Człowiek, środowisko, ekofilozofia. S. Poter, prof. R. Laskowski, B. Koczenasz, dr hab. J. Hańderek

 
Podczas panelu mówiono o zmianach w środowisku spowodowanych ludzką działalnością. Przyjrzeliśmy się też bliżej globalnemu ociepleniu. Postawiono problem czynnej ekologii i aktywizmu jako zadaniu współczesnego człowieka. Przybliżono również pojęcie ekofilozofii, gdzie w centrum zainteresowania znajduje się środowisko przyrodnicze i społeczne, a w szerszym ujęciu cały ekosystem ziemski wraz z otoczeniem.
Prelegenci:
prof. dr hab. January Weiner (biolog. ekolog, UJ)
prof. dr hab. Ryszard Laskowski (biolog. ekolog, UJ)
Bartolomeo Koczenasz (artysta wizualny związany z grupą aktywistów „Niedzielni”)
Stanisław Pater (działacz krakowskiego koła Partii Zieloni)
O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. To żart? Profesor i doktor habilitowany w prawie dwugodzinnym materiale, na tle kibla? Nie pierwszy raz takie genialne miejsce – pani doktor Hańderek miała świetny wykład, zagłuszany przez chyba ekspres do kawy! A tutaj, już w trzeciej minucie łomotanie do drzwi i inne hałasy. Macie osoby, które mogą coś ciekawego powiedzieć, a zorganizowane jest to tak, by wszystko zepsuć. Każdy yutuber wykazuje się większym  profesjonalizmem!

   

 2. Materiał ciekawy, prelegenci sprawiają dobre wrażenie – przyjemnie ich posłuchać.

  Nie rozumiem tylko, jak można było wybrać taką scenerię – po prawej stronie kadru (z punktu widzenia widza) drzwi z napisem WC, obok tych drzwi wieszak z kurtkami, po lewej, za panią Hańderek, jakaś rura, chyba od odkurzacza (to widać od 52 minuty filmu). Osoby biorące udział w nagraniu siedzą ścieśnione na krzesłach w jednym rzędzie, a ja, patrząc na nie, nie mogę się wyzbyć myśli, że musi im tam być bardzo niewygodnie. Obym się mylił.

  1. Nie każda sala pozwala na dobre ustawienie panelistów. We Wrocławiu też czasem mieliśmy z tym problem. 

 3. Mój komentarz czeka na moderację od półtorej godziny. W międzyczasie dopuszczono inny komentarz, a więc ktoś jest z redakcji. 

  Albo nie, albo tak, zdecydujcie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *