą SLD, niejaką M. Ogórek? Z tych pomyj wylanych na własną głowę SLD już się wymyła? Wyborcy już zapomnieli?

 2. chociaż jestem liberałem wolę SLD od tego świra Zandberga który chce tu budować drugą Szwecję zapominając że socszwecja powstała po 2 wojnie tylko dzięki stuleciu liberalizmu i akumulacji. My mieliśmy tylko ok 10 lat liberalizmu nie stać więc na socmarnotrawizm a la Sverige

  1. Poki co to druga Szwecje buduje  … PiS, przynajmniej w kwestii 500+.

   W Skandynawii nie dopłaca sie na utrzymywanie żonki kolegi tylko własnie, na wychowanie dzieci (0-18 lat). Wystarczy zabrac klerowi i obniżyc budżet zbrojeniowy (przestac kupowac złom za miliardy) i starczy na 500+ dla każdego dziecka. Ale Polak(?) woli utrzymywac  kler i kupowac militarny złom.

   Ale tego nawet Arłukowicz nie rozumie (mowi : "nie mozemy oprzec dzisiaj całej polityki panstwa ma 500+ ktore i tak buduje deficyt budzetowy") – facet i PO znow zostanie ograne przez PiS, jak dzieci. A wystarczy dac ludziom 500+ do ręki  i dac wolną wolę, albo na księdza i jego zamek, albo na swoje dziecko. 

   1. obniżyc budżet zbrojeniowy
    ====
    Absolutnie nie.
    Poza tym trzeba zerżnąć z Izraela model współpracy armii z biznesem.
    A klerowi jak najbardziej zabrać. 
    Po co Rydzykowi Maybach​?

    1. Patrzysz z perspektywy USA i Izraela. Kto nas napadnie? Jak spytasz Zyda (młodego Wildsteina) to ci powie: Niemcy. Oczywiscie nie teraz, moze za sto lat, moze ci Arabowie ktorych teraz przyjeli beda potrzebowali wiecej przestrzeni życiowej? Spokojnie przez kilkadziesiat lat mozna obciąc budzet i przeznaczyc na cele społeczne. Za 20 lat i tak bedzie to traktowane jako złom. Tak robi zachod, tnie koszta, a Polska stała sie prymusem w nato w wydawaniu pieniedzy. Jesli ktos wyprowadza 40 mld złotych w gotowce (a zamiast tego  pseudo-offsety) to okrada Polske.  

     1. Patrzysz z perspektywy USA i Izraela. Kto nas napadnie?
      ====
      To armia jest gwarancją tego, że nikt nas nie napadnie. Inaczej to jest kuszenie losu.
      Poza tym UE powinna mieć silną armię, by nie musiała polegać tylko na soft power.
      Do tego UE powinna mieć własny przemysł zbrojeniowy.
      Polska mogła zostać wdrożona w taki przemysł / stać jego częścią przy zakupie helikopterów, niestety pyszni eurosceptyczni eurofobowie z zadartym nosem i charakteryzujący się głupią dumą narodową z PIS spieprzyli sprawę.
      Patrzę z perspektywy Polski (UE). Taki przemysł to są miejsca pracy przy zaawnsowanych technologiach. W Izraelu rozwój takich technologii przez wojsko i firmy wokół wojska przekłada się potem na rozwój i potęgę technologiczną kraju (Z jakiegoś powodu to w Izraelu projektują procesory Intela), a to na zamożność i bogactwo. Jabłka są ok, ale to nie to samo tarcza antyrekietowa i powstałe wokół niej technologie ani nie to samo, co Mercedes.
      Trzeba w coś zainwestować, żeby potem móc na socjał z czegoś mieć. A jak się zainwestował w zaawansowane produktu z branży, do której bariera wstępu jest wysoka, to ma się więcej kasy do wydania i na lepszy socjal.
      Jakbym patrzył z perspektywy USA/Izraela, to bym kibicował Trumpowi jak Piotr Napierała albo sądził, że istnienie Izraela jest ważniejsze od istnienia UE(Polski).

    2. Zabrać finansowanie z kasy panstwa. Ale Maybacha mu nie zabierać. Opodatkować jak kazda inna firme. Po prostu niech kupuje za cene jak wszyscy inni. A tak w darowiznie dostaje dwa maybachy, od bezdomnych. Jak go stać na Maybacha i ma z tego przyjemność, to niech sobie kupuje. 

  2. Na razie to drugą Szwecje buduje  … PiS, przynajmniej w kwestii 500+.

   W Skandynawii nie dopłaca sie na utrzymywanie żonki kolegi tylko własnie, na wychowanie dzieci (0-18 lat). Wystarczy zabrac klerowi i obniżyc budżet zbrojeniowy (przestac kupowac złom za miliardy) i starczy na 500+ dla każdego dziecka. Ale Polak(?) woli utrzymywac  kler i kupowac militarny złom.

   Ale tego nawet Arłukowicz nie rozumie (mowi : "nie mozemy oprzec dzisiaj całej polityki panstwa ma 500+ ktore i tak buduje deficyt budzetowy") – facet i PO znow zostanie ograne przez PiS, jak dzieci. A wystarczy dac ludziom 500+ do ręki  i dac wolną wolę, albo na księdza i jego zamek, albo na swoje dziecko. 

 3. na tym tle SLD jest racjonalny i rozumie mniej więcej polską i globalną rzeczywistość. W sumie Nowacka pomogła wygrać PiS waląc w PO i Kopacz do ostatniej chwili ignorując PiS. Dziwię się że PO ją chce ale nie dziwię się że pan Cyrul się cieszy z jej odejścia. Co ciekawe ona była na lewo od tego co zwykle mówi SLD więc i ja się cieszę może SLD odejdzie z pozycji corbynowych na blairowe z powrotem

 4. jako liberał holistyczny czyli i ekonomiczny i społeczny uwielbiałem Nowacką gdy była w PO (trochę się nawet w niej zabujałem taka piękna i mądra i w ogóle) niestety rozczarowanie. Brak kręgosłupa…

 5. Brak kręgosłupa to ma Riczard Cz. Poczekajmy czy zmieni tylko partie, czy partie i poglądy. Moze po prostu mysli ze rzeczywiscie zbuduje lewe skrzydło. 

  1. Ktoś PO musi zrobić program przyciągający wyborców z pisu. 🙂 
   Dla Polski może być dobre to że przeszła do PO.

 6. Lewica jest z natury sprzedajna, więc nie może dziwić decyzja pani Nowackiej. Należy jedynie ustalić, czym udało się ją przekupić. Myślę, że miejscem na liście wyborczej do parlamantu, do którego może nie dostałaby się z listy lewicy.

  1. O przekupstwie będzie mozna mowic gdy zacznie głosic inne poglądy. Dopoki bedzie głosic te same poglądy, to nie widzę żadnego przekupstwa. 

   1. Przecież głosi inne poglądy, co pokazuje m.in. zamieszcony powyżej film. Wypowiada się tam bardzo krytycznie o przechodzeniu od ugrupowania do ugrupowania dla politycznej korzyści, w tym o takim przechodzeniu do PO.

  2. @ELASP
   Sprzedajny to jesteś Ty, bo wyrzekłeś się Polaka. 
   Poza tym tożsamość pisowca jest dla Ciebie ważniejsza od tożsamości Polaka.
   Tak jak dla muzułmanów często tożsamość muzułmańska jest ważniejsza od państwa, którego są obywatelami. 
   Ciebie udało się przekupić przyjemnością z pogardy dla Polaków, którą pokazuje Pis.  Podobną do przyjemności z jechania po Wałęsie.

 7. Czesław Cyrul chce zrobić z SLD jakiegoś samotnego wilka, jedyną racjonalną partię lewicową itd. Ta propaganda jest aż nie przyzwoita. SLD to byt skompromitowany, bazujący głównie na starych ludziach pamiętających jeszcze czasy PRL. To jest de facto partia centrowa. Nikt nie zapomni sldowskiego układania się z kościołem, Magdaleny Ogórek, czy ''lewicowych rządów'' z lat 2002 – 2005. Warto przypomnieć, że to za czasów SLD chciano zlikwidować ulgi na przejazdy uczniom i studentom oraz zlikwidować dotacje do barów mlecznych. O aferach już nawet nie wspominam. A co do Barbary Nowackiej, to ona talentu do polityki nie ma. Ostatnim posunięciem pokazała, że najważniejsza dla nie jest kariera polityczna. 

 8. Piotr ma rację, póki nie wymrze pokolenie starych komunistów, SLD będzie się większości młodym bardzo źle kojarzyło. Zresztą cała partia nie jest ani lewicowa gospodarczo, ani w światopoglądzie społecznym. W ogóle ostatni wywiad Leszka Millera przed śmiercią syna był żenujący. Brak mu podstaw w nauce. Nawet na poslkie warunki nienawistnego społeczeństwa SLD jest znacznie zbyt homofobiczną partią. Nadal są za związkami partnerskimi, nie popierają adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Mi SLD kojarzy się ze zbrodniczym betonem. Może ktoś wyjaśni mi, że tak nie jest.

  https://queer.pl/news/201181/mniej-wazne-rzeczy-i-minimalizacja-cierpienia-dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *