Dlaczego zostałem eurosceptykiem. Piotr Napierała

 

Na Racjonalista.tv prezentujemy zazwyczaj stanowisko proeuropejskie. Jednak jeden z naszych redaktorów, a konkretnie Piotr Napierała, chciał przedstawić argumenty przeciwko Unii Europejskiej. Oto one. Warto je poznać, gdyż żadna racjonalna dyskusja nie może się odbyć bez zapoznania się z różnymi stanowiskami i bez oceny, na ile racjonalne są podstawy tychże stanowisk. Unia Europejska bez wątpienia się zmienia, nie jest już tą samą Unią co 10 czy 20 lat temu. Czy te zmiany są pozytywne? A jeśli nie są one korzystne, to czy negacja projektu europejskiego jest najlepszym wyjściem? Posłuchajcie Piotra i wyciągnijcie własne wnioski, będziemy wdzięczni, jeśli przerodzi się to w dyskusję. 

Czytelnicy prosili Jacka Tabisza o polemikę. Oto ona – "diagnoza słuszna, zalecam inną kurację, bez rezygnowania z integracji europejskiej". Kliknij tutaj

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

54 Odpowiedzi na “Dlaczego zostałem eurosceptykiem. Piotr Napierała”

 1. DZIEKUJE PANIE PIOTRZE WYWAZONY WYWÓD -BEZ SKRAJNYCH OPINII – BEZ LEWAKÓW KOMUCHÓW – FASZYSTÓW KATOLI — JA MIAŁEM WCZESNIE PODOBNE POGŁADY DO PANA – ALE CIESZE SIE ZE W TYM KIERUKU – EWOLUŁUJA PANA – DOSWIADCZENIE – ROZUMOWANIE — BRAK DOGMATÓW – CHARAKTERYZUJE RACJONALISTĘ —ZWIAZEK RADZIECKI —ZMIENIAŁ SWÓJ KRAJ ODGORNIE – WYWOŁUJAC SAM PRZERÓZNE KLESKI – LIKWIDACJA NEPU – EXPERYMENTY PARANOIKA ŁYSENKI – WYMORDOWANIE POŁOWY KADRY DOWÓDCZEJ  WOJSKA -GŁOD NA UKRAINIE — PRZYKRAWAŁ RZECZYWISTOSC DO SWOICH PLANÓW – IDEOLOGII — NIESTETY OBECNIE UNIA WBREW FAKTOM WBREW OCZYWISTYM PORASZKOM  —–UPIRA SIE I NAKŁANIA ZMUSZA INNYCH DO TEGO – TO DROGA W PRZEPAŚC —

 2. Tylko jak nie EU to co?

  Nasze "elity" poprowadziłyby nasz kraj albo w stronę dyktatury albo oligarchii. Spójżmy gdzie są dzisiaj Białoruś i Ukraina.

  Wszystko to jakoś kręciło się do momentu próby większej integracji. Ujawniły się wtedy konkretne interesy narodowe danych krajów co stoi w sprzeczności z ideą EU. Nie sądzę, że Niemcy i Francja będą czekać na resztę, przepchną swoje idee. Ja nie za taką unią głosowałem jak do niej wchodziliśmy.

  1. No jak to co? Międzymorze. Czechy i Słowacja wyrzucą niemieckie fabryki na rozkaz Jaroslawa, Chorwacja wyrzuci niemieckich turystów. Chyba w to nikt nie wątpi? 

   1. Amerykanie mają za słabe wpływy w Europie Wschodniej by przeforsować ten projekt. Może jak by wyszła pomarańczowa rewolucja na Ukrainie to miałoby to jakieś szanse. Na dzień dzisiejszy to według mnie nierealny projekt.

    1. Naprawdę? Nie wierzysz że Czechy, Słowacja i Chorwacja zaryzykują sankcje UE w imię Idei Międzymorza naszego Demiurga Jarosława Wielkiego? 🙂 

 3. Uwazam ze pomysl UE byl dobry ale realizacja kiepska. Jednym z problemow ktorey rozbijaja UE  jest masowa i vchaotyczna muzulmanska imigracja.Drugim jest rzad niewybieralnych  biurokratow .Ktos nieco zlosliwie powiedzial ze UE przypominbardziej ZSRR niz USA.

