Czy Rosja zmiażdży NATO? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Putinowska propaganda przedstawia Rosję jako drugie mocarstwo obok USA, tak jakby wciąż były lata sześćdziesiąte. Tymczasem prawda jest inna – lotnictwo samej Francji przewyższa siły lotnicze zarządzane przez dyktatora z Moskwy. A jak ma się do tego Polska? Czy mamy się czego bać? Czy inne państwa NATO zdołają nam w razie czego pomóc?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “Czy Rosja zmiażdży NATO? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

 1. Porównanie sytuacji z 1939 r. do obecnej jest nietrafione. Wystarczy spojrzeć chociażby na ukształtowanie granic. Rosja mogła by przeprowadzić atak lądowy w zasadzie tylko z terytorium obwodu kaliningradzkiego( jedynie w tym miejscu graniczymy z Rosją) i posuwać się przez trudny teren pocięty jeziorami i lasami , który sprzyja obronie. Bardziej są już zagrożone takie kraje jak Finlandia i Szwecja( „tłuste kąski” dla niedźwiedzia i nie należące do NATO). Lepiej zaatakować zasobną Skandynawię niż ubogą Polskę. Tu też trzeba z tej strony spojrzeć.

 2. Za to bez wątpienia Rosja ma przewagę w wojnie informacyjnej. Propaganda którą prowadzi Kreml jest bardzo skuteczna. Putin ma rzesze zwolenników nie tylko w kraju ale również poza nim. I to nie dlatego, że w Rosji stosuje jakiś szczególny reżim kontroli mediów ale dzięki umiejętności operowania specyficznym językiem. Co ciekawe narracja sprzedawana przez Rosję okazuje się być bardzo atrakcyjna dla libertariańskiej alternatywy jak i dla narodowców. Niejaki Kolonko który tak potwornie pompatycznie prowadzi swój serwis też stosuje język Moskwy.

 3. Obecnie sa trzy supermocarstwa,USA,Chiny i Rosja.
  Putin probuje odbudowac militarna potege ZSRR ale ze zmiennym szczesciem. Na przyklad zestrzelenie rosyjskiego myslwica przez Turcje zle swiadczy o technicznym zacofaniu Rosji lub marnym treningu pilotow.
  Obecna rownowaga sil jest na tyle stabilna ze zaden kraj z Trojki Supermocarstw nie ma szansy na sukces bez samobojstwa. A Putin jest dosc ostrozny i nie przekracza pewnych niebespiecznych granic. Nie jest samobojca co rozni go od Iranu gdzie smierc w walce z nierwiernymi jest zaszczytem nagradzanym prze Allaha.
  Dlatego Islamizm jest grozniejszy od rosyjskiego imperializmu . Wydaje sie rozsadne aby USA, Rosja i UE
  polaczyly swoje sily aby zniszczyc IS i AlKaide. Bez tych lobuzow swiat bylby bespieczniejszy .
  Sojusz ZSRR,USA I Anglii tez byl trudny ze wzgledu na roznice ustrojowe . Ale zniszczenie Hitlera bylo wazniejsze .Bez tego sojuszu losy 2 wojny swiatowej mogly byc mniej korzystne dla ludzkosci.
  Wracajac do poczatku komentarza,Rosja ciagle jest mocarstwem ladowym i glownie grasuje w swoim sasiedztwie.
  Jej zasieg lobalny nie jest jeszcze rozwiniety. NATO
  jest rozrzucone po calym globie .

 4. Czy Rosja zmiażdży NATO? Panowie stratedzy, zeby „miażdżyc” trzeba miec jakies powody. Podajcie jakies powody dla ktorych Rosja miałaby miażdżyc NATO (i odwrotnie, dla ktorych NATO mialo by miażdżyc Rosje). Najbardziej mnie rozbawił strateg JT (1:42) ktory doszedł do wniosku, ze „Rosje by zniosło z ziemii”. Panu Jackowi sie chyba Rosja pomyliła z Izraelem. W chwili wojny jaką proponują panowie JT i PN, to Izrael by został „zniesiony” z ziemii. Po prostu towarzystwo wokoł Izraela by wykorzystalo zawieruche i dobrało sie do Izraela.
  Niestety, nie macie szans w MON, bo stanowisko doradzcy juz zajete przez 20-latka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − pięć =