Czy człowiek rzeczywiście myśli?

 

Ostatnio jesteśmy świadkami wielu spektakularnych aktów bezmyślności w Polsce i na świecie. Zostaną one tu wspomniane i nieco wyśmiane, bez chęci dawania forów "swoim". Ale to tsunami bezmyślności skłania także do zadania o pytania o to, czy człowiek rzeczywiście myśli, odwołując się między innymi do Lema i Dennetta. Nadzieją autora pozostaje, że jednak myślenie może być atrakcyjne, i choć tak wielu wybiera inną drogę, to część widzów uśmiechnie się po tej audycji i pomyśli, niechby nawet bardzo krytycznie, o tym co właśnie usłyszeli.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Czy człowiek rzeczywiście myśli?”

  1. Dobra analiza. Każdą głupotę krytykować trzeba i nie może być żadnych świętych krów. I niestety wciąż brak trzeciej siły, racjonalnej, konstruktywnej opozycji. Można i trzeba krytykować rząd nawet o wiele mocniej, ale samemu zachowując spokój i godność. Czas ucieka, a na horyzocie nikogo ciekawego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + osiemnaście =