  Europejczykow lacza wartosci kultury ale dziela gospodarka i historia.Jedna realistyczna opcja jest wspolnota ekonomiczna ale bez otwartych granic i dyktatury imigracyjnej.Polityka imigracyjna powinna byc decydowana przez suwerenne panstwa nie przez Bruksele lub Berlin. 

   

  1. Ci biurokraci są jednakże ustanawiani przez ludzi wybranych demokratycznie. Problemem jest brak ich kontroli przez Europejczyków w trakcie pełnienia ich kadencji. 

    1. Ale europartie zostały wybrane przez ludzi, ich poszczególni członkowie. Masz więc demokrację, ale nie liberalną, gdyż nie ma komisarzy opozycyjnych. 

  2. Czyli rozumiem że nie ma Pan problemu z tym że w Teksasie rocznie jest prawie tyle zabójstw co we Francji i Niemczech razem wziętych? W Teksasie jest 1300 zabójstw rocznie, w Niemczech 700, we Francji 770.

   Wykonanie USA gdzie każdy schizofrenik który nie odróżnia człowieka od dinozaura może kupić broń palną w sklepie jest lepsze niż wykonanie UE gdzie jest zakaz posiadania broni palnej?

   A może Pan popiera Trumpa który chciał odebrać Amerykanom powszechne ubezpieczenie zdrowotne i doprowadzić żeby znów Amerykanie płacili 1000 dolarów za wyrwanie zęba?

    

    

   1. Drzewa mogą zasłonić las. Spójrzmy nieco ogólniej. Wyraźnie widać, że UE w wielu sprawach sobie nie radzi, mimo że „teoretycznie" powinna. Strefa Schengen „teoretycznie” jest OK, ale w praktyce UE straciła kontrolę nad granicami zewnętrznymi. Euro jest OK, ale ekonomiści (na Zachodzie i Wschodzie) mówią, że euro powinno być ukoronowaniem integracji, a nie jej początkiem. Jeden wielki naród eupejski – idea może nawet OK, ale jakie są silne podziały w Hiszpanii, nawet mówi się, że w Polsce są dwa równoległe narody.

   2. nic nie odebrał bo Obama nic nie stworzył. Pomysł Trumpa nie jest zły. Ubezpieczenie zdrowotne można teraz wykupywać w całym kraju a nie tylko w swoim stanie i konkurencja już obniżyła ceny. Trump ma łeb!

 4. Ciekawy i wazny problem.Mam tylko rade dotyczaca  prezentacji.Staraj sie unikac "rozwodnienia "prezentacji przez uboczne uwagi .

  Dobry wyklad ma gesta strukture to znaczy ograniocza sie do kilku zasadniczych tez ktore sa umotywowane.

  Jestes blisko tego i nieco mniej wody uczyni prezentacje bardzo dobra.Zycze powodzenia!!

 5. UE jest dziś jedynym normalnym miejscem do życia na tej planecie. No może jeszcze Kanada i Australia ale to tez przecież kraje lewackie. 

  USA – Trump chciał zabrać Amerykanom ubezpieczenie zdrowotne, ponadto w USA schizofrenik nie odróżniający człowieka od dinozaura może kupić broń palną.

  Rosja – zalegalizowano bicie kobiet, Putin napada na inne kraje np. Ukrainę, Syrię czy Gruzję.

  Chiny – przymusowa aborcja 3 dziecka – w UE można mieć tyle dzieci ile się chce

  Indie – pozostałości systemu kastowego.

  Norwegia – Breivik

   

  1. Ja, w przeciwieństwie do Piotra, jestem za UE. Ale naprawdę uważasz, że błękitna flaga z gwiazdami sprawia, iż nie rodzą się masowi mordercy tacy jak Brevik? 

   1. Gospodarka Norwegii opiera się na ropie a Polska ropy nie ma więc nie uważam żeby to był wzór do naśladowania. Moim zdaniem nie mamy wyjścia musimy być w UE bo gdzie indziej jest gorzej. Zresztą wychodząc z UE ryzykujemy że UE nałoży na nas sankcje jak na Rosję a to byłby upadek polskiej gospodarki czyli recesja 3% rocznie jak dziś w Rosji.

     1. Dlatego właśnie twierdzę że bez UE nie poradzimy sobie bo nie mamy ropy. Wystarczą sankcje i mamy wzrost gospodarczy minus 3% jak Rosja. 

 6. UE utrudnia rozwój własnego przemysłu w słabszych gospodarka UE i utrwala dominację najsilniejszych gospodarek. Najlepszym przykładem jest euro. Euro niszczy gospodarki słabszych państw takich jak Grecja, Portugalia. Ponieważ wspólny kurs waluty dla Niemiec i Grecji jest zbyt wysoki dla Greków a to powoduje że grecki eksport jest nieopłacalny. W przypadku Niemiec jest odwrotnie, zaniżony kurs waluty wzmacnia ich eksport. Kraj który produkuje oliwki nie może mieć takiego samego kursu waluty jak kraj który produkuje samochody.
  Kolejny problem to wspólne stopy procentowe we wszystkich krajach a to oznacza, że euro przyczynia się do powstawania baniek spekulacyjnych np. w Hiszpanii kilka lat temu. 
  Transfery finansowe z bogatych krajów pomagają w rozwoju infrastruktury ale przyczyniają się do powstawania "holenderskiej choroby "
  w gospodarkach które otrzymują transfery finansowe. Pieniądze z UE wzmacniają walutę a to zmniejsza opłacalność eksportu. 
  Otwarcie zachodnich rynków pracy dla Polaków było dobre dla pracowników ale tylko w krótkim terminie.  W długim terminie wyjazd 2 mln. pracowników bardzo osłabił polską gospodarkę – utrzymanie emerytów, szkół, szpitali, itp. rozłoży się na mniejszą liczbę pracujących Polaków a to spowoduje, że zapłacimy wyższe podatki.

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/sinn-nie-przedluzajcie-holenderskiej-choroby-w-europie/

  1. No to proszę teraz mi napisać jak cudownie rozwijaja się własny przemysł krajów które nie są w UE. Na przykład Rosji ( wzrost gospodarczy minus 3% rocznie), Białorusi ( pensja minimalna 150 euro miesięcznie), Serbii, Albanii, Macedonii czy kogo tam jeszcze.

    

   1. Twoje komentarze to demagogia. Używając takiej demagogii mógłbym napisać, że Szwajcaria i Norwegia to najbogatsze państwa w Europie ponieważ nie należą do UE.

  2. A w USA Alabama która produkuje oliwki ma taką samą walutę jak Michigan który produkuje samochody. Dlaczego w UE tak być nie może?

   Bo różne waluty = wojna? 

  3. No jasne. Za komuny Polacy nie wyjeżdżali z PRLu dlatego był raj. Najgorsze to pozwolić ludziom pracować gdzie chcą, trzeba ich przywiązać łańcuchem do drzewa w swojej wsi. Tak było w Średniowieczu i komu to przeszkadzało? 

    

 7. żeby było jasne ja nie jestem za wyjściem Polski z UE. Jestem Europejczykiem i kosmopolitą zależy mi nie tylko na Warszawie ale też na Hamburgu i Lizbonie. Jestem za częściowym demontażem i decentralizacją Unii i likwidacją wspólnej waluty

 8. Rozwalmy UE bo ma problemy a pewne kraje są w niej dominujące, i niestety nie jesteśmy to my. Stwórzmy coś nowego, a w zasadzie starego – starą dobrą Europę, w której lokalni macho mieli najwięcej do powiedzenia. Właśnie Polska jest dla mnie przykładem tego, dlaczego UE powinna istnieć, w tej chwili to najważniejsza linia obrony przed szerzącym się bezprawiem. Powrót do przeszłości, z jakimś wydumanym wspólnym rynkiem, który okaże się fikcją, choćby za sprawą waśni pomiędzy krajami, które są nieuniknione, to naprawdę fantastyczna wizja Europy przyszłości. Gospodarka UE rośnie, nawet w słabszych krajach, Grecja ma problem, ale miałaby znacznie większy, gdyby nie była w UE. Założenie, że lepiej by się rządzili sami jest bezsensowne, bo nawet jeśli, to parę krajów zawsze się znajdzie, które będą to robić źle. Bezpieczeńswo? Praktycznie zanikł europejski terroryzm,  W latach 70, 80. niemal co tydzień słyszeliśmy o jakiejś podłożonej bombie, samochodzie pułapce, samoloty porywano regularnie, spada przestępczość, mniej ludzi ginie na drogach, mniej w miejscach pracy itd. Średnia życia rośnie, a nie spada. Ale rozwalmy to, bo od czasu do czasu Europa, która prowadzi wojnę z terroryzmem, z IS ma problem z zamachami. 

      Fakty są takie, że pewne negatywne zjawiska w Europie zniknęły, pojawiły się nowe, ale zawsze będą jakieś nowe, coś, na co nikt nie był przygotowany. UE wykazała się ogromnym potencjałem rozwiązywania problemów, była w stanie stawić czoła zrujnowanej gospodarce krajów wschodu Europy, dała sobie radę z konfliktem w byłej Jugosławi. Wyciszyła Europę, co może niektórych bojoników martwić, gdyż doszukują się w tym słabości – dla mnie to jest właśnie siła UE, coś dlaczego warto ją zachować i wzmacniać poprzez jeszcze większą integrację. 

  1. Problem polega na tym, że UE to twór ideologiczny. Opanowali ją lewacy. Zauważcie, że o ile kiedyś, prawie wszędzie były rządy naprzemienne prawicy i lewicy i na bieżąco korygowano wzajemne błedy, o tyle od kilkunastu lat, praktycznie rządzą sami lewacy. Nie ma różnic między partiami. A już w UE jest to aż nadto widoczne. Z czego to sie bierze? Być może z dobrobytu i rozmiękczenia społeczeństwa. No ale światli ludzie w Europie powinni to widzieć i temu zaradzić. Uważam, ze UE nie byłaby złym pmyslem, gdyby tylko jej elity kierowały się czystą nauką, wyciągniętymi wnioskami z historii, biologii, fizyki etc. natomiast kierują się ideologią i przez to wpędzają nas w niesamowite kłopoty.

  1. @KAMIL
   Pan Napierała jest sympatykiem alt-rightu i jara się Trumpem, który z kolei jara się Putinem i umiejętnościami Putina dotyczącymi łączenia władzy i biznesu/zarabiania pieniędzy. Nie wiem, czy płaci Putin, ale pod wpływem jego może być — tak jak zresztą cały alt-right. 

 9. Unia upadnie nie dlatego że ktoś tego chce tylko dlatego że jest utopią. Każda utopia upada a im później tym boleśniejszy upadek. Europa nigdy nie będzie Stanami Zjednoczonymi Europy z wielu powodów. USA istnieją dlatego że każdy obywatel jest Amerykaninem. W Europie każdy musiałby czuć się Niemcem. To pokazuje jak chora jest ta idea. Nie udało się stworzyć homo sovieticus produkcji moskiewskiej i nie uda się stworzyć homo sovieticus produkcji brukselskiej. Jedynym rozsądnym powrotem jest powrót do EWG. Do jakiej uni należy Korea poł., Sigapur, Hong Kong, Tajwan? Niemcy są mocarstwem gospodarczym a poziom życia w porównaniu z 25 mln. Australią jest żenujący. Zamiast klepać dyrdymały p. Ala powinna ruszyć w świat żeby poznać prawdziwe oblicze świata.Panie Piotrze proszę wymienić aktualną markę telewizorów niemieckich lub francuskich? (Holenderski Philips produkuje w Chinach). Wszystko daleki wschód i to mówi samo za siebie.

  1. A proszę wymienić markę samochodów singapurskich albo australijskich

   Widzę że Pan z tych co woli czuć się Polakiem i walczyć z Niemcami niż czuć się Niemcem i żyć w pokoju. Wybiera się Pan na miesięcznicę?

    

  2. Jasne. Tylko przywrócenie granic, wiz, kontroli na granicach i pozwoleń na pracę nas uratuje. A najlepiej żeby każdy siedział całe życie w swojej wsi i nie szukał pracy po Londynach, Berlinach i Paryżach. 

   1. Ale granice w Unii Europejskiej i kontrole na granicach wracają z uwagi na migracyjne decyzje kanclerz Merkel i z uwagi na całkowitą niechęć Włoch do odsyłania z powrotem nielegalnych imigrantów (gdyby zatrzymywali tylko nielicznych uchodźców zdarzających się w tej fali, byłoby to kulkukrotnie mniejsza ilość osób). 

