Czego nauczył nas Darwin? Świadomość i powstawanie miast. Smykowski i Tabisz

 

Darwin zmienił nasze spojrzenie na rzeczywistość. Tym razem mówią o tym Jacek Tabisz i Maciej Psych Smykowski, związany nie tylko z PSR, ale również z Partią Zieloni. Posłuchajmy, jak niezwykłe perspektywy maluje przed nami badanie mechanizmów rządzących ewolucją naturalną. Czym jest świadomość? Czy człowiek ma coś wspólnego z mrówką, skoro podobnie jak ona buduje wielkie osiedla?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Czego nauczył nas Darwin? Świadomość i powstawanie miast. Smykowski i Tabisz”

 1. Ciekawa konwersacja.
  Jedno z intrygujacych pytan jest w jakim sensie ewolucja sie kontynuuje obecnie.
  Medycyna potrafi utrzymac przy zyciu jednostki ktore maja rozne wady .Naturalny odsiew zostal zaklocony.

  1. niekoniecznie
   po prostu zmieniło się środowisko
   dobór naturalny działa wyjątkowo bezmyślnie
   o tym kto będzie odsiany decyduje środowisko
   zmienia się środowisko – zmienia się obiekt do odsiania
   dlatego motorem zmian ewolucyjnych są zmiany środowiskowe

 2. Miasto to zbiorowisko indywiduów, powstaje i rozwija się w dużej merze spontanicznie i chaotycznie. Pewne elementy zorganizowania (transport, kanalizacja, wywóz śmieci) są wtórne.
  Termitiera, ul lub mrowisko to raczej wielkie korporacje, a nie miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − cztery =