    1. Panie Jacku

     Proszę napisać list do Putina żeby wprowadził kontrolę graniczną między Moskwą i Smoleńskiem – bo w Rosji też są zamachy.

     Proszę napisać do Trumpa żeby wprowadził kontrolę graniczną między Waszyngtonem i Nowym Jorkiem – bo w USA też są zamachy.

     Proszę napisać do May żeby wprowadziła kontrolę graniczną między Londynem i Manchesterem.

     Takie genialne rozwiązania a nikt na to nie wpadł – a może zróbmy kontrole na granicach powiatów wtedy będziemy bezpieczni

      

     1. Merkel wpadła. Proszę powstrzymać się od pisania w tym temacie, dopóki nie uzyska Pani podstawowej wiedzy. Granice w Europie powracają pod wpływem niekontrolowanej fali nielegalnych imigrantów, którym towarzyszy niewielka grupa uchodźców. Proszę zapoznać się z tematem, czy po decyzji Merkel, kraje UE, łącznie z Niemcami, zamykały swoje granice, przywracały kontrole. Proszę się zapoznać z dyskusjami na temat przywrócenia granic w UE.

     2. A może niech Dutkiewicz ogrodzi Wrocław płotem? Zawsze to jeszcze jedna zapora przed islamistami Panie Jacku

     3. Wrocław już był miastem zamkniętym z kontrolą na rogatkach – w czasie zapowietrzenia ospą prawdziwą w latach 60. : – )

  3. Otóż to! Dla zjednoczenia Europy problemem jest mnogość narodów w Europie. USA mogą być jednością, bo Indianie zostali zastąpieni ludnością napływową, która tworzy dzisiejsze społeczeństwo USA. W Europie jest mnóstwo narodów, które liczą sobie setki lat i którym nie bardzo widzi się odrzucenie swojej historii i języków na rzecz nowej narodowości europejskiej. Dlatego, żeby stworzyć stany zjednoczone Europy, trzeba wymienić społeczeństwo na nowe – i to się właśnie dzieje na naszych oczach.

   1. Można by też stworzyć wspólną historię, byle wolną od lewackich i prawackich ideologii. Szczerą historię – „przez wieki zabijaliśmy się, rywalizowaliśmy między sobą (bywały też momenty bardziej przyjazne), a teraz chcemy być silni razem i bronić wspólnych wartości, które przyniosły światu naukę, technikę, prawo, medycynę, humanizm, najlepiej rozwiniętą sztukę etc. – zobaczcie na USA, co mogą robić potomkowie Europejczyków, gdy się jednoczą”. 

    1. Można próbować, ale nie bardzo się to dotychczas udało. Moim zdaniem główną przyczyną jest mnogość języków. To dość silnie dzieli ludzi. A nie bardzo uda się, żeby Europejczycy przeszli na jednej wspólny język. Niestety, żeby były stany zjednoczone Europy, trzeba wymienić społeczeństwo. I to się dzieje na naszych oczach.

    2. Popieram. To zresztą jest/powinien być mit założycielski UE. To odróżnia naszą cywilizację od islamu — triumf rozumu nad plemiennością oraz nauka i oświecenie jako wspólny punkt odniesienia dla wszystkich Europejczyków. To jest też punkt wyjścia dla presji wobec muzułmanów, żeby byli bardziej świeccy i porzucali w coraz większym stopniu islam. Przejście na oświeceniowy/naukowy punkt widzenia powinien być jednym z wymogów integracji. Jeśli oprzemy europę na nacjonalizmach i religii, to przyniesie tylko wojny i nieszczęścia, a islamu nie pokona.

     1. Cieszę się Vernon, że się w tym zgadzamy, bo też uważam, że to bardzo ważna sprawa. 

     2. @JACEK TABISZ
      Ja się w zasadzie nie zgadzam tylko z oddawaniem pola skrajnej prawicy, bo części lewicy odbiło. Zresztą odbiło jej, bo postmoderniści (jeśli to są postmoderniści, nie jestem ekspertem) nie zostosowali postmodernizmu do siebie, tzn. nie zastanawiają się czasem nad zo sobą i nie wątpią w to co robią. Przez to są i zawsze były wszystkie nieszczęścia — przekonanie o własnej nieomylności przy całkowitym braku dowodów na takową. To powinni też zrobić muzułmanie — zwątpić. Wręcz należy do tego doprowadzić — może należy im wyeksportować postmodernizm? 🙂 Po to chyba powsta — do obalania struktru władzy, czy jakoś tak. Zresztą każdy powinien się czasem zastanowić nad zobą i spytać się samego siebie, czy nie przegina. I to niezależnie od poglądów, bo są też na przykład przeciwnicy feministek — zwolennicy praw mężczyzn, którzy uważają, że na przykład w Arabii Saudyjskiej to kobiety są uprzywilejowaną częścią społeczeństwa.
      Z teorią mniejszego zła też się nie zgadzam, bo ona ma ograniczone zastosowanie — jak przy wyborze między PO i PiS, ale przy wyborze między komunizmem i nazizmem już nie. Jak się ciągle zastanawiamy co jest gorsze — komunizm czy nazizm — to nigdy nie będziemy mogli stworzyć niczego dobrego poza tymi dwoma ideologiami.

       

     3. Z postmodernizmem też miewam podobne przemyślenia. Oczywiście postmodernista w zależności od sytuacji stwierdza czasem, że postmodernizm umarł już pół wieku temu i dalej robi swoje… 

     4. @JACEK TABISZ
      Ale na przykład Dr Jordan B Peterson — podobno jeden z glównych krytyków postmodernizmu, 65000 USD miesięcznie na patreon  — mówi między innymi: 
      "There are many kinds of truth” i „What do you mean Christ?” 
      Polecam obejrzeć, obie rozmowy są przezabawne, a jednocześnie smutne jest to, że można tyle zarobić, mówiąc rzeczy, które chce usłyszeć religijna prawica:
      https://www.youtube.com/watch?v=RIB05YeMiW8
      https://www.youtube.com/watch?v=VPIh1xQiuI8

 10. JAK MOZNA ŁACZYC EUROPE W BREW LUDZIOM – JAK SA TAK SILNE TEDENCJE – PODZIAŁOW W RAMACH HISZPANII – BELGII WIELKIEJ BRYTANII /CAŁA WIELKA BRYTANIA SIE ODZIELIŁA /-JUGOSŁAWIA – CZECHOSŁOWACJA—-MWYRAZNIE LUDZIE NIECHCA – INTEGRACJI TYLKO FEDERACJE — JESTEM PENY ZE Z CZASEM – SILNE ENKLAWY ISLAMSKIE BEDA – DAZYC DO NIEZALEZNOSCI — TAK STAŁO SIE Z KOSOWEM – NAPŁYW MUZUŁMANOW ZMIENIŁ STOSUNKI LUDNOSCIOWE – DIAMETRALNIE —WCZESNIEJ – LIBAN–PALESTYNA /NIEMA PRAKTYCZNIE – CHRZESCIJANSKICH PALESTYNCZYKOW /— TURCJA — EGIPT /KOPTOWIE GOSPODARZE 10% OBECNIE /—JAK MOZNA LUDZIOM WCISKAC ŻE MUZUŁMANIE SIE INTEGRUJA — JESLI PODAŁEM 10 – PRZYKŁADOW ŻE Z GOSCI PRZEMIENIAJA SIE W OKUPANTOW DOMINATOW — A NIE MA ZADNEGO PRZYKŁADU ODWROTNEGO — WŁADZE UNII CHCA DRAMATYCZNIE PRZYSPISZYC INTEGRACJE — A TOTALNIE ZAPOMNIELI – ZANIECHALI WYPELNIANIE WCZESNIEJSZYCH ZOBOWIAZN —ROZNICE W DOFINSANOWANIACH ROLNIKOW – DEFICYT BUDRZETOWY FRABCJI -BRAK WSPOLNYCH SŁUZB -SIL WOJSKOWYCH –KOMPLETNIE LEZY JEDNOLITE OPODATKOWANIE -PRZY BRAKU GRANIC CELNYCH — TO NAJWIEKSZA PARANOJA 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + dwa =